Maťo Vaculík vyhral Grand Prix Torune!!!

0
867

Sezóna 2022 v podaní nášho plochodrážneho esa nemohla skončiť lepšie. Jeho nádherné víťazstvo v poslednej Grand Prix v poľskej Toruni zohrialo každé slovenské plochodrážne srdiečko. Gratulujeme!

Martin vykročil za svojim druhým tohtoročným GP víťazstvom prvým miestom vo svojej úvodnej jazde. Dokázal si v nej poradiť najmä s dobiedzajúcim Fredrikom Lindgrenom. Systémom štart-cieľ si poradil vo svojej druhej jazde so silnými Angličanmi Dan Bewleyom a Tai Woffindenom, či aktuálnym majstrom Európy Leon Madsenom. Ako nôž maslom prešiel aj treťou jazdou, kde nechal za sebou samotného Barteka Zmarzlika, ktorý si už vo Švédsku vybojoval v predstihu titul majstra sveta. Úplne naopak začala Maťova štvrtá jazda. Po slabom štarte bol dokonca posledný, no už v druhom kole sa dostal cez Poliaka Worynu a Austrálčana Holdera. Potom atakoval vedúceho Lotyša Lebedevsa, no ten sa stihol ubrániť a Maťo sa musel uspokojiť s druhým miestom. Aj v poslednej jazde základnej časti si náš reprezentant doviezol do cieľa dva body za druhé miesto za plecami Macieja Janowskeho. Dokázal však odolať atakom Angličanam Lamberta.

Do nadstavbovej časti pretekov postupoval s trinástimi bodmi ako najlepší. V semifinále si vybral modrú dráhu, z ktorej doslova ako raketa ušiel svojim súperom. Spolu s ním postúpil Leon Madsen, ktorý do poslednej chvíle musel odolávať útokom Lindgrena bojujúceho o bronzovú medailu. Tá sa nakoniec ušla Maciejovi Janowskemu, ktorý v druhom semifinále po poriadnej bitke s Mikkelsenom a Bewleyom dokázal postúpiť na poslednú chvíľu do finále ako druhý za Zmarzlikom.

Pred finále si Maťo vybral opäť šťastnú modrú dráhu a nebanoval. Po štarte išiel neohrozene dopredu. Zbytočne sa Bartek Zmarzlik snažil dobehnúť nášho pretekára, ten ukázal aktuálnemu majstrovi sveta svoj výfuk. Rovnako dopadol aj aktuálny majster Európy Madsen, či tretí najlepší plochodrážnik sveta Janowski.

Pri výsledkoch z poslednej Grand Prix sa vynára myšlienka, čo by bolo keby Maťo nemusel pre zranenie vynechať GP v Cardiffe a zranenie by ho nelimitovalo aj počas ďalšej GP vo Wroclawi. Pätnásť bodov na bronzového Janowskeho bolo dosiahnuteľných. Takto sa musel podobne ako v roku 2020. Nikoho by neprekvapilo, keby práve on získal opäť celoročnú divokú kartu od organizátora.

Predchádzajúci článokMajstrovstvá Slovenska majú bohatú históriu
Ďalší článokMartin Vaculík plní sny slovenských fanúšikov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.