Pavol Pučko: „V Žarnovici boli všetky preteky pre mňa významné.“

0
341

Pavol Pučko bol do istého času Pavel, aby sa nakoniec v Českej republike meno tohto slovenského rodáka naučili písať správne v slovenčine. To, že spája v sebe obe tieto krajiny ukazuje nielen problematika jeho krstného mena, ale aj skutočnosť, že ide o rodáka zo Slovenska žijúceho v Čechách, ktorý svoju plochodrážnu kariéru spojil nielen s českou reprezentáciou, ale aj slovenským klubom – Speedway Clubom Žarnovica.

O Pavlovi Pučkovi možno v súčasnosti hovoriť ako o bývalom plochodrážnikovi, no aj napriek tomu motorky vôbec nezanechal, ale presedlal na flattrack. Práve on patril medzi prvých, kto tvoril premostenie medzi touto tzv. americkou a klasickou plochou dráhou. V Čechách si totiž v tých rokoch robili funkcionári a novinári nádeje, že flattrackom pritiahnu medzi stále sa zmenšujúcu komunitu plochodrážnikov, ďalších adeptov. Nakoniec to však nemalo žiadaný efekt a naopak plochá dráha prišla minimálne o Pavla Pučka.

Plochú dráhu si začínal jazdiť v Prahe, no v rodnom liste si mal občianstvo slovenské…ako sa to stalo? „Celá rodina sme sa v čase môjho detstva presťahovali zo Zvolena za otcom, ktorý v Prahe našiel lepšiu prácu,“ začal svoje rozprávanie Pavol Pučko. Tento čerstvý „Pražák“ zo Zvolena začínal, podobne ako väčšina mladých plochodrážnikov v Čechách, od malej kubatúry 125 ccm, kde patril medzi najlepších… „Do plochej dráhy som prišiel z motokrosu, takže 125 ccm pre mňa bola dobrá, aby som sa zoznámil s týmto športom. Po poldruha sezóne na 125 ccm keď som dovŕšil 14 rokov a mohol som začať trénovať na 500, som sa začal naplno venovať tréningu klasickej plochodrážnej motorke. A myslím si, že bolo dobré, že som nezostal príliš dlho na 125,“ opísal svoje úplné začiatky. Celá plochodrážna kariéra Pavla Pučka však mala trvanie iba počas juniorského veku, kedy patril do širšej juniorskej špičky v Čechách. Čo mu chýbalo k absolútnemu vrcholu? „Ťažko povedať takto, ale možno trošku šťastia, často ma pribrzdili úrazy. Možno aj to, že som bol v tíme, ktorý mal silnú jazdeckú základňu a tak keď moji juniorskí súperi z iných tímov jazdili extraligu skoro hneď ako im to vek dovolil, pretože boli jediní v ich tíme, tak ja som sa na extraligu iba pozeral. Dnes už by som isto urobil niektoré veci inak, ale to tak jednoducho je,“ nazrel opäť do minulosti tentoraz kritickým okom Pavol.

V Žarnovici sa Pavol Pučko predstavil na siedmych pretekoch. Prvýkrát to bolo v roku 2006 v pretekoch MČR juniorských družstiev a MČR juniorov, kedy stál prakticky na začiatku svojej príhody s plochou dráhou podobne ako žarnovickí pretekári Martina Vaculík, či Rasťo Bandzi. Potom si musel počkať do roku 2009, kedy bol obnovený slovenský šampionát, ale s medzinárodnou účasťou. V pretekoch skončil s piatimi bodmi na jedenástom mieste. O rok na to vybojoval počas Zlatej prilby sedem bodov a skončil dvanásty, tesne pred bránami semifinále. Potom prišiel rok 2011 a opäť mal stáť na štarte Zlatej prilby, tentoraz s vypočítavosťou organizátora ako Slovák, keďže ten mal problém osloviť domáceho pretekára Jána Halabrína, ktorý zmenil klubové farby na SC Žarnovica. Zo štartu vzišlo kvôli technickým problémom. Aj napriek tomu, práve to bola sezóna, kedy bol najviac zviazaný so žarnovickou plochou dráhou vďaka Speedway Clubu, ktorému vypomáhal v rámci Jadranskej ligy „V Žarnovici pre mňa boli každé preteky významné, pretože vždy za mnou prišlo dosť známych zo Zvolena a okolia, takže som si to vždy užil. Najviac sa mi do pamäte ale vrylo, keď som štartoval práve za váš tím a mohol som jazdiť v dvojici s Maťom Vaculíkom,“. Prakticky, keď začal svoju existenciu Speedway Club, ty si jazdil poslednú sezónu. Prečo si skončil tak skoro? „Plochá dráha sa pre mňa stala finančne neúnosná, a vo svojich dvadsiatich rokoch som cítil, že nie som taká hviezda, aby som sa týmto športom uživil aj po dovŕšení seniorského veku. V Poľsku som sa neuchytil a tento šport sa podla mňa ako hobby robiť nedá. Ale úplne hlavný dôvod bol to, že som sa v roku 2009 zoznámil s disciplínou flattrack a od tej doby som si to niekoľkokrát ešte vyskúšal a veľmi ma to začalo baviť,“. Čomu sa teda venuješ v súčasnosti a ako sa ti v tom darí? „Ako už som písal vyššie, tak flattrack mi veľmi učaroval a od kedy som ukončil kariéru plochodrážnika, tak sa venujem naplno flattracku. Čo sa týka mojich výsledkov tak v Čechách sa mi dari pravidelne byť na špičke a v majstrovstvách sveta si myslím že hanbu Českej republike nerobím. Minulé roky som bol na 5. až 7. miestach, poslednú sezónu sa mi bohužiaľ pri týchto pretekoch nevyhol úraz a tak som nemohol bojovať vo finále o predné miesta,“. Máš nejaké ciele? „Ciele mám jasné, v nadchádzajúcej sezóne byť majster ČR a v majstrovstvách sveta by som chcel dosiahnuť na stupne víťazov, aj keď som si vedomý, že to nebude ľahké,“ neskrýva ambície Pavol Pučko. Aj touto cestou mu ďakujeme za rozhovor a držíme palce v dosahovaní čo najlepších výsledkov.

Predchádzajúci článokPaolo Salvatelli: „Rád by som sa do Žarnovice vrátil.“
Ďalší článokStrasti a bolesti európskej plochej dráhy
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.