Naši juniori štartovali medzi elitou a nestratili sa

0
388

V sobotu zažila slovenská plochá dráha opäť ďalší medzník. Náš tím sa prvýkrát predstavil vo finále Majstrovstiev Európy juniorských družstiev v poľskej Lodźi. Na dráhe prvoligistu, ktorý sa môže pochváliť jedným z najnovších štadiónov v Poľsku, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani hociktorý organizátor Grand Prix, sa odohrávali boje na ostrie noža, do ktorých tentoraz prehovorili aj naši juniori.

Celé preteky sa dali pozerať cez youtube s poľským komentárom, rozhovormi a všetkým, čo patrí k tv prenosu. Slovenskí juniori v pretekoch nahradzovali ruskú reprezentáciu. Papierové predpoklady hovorili o favoritoch Poliakoch (deväť zlatých medailí za dvanásť rokov existencie súťaže), Dánov a Švédoch. Lotyši a Česi sa mali biť o ďalšie miesta a s tímom Slovenska a Mlade Európy, zloženej z jedného Maďara, Angličana a Holanďana, sa až tak veľmi nepočítalo. A to bolo dobré. Chalani, tak mohli jazdiť bez zbytočného tlaku.

Už prvá jazda nášho tímu ukázala, že Dáni sú pre nás nedostihnuteľní a prehrali sme 1:5. V ďalšej jazde však naši ukázali, že neprišli do Poľska robiť iba náhradníkov. V jazde s Mladou Európou sa do čela dostal Jakub Valkovič a vyhral systémom štart-cieľ. Za ním sa usadil Maďar Fazekas a Holanďan Meijer. Posledný sa do nájazdu po štarte dostal David Pacalaj. Ten však vzápätí útočil na Holanďana a v ďalšom kole ho predbehol. Potom skracoval náskok Maďara a v treťom kole zdolal v peknom súboji aj jeho a Slovensko vyhralo 5:1. Vo ôsmej jazde nás čakal favorizovaný tím Švédska. Po štarte sa dopredu dostali žlto-modrí a za nimi David Pacalaj a Ján Mihálik. David po slabom štarte a nie najlepšom zvládnutí prvej zákruty strácal, no v druhej zákrute urobil chybu dvojnásobný majster Švédska juniorov Woentin, ktorého vyviezlo k nafukovačkám a David to dal na lajnu a pekne predbehol svojho súpera. Vzápätí sa od neho odpútal a bezpečne došiel do cieľa na druhom mieste. Náš tím síce prehral 2:4, no ako sa ukázalo na koniec pretekov, týmto zobral Švédom dôležitý bod a šance obsadiť čo len bronzovú priečku.

David sa v dobrom svetle ukázal aj v ďalšej našej jazde, tentoraz so silnými Poliakmi. Zo štartu bol prvý a všetci spozorneli. Avšak ostrieľanejší poľskí reprezentanti, štartujúci v Extralige, si s ním poradili. Ešte počas prvého kola sa pred neho dostal tímový kolega Maťa Vaculíka a prekvapenie tejto sezóny Krakowiak a v druhom kole bol pred Davidom už aj Miśkowiak. Prehrali sme 1:5.

Do našej predposlednej jazdy, tentoraz s Lotyšmi, nastupovali naši Jakub a David s nádejami na dobrý výsledok. Lotyši však boli v perfektnej kondícii ako ukázalo záverečné poradie, siahali dokonca na striebro. Na štarte však rozhodca podržal pásku o niečo dlhšie, na čo doplatil David, ktorého spojka potiahla do pásky a bol vylúčený s tým, že ho zastúpil náhradník tímu Rastislav Cíferský. Rasťo sa tak stal jedným z mála pretekárov, ktorý vo svojej prvej sezóne štartoval hneď aj vo finále významného šampionátu. To ešte prítomných čakal ďalší šok. Po štarte vyletel ako raketa do nájazdu práve náš nováčik. Komentátori priameho prenosu dávali prekvapenie poriadne najavo, avšak každého, kto pozná Rasťa, vie, že od začiatku nemá problém preštartovať hocikoho. V prvej zákrute sa síce cez neho prehnali všetci aj jeho tímový kolega Jakub Valkovič, no Rasťo zanechal dobrý dojem. Jazdu sme prehrali 1:5.

V poslednej jazde sme sa stretli s českými súpermi. Vedľa Jakuba Valkoviča sa namiesto Jančiho Mihálika postavil opäť Rastislav Cíferský. Tentoraz nevykúzlil najrýchlejší štart a Česi našim mierne ušli. náš začiatočník nezvládol potom výjazd zo zákruty, pretočilo ho a padol. Našťastie nič vážne sa nestalo a stačil sa aj s motorkou postaviť na vnútorný okraj dráhy. Jakub sa síce snažil niečo urobiť s tretím miestom, no Česi Kvěch a Chlupáč zajazdili ukážkovú dvojičku a vyhrali.

V záverečnom účtovaní naši skončili na šiestom mieste, no ako bolo spomenuté vyššie, v pretekoch mohli len prekvapiť a nesklamali, keď zajazdili v rámci svojich možností.

„Nie som sklamaný. Robili čo mohli. Pred pretekmi pršalo, tak bol tréning zrušený a iba pred pretekmi každého pustili na minútu na dráhu. No dráhu potom úplne zmenili a z hutnej, hlbšej dráhy urobili tvrdú. Chlapcom som preto poradil zmeniť nastavenia,“ povedal v telefonickom rozhovore tréner Ján Daniel.

„Mrzí ma to. Pokazil som to. S tými Lotyšmi sme mohli zabodovať. Potiahla ma spojka. Celkovo sme ju nevedeli doladiť. Ťahala ma,“ sypal si po pretekoch popol na hlavu David.

Výsledky:

  1. Poľsko 27 (Jakub Miśkowiak 10, Dominik Kubera 9, Norbert Krakowiak 8, Mateusz Cierniak NS)
  2. Dánsko 21+3 (Mads Hansen 11+3, Jonas Seifert Salk 6, Markus Birkemose 4, Matias Nielsen NS)
  3. Lotyšsko 21+2 (Oleg Michailovs 9+2, Ricards Ansviesulis 6, Francis Gusts 6, Ernest Matjušonoks 0)
  4. Švédsko 20 (Alexander Woentin 9, Philip Hellstrom Bängs 6, Anton Karlsson 5, Jonatan Grahn 0)
  5. Česká republika 17 (Jan Kvěch 8, Petr Chlupáč 6, Daniel Klíma 3, Jan Macek NS)
  6. Slovensko 11 (Jakub Valkovič 6, David Pacalaj 5, Ján Mihálik 0, Rastislav Cíferský 0)
  7. Mladá Európa 8 (Drew Kemp 6, Dennis Fazekas 1, Mika Meijer 1)
Predchádzajúci článokPardubice znamenali pre naše farby sklamanie
Ďalší článokDvojnásobná Grand Prix vo Wroclawi preverila tých najlepších
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.