Michal Danko pomohol k tretiemu miestu v Rivne

0
361

V nedeľu pokračoval Pohár priateľstva druhým kolom v ukrajinskom Rivne. Zraneniami zdecimovaný žarnovický tím reprezentoval iba junior Michal Danko, ktorý si odkrútil debut nielen v tejto súťaži, ale aj v pretekoch na Ukrajine. Spolu s ním doplnili tím traja pretekári z Poľska.

Zranenia až príliš preriedili zostavy všetkých tímov, ktoré štartujú v Pohári priateľstva. Najmenej však zasiahli Rivne, kde sa nemohol predstaviť jedine Vitalij Lysak (zlomená noha) a už tradične Viktor Trofimov s jeho premrštenými finančnými požiadavkami. Aj pražskí juniori prišli na Ukrajinu oslabení. Dôvodom boli nielen preteky Preboru v Plzni, či reprezentačné povinnosti Petra Chlupáča v Poľsku, ale aj zranenia Daniela Klímu a Pavla Kuchařa. Najhoršie však na tom bol nemecký tím, ktorý sa niekoľko dní pred pretekmi odhlásil z účasti na nich. SC Žarnovica sa postavil k svojim povinnostiam zodpovedne, keď namiesto neúčasti a problémom spôsobeným organizátorovi, zabezpečil svoju účasť angažovaním poľských pretekárov, ktorí nemajú možnosť štartov v poľských ligách. Prioritou sa tak stal štart Michala Danka a jeho zbieranie skúseností na dráhe, ktorá vyžaduje oveľa viac než len držať plyn.

Pretekom, ktoré si prišlo pozrieť niekoľko tisíc fanúšikov, predchádzala prietrž mračien počas tréningu, keď boli na dráhe českí pretekári. Hektolitre vody spôsobili, že náš tím štartoval nakoniec bez tréningu, no zároveň voda pomohla dráhe, ktorá neveštila predtým nič dobré. Prvá séria jázd sa niesla najmä v duchu súbojov jazdcov s dráhou, avšak potom ukázala dráha v Rivne svoju najkrajšiu tvár a pretekári sa mohli venovať najmä vzájomným súbojom medzi sebou.

Od začiatku do konca sa boj o prvé miesto zúžil na Rivne a Prahu. Chvíľu s nimi držala krok aj Žarnovica, keď v najkrajšom súboji dňa dokázal doslova uštvať domáceho Andrija Kobrina poslovenčený Poliak Marcin Rempala. Práve on bol zároveň najväčším smoliarom, keď vo svojej druhej jazde z posledného miesta po štarte predbehol z výjazdu prvej zákruty dvoch súperov a keď atakoval Filipa Hájeka v druhej zákrute, vzopla sa mu motorka a prehodila ho na dráhu. Marcin musel z dráhy odísť sanitkou a nakoniec bol prevezený aj do nemocnice, keď sa sťažoval na bolesti nohy a chrbta. Ako sa ukázalo na druhý deň počas vyšetrení už v tarnówskej nemocnici, poľský pretekár bude musieť podstúpiť operáciu jedného zo stavcov, ktorý bol poškodený nárazom na dráhu.

Žarnovický mladík Michal Danko začal preteky tretím miestom, keď pôvodne zo štvrtej pozície najprv atakoval Ukrajinca Mostovyka. Keď sa už zdalo, že by mu to mohlo vyjsť, jeho súpera pretočilo a padol, pričom musela byť jazda zastavená. V opakovanej jazde si Michal dokonca vyšliapol na miláčika domácich tribún Marka Levišina. Jeho úspešný útok na dravým spôsobom jazdiaceho Ukrajinca, mu uľahčil samotný súper, ktorý spravil v druhej zákrute prvého kola jazdeckú chybu a Michal sa tak ocitol pred ním. O kolo neskôr však náš pretekár presne na tom istom mieste zopakoval chybu Levišina a skúsenejší súper to využil a dokonca v poslednom kole uštval aj dovtedy prvého Filipa Hájeka.

V druhej svoje jazde Michal odštartoval ako tretí, pričom sa snažil útočiť na Ukrajinca Fedorčuka. Potom však začal strácať a nakoniec sa musel sústrediť na to, aby udržal pozíciu pred ďalším Ukrajincom Prysjažnjukom, čo sa mu podarilo. Bez bodu ostal v ten deň náš junior iba v tretej svojej jazde, ktorá priviedla na dráhu silných súperov. Vo štvrtej jazde sa opäť vrátil k jednobodovému zisku na účet domáceho Tkačuka. V poslednej piatej jazde mal Michal slabší štart a musel dobiehať súperov. Stihol nakoniec už predtým spomínaného Tkačuka, po čom sa Ukrajinec porúčal k zemi. 

V celkovom poradí nakoniec vyhralo Rivne pred Prahou a s veľkým náskokom pred Žarnovicou a druhým tímom Rivne.

Na záver po pretekoch sa opäť ukázala dobrá pohostinnosť hostiteľov z Rivne, ktorí pripravili doslova hostinu pre účastníkov pretekov a tradičných prípitkov s príhovormi nebolo konca…

Výsledky:

Rivne 48 (Marko Levišin 13, Andrij Kobrin 12, Stanislav Mielničuk 12, Andrij Rozaljuk 11)

Praha 44 (Jan Kvěch 15, Ondřej Smetana 14, Filip Hájek 11, Denis Prysjažnjuk 4)

Žarnovica 16 (Bartosz Szymura 5, Michal Danko 4, Patryk Zieliński 4, Marcin Rempala 3)

Rivne B 11 (Nazar Fedorčuk 5, P. Bondarčuk 5, Nazar Tkačuk 1, Dmytro Mostovyk 0)

Tím reprezentujúci Žarnovicu v Rivne

Michal Danko

Michal pred Levišinom a za Hájekom

Michal Danko (biela) útočí na druhého Fedorčuka

Predchádzajúci článokMichal Danko pomohol k tretiemu miestu v Rivne
Ďalší článokVyšla publikácia mapujúca históriu žarnovickej plochej dráhy
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.