Plochá dráha detí ponúkla opäť množstvo súbojov tých najmenších

0
506

Akousi predohrou posledných tohtosezónnych pretekov na žarnovickom plochodrážnom ovále, bola medzi deťmi obľúbená akcia Speedway Clubu Žarnovica – Plochá dráha detí. V piatok 20. septembra sa na dráhe v priestore pred hlavnou tribúnou odohrali boje ako na skutočných pretekoch. Deti ukázali bojovného ducha a plochodrážny zápal. Bojovalo sa o medaily.

Vo svoje deväťročnej histórii organizoval Speedway Club Žarnovica vždy aj akcie pre deti. Jednou z najobľúbenejších sa stala Plochá dráha detí. Tento rok ju druhýkrát zorganizoval klub teraz na záver sezóny.

Piatkové popoludnie bolo ako stvorené na takúto akciu. Pekné počasie, zaujímavé ceny, ale najmä možnosť súperiť s druhými na skutočnom plochodrážnom ovále, prilákali 32 detí – účastníkov a s nimi ďalšie desiatky rodičov, starých rodičov, či jednoducho divákov. Podmienkou štartu bol bicykel alebo poháňadlo a ochranná prilba. 

Na nástup, za prítomnosti skutočných navádzačiek na štarte, aj so zástavami, prišli deti od depa, tak ako to vždy vidia u svojich hrdinov – plochodrážnikov. Tam ich čakali hostia – pretekári SC Žarnovica Ján Mihálik a Michal Tomka, spoločne s trénerom Jánom Danielom, ktorí im dali sladké, ale aj plochodrážne drobnosti. Potom už nič nebránilo rozohraniu ostrých súbojov na dráhe.

Deti štartovali v jazdách po štyroch v štyroch kategóriách. Štartovalo sa na skutočnú štartovaciu pásku a zelené svetlo. Deti si tak mohli vyskúšať, ako sa cítia skutoční plochodrážnici nielen na štarte, ale aj na dráhe so súpermi a na tribúne s divákmi. Vytýčená dráha s dĺžkou približne 40 metrov bola počas jázd využívaná po celej svojej šírke, veď mnoho jázd sa bojovalo doslova na lakte. Nechýbali ani pády, no na rozdiel od predošlých pretekov, nikto to nevzdal a jazdil až do konca. Najmladšími účastníkmi boli iba 3-roční chlapci Tomáško Piškanin, Matiasko Gaman, Adamko Repiský a Matúško Jančok. 

Každý so štartujúcich absolvoval najprv po štyri jazdy základného rozpisu. Potom nasledovala prestávka na rátanie bodov, počas ktorej sa odjazdili exhibičné jazdy súperov, ktorí sa medzi sebou dohodli a chceli si zmerať sily ešte raz. Potom už nasledovali finálové jazdy vo štvoriciach, v ktorých si dráhy na štarte vyberali ich účastníci podľa zisku bodov zo základnej časti. Najviac sa iskrilo u tých najstarších, kde sa štart finále musel trikrát opakovať kvôli pádom v prvej zákrute. 

Aj toto podujatie ukázalo, aký veľký plochodrážny zápal panuje medzi deťmi v Žarnovici. Podobne ako naposledy, aj teraz bola väčšina účastníkov vo veku 3 až 6 rokov.

Výsledky finálových jázd:

Dievčatá:

 1. Lenka Búriová
 2. Lilien Nováková
 3. Lenka Lováseková

Chlapci:

3 až 5 rokov

 1. Sebastián Mayer
 2. Dávidko Pavol
 3. Matúško Jančok
 4. Brunko Bartfay

6 až 10 rokov

 1. Peter Garaj
 2. Matúš Bobál
 3. Michal Mihálik
 4. Damián Brestovský

11 až 13 rokov

 1. Tomáš Daniel
 2. Lukáš Pacalaj
 3. Tomáš Baniar
 4. Mário Supuka
Predchádzajúci článokDva cenné kovy ostali v Žarnovici
Ďalší článokV Divišove štartovala trojica našich pretekárov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.