Nadácia SPP opäť pomáha plochej dráhe

0
484

Žarnovická plochá dráha bola 11. júna svedkom pretekov majstrovstiev sveta – Kvalifikácie do Grand Prix 2023. Významné podujatie by sa nezaobišlo bez podpory od Nadácie SPP, ktorá tak opäť podala pomocnú ruku.

Podujatia typu majstrovstiev sveta, či Európy, sú akousi výkladnou skriňou každej športovej disciplíny. Rovnako aj na plochej dráhe znamenajú, že sa organizátor môže ukázať so svojimi schopnosťami na najvyššej úrovni. Je to akási vysoká škola organizovania podujatí. Zároveň je to zakaždým veľká výzva a riziko, ktoré na seba berie klub. Tak je to aj u nás v Žarnovici. Aj v minulosti to bola veľká pocta a zároveň výzva s vysokými nárokmi, ktorú brali na seba organizátori od roku 1979, odkedy má Žarnovica s menšími prestávkami licenciu FIM. Čítať si staré články, či zápisnice z obdobia 80-tych rokov, v ktorých sa spomína práca žarnovických organizátorov, je ako prežívať kvantum vykonanej práce odznova. Zároveň je to aj možnosť porovnávať a vedieť sa poučiť. Čo sa nemení sú organizátorské práce na štadióne. Čo však prinieslo obrovskú zmenu, je financovanie tohto podujatia.

Ešte niekoľko rokov dozadu, prispieval štát, cez Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu na takéto podujatia dotáciami. To bola akási nevyhnutnosť, lebo finančná náročnosť organizácie pretekov MS, či ME, je vysoká a nedá sa pokryť výberom zo vstupného. V roku 2011 bol rok kedy od štátu na preteky MS juniorov nebola poskytnutá žiadna dotácia, no žarnovickým organizátorom pomohlo financiami mesto. No časy sa zmenili. Posledné dva roky na žarnovické preteky majstrovstiev sveta štát a ani mesto neposkytuje ani euro. Organizátor tak ostáva „na holičkách“. Avšak tak ako vlani, aj tento rok, vytrhla tŕň z päty Speedway Clubu Žarnovica Nadácia SPP.

Nadácia SPP vytvára partnerstvá s organizáciami, ktorých ciele a výstupy prispievajú k naplneniu misie nadácie. Navyše partnerské projekty majú spoločnú črtu, svojím zameraním sú inovatívne, majú celoslovenskú pôsobnosť/ príp. modelový charakter vo svojom regióne, celospoločenský dosah, a prinášajú konkrétne výsledky a zmenu v kvalite života ľudí. Nadácia tak podporuje aj športové odvetvie. A my sme vďační, že žarnovickej plochej dráhe opäť pomohla sprostredkovať pre fanúšikov podujatie svetového významu a zviditeľniť tak raz opäť aj naše mesto.

Predchádzajúci článokKompletné informácie k plochodrážnemu víkendu
Ďalší článokAni dážď nezničil pekné preteky
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.