Patrik Búri sa vracia na ovály

0
1682

V sezóne 2022 sa na plochodrážne ovály vracia Patrik Búri, ktorý tak robí takmer po štvorročnej prestávke spôsobenej zranením. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať, čo ho k tomu priviedlo a v akom štádiu príprav sa nachádza.

Začiatok sezóny 2018 vyzeral v podaní prvého odchovanca Speedway Clubu Žarnovica Patrika Búriho sľubne. Už počas zimnej prestávky si okrem tradičnej prípravy „na suchu“ strihol aj niekoľko pretekov na ľade v halách v Nemecku. Potom nasledovalo počas apríla v rýchlom slede šesť pretekov s dobrými výsledkami, čo podškrtol počas Medzinárodných majstrovstiev Slovenska siedmym miestom v kvalitnej konkurencii. Veľmi dobre si počínal aj v úvodnom kole československej Extraligy v Prahe, kde vo farbách Žarnovice vybojoval výborných sedem bodov. Následne cestoval do ďalekého Ruska na Majstrovstvá Európy jednotlivcov a z tadiaľ priamo do Rakúska na preteky do Murecku. 1. máj 2018 by však najradšej vymazal zo svojho kalendára. Po páde sa ocitol v nemocnici s niekoľkými zlomeninami končatín a už na prvý pohľad to vyzeralo, že tým jeho príhoda s plochou dráhou skončila.

Patrik sa však ukázal ako bojovník nielen na dráhe, ale aj pri návrate do zdravia. Aj keď spočiatku bol jeho pohyb obmedzený na invalidný vozík, či neskôr barle, nevzdával to a pracoval na sebe. Už počas zimy 2018/2019 cvičil v posilňovni, rozhýbaval sa v telocvični, akoby sa pripravoval na sezónu. Dokonca si vyskúšal aj preteky v hale na ľade v Nemecku, no tu zistil, že to nebude také ľahké. Členky pri námahe nielen puchli, ale aj boleli. A tak pred začiatkom sezóny 2019 oznámil to, čo sa dalo čakať, že plochú dráhu musí odsunúť na druhú koľaj.

Na druhej koľaji však dlho nevydržala. Plochodrážny bacil ho dokonale nakazil a už 20. júla 2019 po vyše roku sedel prvýkrát na plochodrážnom motocykli na dráhe a krútil prvé tréningové kolá. No zakaždým po tréningoch to nebolo ono. Problémy zo zranenými členkami nedovolili ich väčšie zaťaženie.

Covidom oklieštená sezóna 2020 ho na dráhu nepriviedla, ani v rámci tréningu ak nerátame vozenie sa v zime na ľade v rámci zábavy. A tak prišiel rok 2021. „Vlaňajšie tréningy (3 tréningy), kde som odkrútil dokopy asi 6 jázd, ukázali, že to ide a cítim sa dobre na motorke. Nechcel som sa vrátiť už do pretekového kolotoča, no na konci sezóny som dal slovo, že trošku pomôžem v lige a hlavne v rozvíjaní jazdy našich začiatočníkov. Uvidíme ako to pôjde,“ začal rozprávanie o svojom rozhodnutí Patrik Búri.

„Rozhodnutie nebolo ľahké, predsa po takých zraneniach je to dosť komplikované. Zdravotne sa mi to lepší, asi za posledné dva roky momentálne najlepšie. Možno je to psychikou, alebo za to, že som sa začal intenzívnejšie pripravovať na sezónu. Dokonca pri behu už necítim bolesti v členku a na druhý deň viem normálne vstať z postele, čo pred pol rokom veľmi reálne nebolo. Ale je to fajn,“ opísal svoj zdravotný stav Patrik a neskrýval optimizmus.

„Beh, turistika, otužovanie, jazda na motorke, cvičenie… to je moja príprava, ktorá mi pomáha aj v bežnom fungovaní. Jazdu na asfalte sme zase zaradili do prípravy. Oproti jazde na ľade je trošku zložitejšia a lepšia na techniku jazdy, nakoľko pretočenie na ľade sa dá udržať, no na asfalte to je hneď katapult. Ale keď bude dobrý ľad, tak som pripravený zmeniť povrch,“ prezradil čo to o svojej príprave, ktorú on nikdy nepodceňoval.

A ako je to s jeho plánmi, či cieľmi a v akom stave má techniku? „Vždy som si dával ciele, no popravde teraz nemám cieľ, respektíve chcem si užiť každú jazdu a potešiť oko fanúšika. S technikou je to slabšie, mám dve motorky, nemám motor navyše. Motor si dám do servisu k Stazskowi Burzovi až po prvých tréningoch na dráhe, nakoľko ešte mám nejaké voľné jazdy na ňom. Motorky nie sú nové, ale budú prichystané najlepšie ako viem prichystať. Sponzorov som neoslovoval, predsa sa najskôr musím ukázať. Idem jazdiť za Speedway Club a SMF, takže zatiaľ sú jediní sponzori. Môj tím je zase o niečo väčší, teda som rád, že mi chcú stále chalani pomáhať a pridali sa k nim ďalší. Som im za to vďačný. Držte palce a vidíme sa na jar na štadióne. Dúfam, že v hojnom počte!“

Predchádzajúci článokŽarnovické Majstrovstvá sveta 1985 vyhral starý šampión
Ďalší článokVenujte plochej dráhe 2% z dane a poďte zadarmo na Majstrovstvá Európy juniorov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.