Michal Tomka sa dostal na stupne víťazov

0
497

Včera pokračoval šiestym kolom Prebor Českej republiky jednotlivcov na Severnej Morave v Kopřivnici. Na najdlhšej dráhe u našich západných susedov za horúceho počasia vládol bezkonkurenčný Zdeněk Simota, avšak karty tu miešala aj dvojica pretekárov Speedway Clubu Žarnovica.

Cestou do Kopřivnice to vyzeralo s počasím veľmi zle. Prehánky, hmly a veľká oblačnosť však okolo obeda ustúpili a tí čo prišli na štadión zažili pekné preteky za typicky letného počasia. Okrem dvojice pretekárov zo Slovenska – Michala Tomku a Jakuba Valkoviča, cestovali na Moravu aj viacerí fanúšikovia zo Žarnovice a to aj s cieľom vypomôcť organizátorom. A tak sa stalo, že v rámci dobrých vzťahov a spolupráce medzi AK Kopřivnice a SC Žarnovica bola napríklad druhá zákruta na dráhe „žarnovická“, tzn. že tu boli traťoví komisári „vlajkári“ z SC Žarnovica. Aj počas prestávok sa viackrát predviedli členovia žarnovickej Speedway Academy – 11-ročný Juraj Šuška a 13-ročný Tomáš Tužinský. Takmer domáce prostredie určite pomohlo do pohody aj našim chlapcom, čo sa odrazilo na ich výkonoch. Najlepšie sa predviedol Michal Tomka.

Preboru predchádzali preteky Flattracku, ktoré však museli byť pre stav dráhy po dažďoch posunuté na neskoršie a to isté potom platilo aj pre Prebor. Od začiatku bolo jasné, že top favoritmi sú Zdeněk Simota a Michal Škurla. Pokým plzenský pretekár ostal nakoniec neporazený, Michal Škurla sa musel v poslednej jazde skloniť nielen pred Simotom, ale prekvapujúco aj pred Martinom Gavendom, ktorý sa pekným bojovným výkonom vrátil akoby do starých čias. To isté platilo aj o Jaroslavovi Petrákovi.

Naši juniori začali preteky rovnako. V prvej jazde došiel Jakub druhý za Škurlom, kým Michalov premožiteľ sa volal Simota. V druhej sérii jázd sa stretli obaja naši. Po štarte uháňal dopredu Michal, kým pred Jakuba sa dostal Martin Gavenda a tak aj jazda skončila. Tretiu sériu otvoril víťazstvom Michal, kým Jakub našiel iba jediného premožiteľa – Zdeňka Simotu.

Ako stúpal počet odjazdených jázd, aj dráha umožňovala viac a viac súbojov a predbiehaní. V 15. jazde tak prišiel o víťazstvo Jakub, ktorého po vnútornej strane dráhy v druhej zákrute prvého kola predbehol ostrieľaný Jaroslav Petrák. Vo svojej poslednej jazde si však náš junior dal na túto situáciu pozor, keď síce štart pokazil, ale vzápätí predbehol tak Daniela Klímu ako aj aktuálneho českého juniorského šampióna Filipa Hájka. Predviedol sa odvážnou jazdou tesne popri mantinely a ľutovať mohol už len to, že sa preteky končili.

Michal Tomka vo svojej štvrtej jazde mal mať dvoch veľkých súperov v osobe Michala Škurlu a Patrika Mikela. Nakoniec však druhý menovaný nabehol do štartovacej pásky a bol vylúčený, kým pražský pretekár porazil nášho juniora. V poslednej jazde si Michal pripísal povinné víťazstvo, ktoré ho nakoniec poslalo do rozjazdy o druhé miesto so Škurlom.

O niečo lepší štart sa podaril pražskému pretekárovi, avšak žarnovický junior mu dýchal poriadne na chrbát a pripravoval si pozíciu na predbiehací manéver. Bohužiaľ z toho nebolo nič, keď jeho súper jazdil akoby mal spätné zrkadlá a vždy sa mu podarilo pribrzdiť Michala. Nakoniec sa tak musel uspokojiť s tretím miestom, čo je však pekný výsledok, ktorý môže žarnovického pretekára naladiť na tú správnu víťaznú vlnu.

 Výsledky:

1. Zdeněk Simota, Plzeň 15

2. Michal Škurla, Praha 13+3

3. Michal Tomka, Žarnovica 13+2

4. Martin Gavenda, Březolupy 12

5. Jaroslav Petrák, Pardubice 10

6. Patrik Mikel, Pardubice 10

7. Daniel Klíma, Praha 9

8. Jakub Valkovič, Žarnovica 9

9. Martin Mejstký, Pardubice 6

10. Sindy Weber, Nemecko 6

11. Filip Hájek, Praha 5

12. Jan Macek, Kopřivnice 4

13. Roman Marek, Kopřivnice 4

14. Daniel Šilhán, Pardubice 3

15. Michal Baštecký, Praha 1

Juraj Šuška

Tomáš Tužinský

Jakub Valkovič

Michal Tomka predbieha Filipa Hájeka

Michal Tomka sa dstáva cez Martina Gavendu. V pozadí Jakub Valkovič

Na štarte víťaznej jazdy Michal (žltá)

 

Predchádzajúci článokMalilla miešala kartami aj s pričinením Martina Vaculíka
Ďalší článokDavid Pacalaj štartoval v ďalekom Fínsku
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.