Dva cenné kovy ostali v Žarnovici

0
368

V nedeľu 22. septembra bola Žarnovica svedkom posledných plochodrážnych pretekov sezóny 2019. Majstrovstvá Českej republiky juniorov uzavreli sezónu opäť pod znamením slovenského úspechu. Žarnovickí juniori ukázali za ideálneho počasia, že sú nielen rovnocenní súperi pre svojich českých rovesníkov.

Slovenský plochodrážny fanúšik si už pomaly zvyká na pravidelný prísun medailí z českých juniorských šampionátov našimi mladými plochodrážnikmi. V minulých rokoch to boli strieborné a bronzové medaily Michala Tomku, Jána Mihálika a Davida Pacalaja z MČR juniorov do 19 rokov, vlani zlato a bronz z MČR juniorských tímov a tentoraz zase striebro a bronz z posledne spomínaného šampionátu. Je to určitá satisfakcia za prácu s plochodrážnymi talentami v Speedway Clube Žarnovica a tiež odmena za prácu samotných mladých pretekárov.

V spomínané nedeľné popoludnie sa slnko usmievalo na všetkých, ktorí si našli cestu na žarnovický štadión. Ranný chlad bol rýchlo preč a keď do toho začali vrčať plochodrážne motory krátko pred tréningom, nebolo pochýb, že zima tu nebude nikomu. Ešte večer pred samotnými pretekmi prišla smutná správa z maďarského Debrecenu, kde si európsky šampión do 19 rokov Jan Kvěch zlomil prst počas tamojšej Veľkej ceny Debrecenu. Praha však reagovala okamžite nasadením Daniela Klímu, ktorý pôvodne mal štartovať za Kopřivnice, čo však na poslednú chvíľu odmietol, no do Žarnovice teda aj tak musel cestovať a oplatilo sa mu. Až tri tímy postavil domáci SC Žarnovica, ktorý sa snaží dať príležitosť k jazdeniu pre všetkých svojich juniorov. Nominácia Jána Daniela rozdelila pretekárov do dvojíc, pričom Michal Danko dostal do páru poľského juniora pravidelne trénujúceho v Žarnovici Patryka Zielińskeho.

Samotné preteky ponúkli zaujímavé súboje, do ktorých sa zapájali aj pretekári na zadných pozíciách. Žarnovickí plochodrážnici opäť ukázali, že to na domácej dráhe vedia. Najlepšie začala dvojica David Pacalaj a Jakub Valkovič, keď vyhrali 5:1 nad Kopřivnicami. Potom však prišla jazda s Pardubicami, ktorá v predstihu rozhodla o odpadnutí jedného pretendenta na stupne víťazov. Po štarte išiel dopredu David, pričom poľský pretekár v pardubických farbách Tudzieź odsunul za seba Jakuba. Ten sa však nevzdával. Poliak však nezvládol prejazd druhej zákruty v druhom kole a dramatickým spôsobom sa porúčal k zemi, pričom stihol pustiť svoju motorku, ktorá plnou silou udrela do nafukovacích mantinelov, pričom jeden úplne roztrhla a preto musela nasledovať jeho výmena. Tú komplikovalo menšie poškodenie ďalšej nafukovačky. Všetko sa však dalo zvládnuť a pokračovalo sa ďalej, ale do konca pretekov už bez Tudzieźa. Osamotený Patrik Mikel však dokázal rozdeliť našu dvojicu, pričom Jakubovi nepomohol ani mohutný finiš, keď bol jeho súper v cieli o pár centimetrov pred ním. Myseľ každého však už blúdila k spoločnej jazde našej prvej dvojice s Prahou. Súboj však rozhodlo zaváhanie Davida na štarte už pred samotnou jazdou. David sa dotkol pásky a musel štartovať s 15-metrovým handicapom. Praha tak vyhrala jazdu 5:1. Potom prišlo povinné víťazstvo 5:1 nad žarnovickým tretím tímom a na programe už dlhoočakávaná jazda našej prvej dvojice s tou druhou.

Michal Tomka s Jančim Mihálikom nezačali práve najlepšie. V úvodnej jazde im výfuk ukázal Mikel, pričom sa s ním do súboja najprv dostal Michal, ktorý chvíľu aj viedol. Potom ho však predbehol Mikel a nakoniec ho vystriedal aj Janči, no bohužiaľ obaja boli prikrátki na pardubického pretekára. V ďalšej jazde sa stretli s Prahou. Pokým Klíma uháňal dopredu, Chlupáč sa po slabšom štarte dostal do súboja s Michalom. Toho však vzápätí predstihol Janči, no na skóre to nič nezmenilo. Ďalšie dve jazdy ich však vrátili do hry o medaily. Michalovi sa „chytili sadze“ a dvakrát suverénne vyhral, kým Janči mu kryl chrbát druhými miestami. Pred ich poslednou jazdou práve s prvým žarnovickým tímom, strácali jediný bod na zisk striebra. Remíza by znamenala striebro pre Davida a Jakuba a víťazstvo v jazde zase striebro pre Michala a Jančiho. Krásny súboj celej štvorice, kde si v prvých dvoch kolách pretekári niekoľkokrát vymenili svoje pozície, nakoniec vyhral remízou David a Jakub, keď získali striebro a Michalovi a Jančimu ostal bronz. 

Niekoľko pekných jázd predviedol aj Michal Danko, ktorého dopĺňal Zieliński. Obaja sú v podstate začiatočníkmi a len zbierali skúsenosti, no dokázali dať dokopy desať bodov a obsadiť piate miesto.

Počas prestávok videli diváci aj najmladšie nádeje žarnovickej plochej dráhy Juraja Šušku a Sebastiána Matejova.

Výsledky:

  1. AK Markéta Praha 25 (Daniel Klíma 14, Petr Chlupáč 11)
  2. SC Žarnovica 18 (David Pacalaj 13, Jakub Valkovič 5)
  3. SC Žarnovica 17 (Michal Tomka 9, Ján Mihálik 8)
  4. AMK ZP Pardubice 12 (Patrik Mikel 12, Mateusz Tudzieź 0)
  5. SC Žarnovica 10 (Patryk Zieliński 7, Michal Danko 3)
  6. AK Kopřivnice 8 (Jan Macek 7, Blažej Wypior 1)
Predchádzajúci článokŠtvrté miesto znamenalo historický bronz pre Žarnovicu
Ďalší článokPlochá dráha detí ponúkla opäť množstvo súbojov tých najmenších
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.