O majstra Slovenska budú súperiť pretekári z mnohých krajín

0
1279

Ďalšie preteky s účasťou Martina Vaculíka sa blížia a fanúšikovia s veľkou nedočkavosťou očakávajú štartovnú listinu tých, ktorí budú súperiť v nedeľu 31. júla o titul majstra Slovenska a o víťazstvo v Memoriáli Ladislava Eliáša. V nasledujúcich riadkoch ponúkame štartovnú listinu.

Od roku 1963, kedy sa prvýkrát odjazdil slovenský šampionát na plochej dráhe, bolo vyhlásených 35 víťazov. Okrem krátkych prestávok v 60-tych a 70-tych rokoch sa dlho o slovenský titul nejazdilo medzi rokmi 1989 a 2009. No odvtedy s výnimkou roku 2010 spoznávame medzinárodného majstra Slovenska každoročne.

Pre tento rok sa formát Medzinárodných majstrovstiev Slovenska opäť vracia k 25 pretekárom v štartovnej listine, ktorí budú štartovať v jazdách po päticiach, pričom najlepších šesť po základnej časti, ktorá je zároveň Memoriálom Ladislava Eliáša, postúpi do finále o slovenský titul.

Posledné roky sa ustálilo, že slovenský titul každý nepárny rok vyhráva Martin Vaculík. K trojici týchto titulov bude chcieť pridať 31. júla už štvrtý, prvýkrát v párnom roku. Spolu s ním budú Slovensko reprezentovať aj Jakub Valkovič, Rastislav Cíferský, Juraj Šuška a z pozície náhradníka sa na nástupe a možno aj štarte predstaví navrátilec Adam Čarada. Pokým od Jakuba sa bude očakávať už nejaký ten výsledok, veď pred dvomi rokmi skončil na perfektnom štvrtom mieste, Rasťo s Jurajom budú zbierať skúsenosti a veríme, že aj body pred domácim publikom. Silnú konkurenciu očakávame spoza rieky Moravy. Predstavovať Jana Kvěcha, či Petra Chlupáča asi nemá zmysel. Obaja sú síce ešte vo veku juniorov, ale úspechmi a výkonmi predčili mnohých starších a skúsenejších. Najmä Honza má za sebou už niekoľko titulov. Jeho štart bude však podmienený tým, že Česká reprezentácia, v ktorej obaja štartujú, nepostúpi v Speedway of Nations do finále, ktoré je na programe deň pred našimi pretekmi v ďalekom dánskom Vojense. Ďalším do partie českých pretekárov bude Bruno Belan, mladý junior štartujúci vo veste Žarnovice už druhú sezónu v českej 1.lige. S vestou náhradníka sa predstaví ďalší mladý talent Matouš Kameník.

Silnou dvojkou sa v Žarnovici bude prezentovať ďaleké Fínsko. V roku 2019 porazil v Memoriáli Ladislava Eliáša Tero Aarnio aj Martina Vaculíka, no potom našej jednotke podľahol v boji o slovenský titul. Teraz sa bude snažiť o reparát. Pod vlajkou Fínska bude štartovať aj junior Antti Vuolas. Ide o objav sezóny 2022. Svojimi výkonmi v U24 Extralige v tíme Lublinu si vyjazdil aj zaradenie do seniorského extraligového tímu. Darí sa mu všade kde štartuje a je milým prekvapením a nádejou pre fínsku plochú dráhu. V Žarnovici môže potrápiť aj tých najlepších.

Z Poľska príde do Žarnovice ten, na ktorého boli všetci krátky počas žarnovického MACEC Cupu 29. mája. Robert Chmiel, ktorý vie víťaziť, bude patriť medzi favoritov na účasť vo finálovej jazde. Tam sa kľudne môže dostať aj Patryk Rolnicki z Tarnówa, ktorého trénerom je Staszek Burza. Staszek nebude chýbať v depe ani tentoraz, ale vo funkcii mechanika a radcu svojho zverenca. Tretím do partie spoza našej severnej hranice je mladý junior a člen extraligového Leszna Damian Ratajczak.

S dvojicou mladých pretekárov sa predvedie v Žarnovici aj Slovinsko. Tak Miran Praznik ako aj Anže Grmek budú štartovať deň predtým v semifinále ME juniorov, takže budú dobre rozjazdení a môžu mať ašpirácie na finále.

Aj ďalšie mená garantujú zaujímavé preteky. Bojovnosťou vždy prekypuje Ukrajinec Marko Levišin. Potrápiť tých najlepších dokáže aj Lotyš Ricards Ansviesulis. Keď hovoríme o bojovníkoch, nesmie chýbať meno maďarského veterána Norberta Magosiho, ktorý v Žarnovici víťazil tak na Zlatej prilbe SNP ako aj na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska. Dobrými výkonmi sa prezentuje aj Nór Glenn Moi. Včera počas semifinále ME dvojíc vo francúzskom Macone bol jedným z najlepších jednotlivcov. Pôjde tak zároveň o historicky prvý štart nórskeho pretekára na žarnovickej plochej dráhe. Štart na pretekoch potvrdili aj Rumun Andrei Popa, či posledný bulharský plochodrážny Mohykán Milen Manev. V súčasnosti ešte prebiehajú aj ďalšie jednania s pretekármi Veľkej Británie a ďalšími.

Predchádzajúci článokPoznáme štartovnú listinu na žarnovické semifinále ME juniorov
Ďalší článokKompletné informácie k plochodrážnemu víkendu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.