Ani dážď nezničil pekné preteky

0
1265

Žarnovický plochodrážny víkend začal v sobotu semifinálovým kolom Majstrovstiev Európy juniorov, v ktorom sa stretlo 16 pretekárov zo siedmych krajín, aby bojovali o 5 postupových miesto do finále. Pretekom predchádzal niekoľkohodinový vytrvalý dážď, ktorý však nezničil snahu organizátorov.

Po dlhých týždňoch extrémneho sucha, kedy vysychali potoky a aj organizátori sa pozerali s obavami na tenký prúd vody v Kľakovskom potoku, z ktorého je vedené zavlažovanie na štadióne, prišiel konečne dážď, no bohužiaľ v najnevhodnejšej dobe. Predpovede počasia tentoraz vyšli a tomu sa prispôsobili aj organizátori. Dráha bola perfektne pripravená niekoľkodňovou úpravou a valcovaním. Tvrdá ako betón tak zniesla hektolitre vody, ktoré po nej stekali do 100%-tne fungujúceho odvodnenia. Následok však predsa len zostal. Keďže prestalo pršať asi hodinu pred pretekmi, na štadión si našlo cestu len niekoľko stovák fanúšikov. Nikto snáď okrem tých čo dráhu pripravovali, totiž neveril, že bude zjazdná a že sa preteky odjazdia. To však už nikto netušil, že sa dráha už po 12 jazdách bude musieť aj polievať!

Dopoludňajší tréning bol preložený a skrátený na polhodinu pred pretekmi. Aby si mechanici mali kedy pripraviť pred pretekmi motorky, nasledoval dokonca aj nástup jazdcov a činovníkov pred hlavnú tribúnu. Moderovania sa pri dovolenke Alenky Neuschlovej zhostila dvojica Roman Hájek z Čiech a domáci Ľuboš Šmondrk. Všetko tak odsýpalo ako malo.

Dráha sa nakoniec ukázala dobre závodivá a ten kto nemal problém podržať plyn a dať to do materiálu, víťazil, prebiehal a zbieral body plným priehrštím. Prirodzene na takej dráhe nechýbali ani pády, veď išlo o mladíkov, ktorí len tak sršali adrenalínom. Od začiatku bolo jasné, že nič jasné nebude. Poliaci boli už tradične kvalitní a výborne im sekundoval Slovinec Anže Grmek, či Nemec Erik Bachhuber, ktorého sprevádzal v depe jeho otec Stefan, štartujúci dvakrát v Žarnovici v polovici 90-tych rokov ako junior. Ašpirácie na postup však neskrývali ani Angličania, či Slovinec Miran Praznik. Toho však eliminoval pád v jeho tretej jazde.

Bitka o postup a stupne víťazov sa v poslednej sérii jázd zúžila na päticu Poliakov, Grmeka a Bachhubera. Kto pôjde z kola von sa ukázalo až po poslednej jazde. Vlastne ani tá nebola posledná, keďže nasledoval ešte súboj o druhé miesto, ktorý vyhral Poliak Ratajczak pred Bachhuberom. Víťazom pretekov sa stal tohtoročný víťaz Brazoweho Kasku Poliak Jakub Krawczyk. Postup do finále ME juniorov v maďarskom Nagyhalász si vybojoval ešte Anže Grmek a Kacper Grzelak. Náhradníkom sa stal už žarnovický náhradník Antoni Mencel z Leszna.

Výsledky:

 1. Jakub Krawczyk, Poľsko 14 bodov
 2. Damian Ratajczak, Poľsko 13+3
 3. Erik Bachhuber, Nemecko 13+2
 4. Anže Grmek, Slovinsko 12
 5. Kacper Grzelak, Poľsko 11
 6. Antoni Mencel, Poľsko 10
 7. Krzysztof Sadurski, Poľsko 9
 8. Sam Hagon, Veľká Británia 7
 9. Harry McGurk, Veľká Británia 6
 10. Tino Bouin, Francúzsko 6
 11. Max Troidl, Nemecko 5
 12. Nathan Ablitt, Veľká Británia 4
 13. Miran Praznik, Slovinsko 3
 14. Maris Strelcov, Lotyšsko 3
 15. Bruno Belan, Česká republika 3
 16. Jan Jeníček, Česká republika 1
Predchádzajúci článokNadácia SPP opäť pomáha plochej dráhe
Ďalší článokJakub Valkovič pomohol Lublinu k víťazstvu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.