Martin Vaculík vyrovnal rekord svojho otca Zdena

0
784

V nedeľné popoludnie bola žarnovická plochá dráha svedkom záveru sezóny vo veľkom štýle. Na štadión okrem pretekárov a pekného počasia zavítalo vyše 2 000 zvedavých divákov, čo je na záver sezóny a 1.ligu vysoký počet. Prítomní diváci si tak nenechali ujsť triumfálnu jazdu víťaza poslednej Grand Prix Martina Vaculíka.

Niekoľko dní pred pretekmi boli slovenské médiá mimoriadne prajné voči plochej dráhe vďaka úžasnému triumfu Martina Vaculíka v GP Torune. Práve vďaka tejto reklame potom zavítalo na žarnovický štadión množstvo zvedavých fanúšikov. Klub preto pre nich zorganizoval spoločne s Maťom Vaculíkom autogramiádu, ktorej sa ešte zúčastnil vicemajster sveta junior Jan Kvěch. Príležitosť získať podpísaný plagát, odfotiť sa s Maťom, či porozprávať sa s ním, využilo niekoľko stoviek fanúšikov.

Pokým všetky letné termíny SC Žarnovica boli torpédované daždivým počasím, babie leto sa ukázalo oveľa prívetivejšie a v nedeľu 9. októbra hrialo slniečko každého, kto prišiel do Žarnovice. Na fanúšikov čakalo najprv 20 jázd 1.ligy a potom dve semifinálové a jedna finálová jazda o majstra Slovenska. Už nástup pred hlavnou tribúnou sa niesol v slávnostnom tóne. Diváci mohli zatlieskať majstrovi Slovenska z rokov 1971-1972 Jozefovi Tóthovi, nechýbal ani majster Slovenska z roku 1973 Ján Danihel, či majster Slovenska 1976 a 1977 Ján Daniel. Čestným hosťom bola aj dlhoročná predsedníčka plochodrážneho klubu zo Zohora pani Milada Mackovičová. A samozrejme v hľadisku sa nachádzala pani Janka Eliášová, manželka tragicky zosnulého Ladislava Eliáša, ktorého Memoriál bol súčasťou pretekov. Z ďalších niekdajších pretekárov možno spomenúť ešte majstra Slovenska 1984, 1987 a 1989 Pavla Tonhauzera, majstra Československa juniorov 1975 Štefana Eliáša a ďalších. Preteky si nenechal ujsť ani šéf českej plochej dráhy Petr Moravec, či vicežupan Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Po nástupe sa už rozhoreli urputné boje na dráhe. Perfektne pripravená dráha, ktorú si pochvaľovali všetci účastníci, umožnila súboje a predbiehanie už od prvej jazdy. Tak to vyzeralo celé preteky. Snáď okrem dvoch, či troch jázd nebolo takej, kde by sa nepredbiehalo. Rolu papierového favorita potvrdila Praha, ktorá v najsilnejšej možnej zostave víťazila. Jediný, kto obral pražských pretekárov o body bol Martin Vaculík. Práve on bol jasným ťahúňom domáceho tímu. Na dráhe nepoznal premožiteľa a víťazil systémom štart-cieľ. Kolísavé výkony predvádzal Jakub Valkovič, pokým od Adama Čaradu, vracajúceho sa na ovály po niekoľkoročnej prestávke sa toľko toho neočakávalo. Už prvú jazdu naši prehrali 1:5 s Kopřivnicou, pričom Jakub sa dlho naťahoval po druhom mieste s Janom Macekom, no nakoniec ťahal za kratší koniec povrazu. V ďalšej jazde si to potom vynahradil, keď jasne vyhral pred pardubickou dvojicou, pričom jazdu nakoniec nedokončil Jan Jeníček a Adam Čarada sa tak mohol tešiť z prvého bodu. Až v šiestej jazde sa prvýkrát predstavil na dráhe Martin Vaculík. Samozrejme vyhral, no Adam sa proti silnej pražskej dvojici nepresadil a bola remíza. Víťazstvo v pomere 4:2 sme zaznamenali v jazde s Krškom. Mohlo byť aj 5:1, keď Jakub v peknom štýle vonkajškom predbehol Nicka Škorju, no vzápätí nepochopiteľne prešiel na pomalší vnútrajšok, kde bol predtým jeho súper a Škorja ho predbehol presne takisto ako on jeho predtým.

V 12. jazde sa potom stretli naši s Pardubicami druhýkrát. Na štart sa nestihol v dvojminútovom limite odstaviť Matouš Kameník, ktorý v prvých dvoch svojich jazdách prišiel o dva motory. Jakub potom s prehľadom zvíťazil a Adam si poradil s Jeníčkom. V 15. jazde to bola remíza s Kopřivnicou, keď Martin vyhral pred Hynkom Štichauerom a Janom Macekom. Posledný došiel do cieľa Adam Čarada. Aj osemnástu jazdu vyhrala naša plochodrážna jednotka, tentoraz proti pražskej dvojici. O tretie miesto v nej prišiel Jakub, keď si vybral v zákrute pri depe stopu bez materiálu. To už ale bolo jasné, že domáci skončia druhí. Nepredpokladalo sa totiž, že by Maťa porazili Slovinci. A tak aj bolo. Maťo jazdu vyhral a Grmek s Praznikom si zase poradili s Jakubom a bola remíza. V konečnom účtovaní to znamenalo druhé miesto pre náš tím a tretie pre Krško o jediný bodík pred Kopřivnicou.

Výsledky:

AK Markéta Praha 36 (Daniel Klíma 15, Jan Kvěch 13, Petr Chlupáč 8)

SC Žarnovica 26 (Martin Vaculík 15, Jakub Valkovič 8, Adam Čarada 3)

AMD Krško 24 (Nick Škorja 11, Anže Grmek 11, Miran Praznik 2)

PD Walbo Kopřivnice 23 (Hynek Štichauer 14, Jan Macek 7, Jakub Sazovský 2, Radek Bambuch 0)

AMK ZP Pardubice 11 (Matouš Kameník 6, Jaroslav Petrák 3, Jan Jeníček 2)

Individuálne najlepšia trojica ligových pretekov získala prvé tri miesta v Memoriáli Ladislava Eliáša:

  1. Martin Vaculík; 2. Daniel Klíma; 3. Hynek Štichauer

Po dvadsiatich jazdách 1.ligy už nasledovali dve finálové jazdy, ktoré mali určiť štvoricu finalistov a súperov pre Martina Vaculíka a Jakuba Valkoviča v boji o slovenský titul. V prvej jazde si dve postupové miesta vybojovali Petr Chlupáč a Daniel Klíma. V tej druhej zase Jan Kvěch a Matouš Kameník, pričom veľa nechýbalo a mohol postúpiť Adam Čarada.

Pre finálovú jazdu si dráhy vyberali jazdci priamo pred hlavnou tribúnou. Dlhé skúmanie čo najlepšej pozície pre štart sa oplatilo Martinovi Vaculíkovi, ktorý potom doslova raketovo vyletel zo štartu a viedol celých šesť kôl. Jeho obavy z menšej nádržky na metýl sa našťastie ukázali byť planými. Štart sa podaril aj Janovi Kvěchovi a Jakubovi Valkovičovi. Slovenský pretekár držal dve kolá za sebou dobiedzajúcich „Pražákov“, no tak Klíma ako aj Chlupáč sa potom cez neho dostali v priebehu jedného kola. Daniel Klíma dokázal odrážať útoky Petra Chlupáča, no ten vsadil všetko na dojazd do cieľovej rovinky, kde sa mu po polovicu kolesa podarilo predbehnúť svojho súpera. Ako neskôr prezradil bolo to z posledných síl. Danielovi Klímovi ešte ostali sily na to, aby sa poriadne vyzúril na steny depa.

Martin Vaculík ziskom štvrtého titulu majstra Slovenska vyrovnal rekord svojho otca Zdena. Pokým Maťo to dokázal v rokoch 2017, 2019, 2021 a 2022, Zdeno vyhral v rokoch 1978, 1979, 1983 a 1988.

Výsledky:

Semifinále 1: 1. Daniel Klíma; 2. Petr Chlupáč; 3. Jaroslav Petrák; 4. Jan Jeníček; 5. Radek Bambuch

Semifinále 2: 1. Jan Kvěch; 2. Matouš Kameník; 3. Adam Čarada; 4. Jakub Sazovský

Finále: 1. Martin Vaculík; 2. Jan Kvěch; 3. Petr Chlupáč

Poradie MSR 2022:

  1. Martin Vaculík, Slovensko; 2. Jan Kvěch, Česká republika; 3. Petr Chlupáč, Česká republika; 4. Daniel Klíma, Česká republika; 5. Jakub Valkovič, Slovensko; 6. Matouš Kameník, Česká republika; 7. Jaroslav Petrák, Česká republika; 8. Adam Čarada, Slovensko; 9. Jan Jeníček, Česká republika; 10. Jakub Sazovský, Česká republika; 11. Radek Bambuch, Česká republika
Predchádzajúci článokKompletné informácie k nedeľným pretekom
Ďalší článokJakub Valkovič štartoval v poslednom kole MACEC Cupu v Krosne
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.