Poľsko posiela do Žarnovice korunného princa svetovej plochej dráhy

0
421

Dnes dorazili do Žarnovice posledné dve prihlášky jazdcov na Kvalifikáciu do Grand Prix, ktorú organizuje SC Žarnovica. Menami, ktoré obsahujú posunuli latku kvality štartovnej listiny medzi najlepšie obsadené preteky žarnovickej plochodrážnej histórie. Ide o pretekárov, ktorí poznajú stupne víťazov pretekov Grand Prix.

Jaroslaw Hampel (1982) bude azda najväčší favorit a najväčšia hviezda žarnovických pretekov Kvalifikácie do FIM Speedway Grand Prix. Hampel síce na rozdiel od Slovinca Mateja Žagara nejazdí momentálne Grand Prix, ale je to dlhoročný účastník tohto elitného cyklu, ktorý sa do neho chce vrátiť a jeho cesta bude viesť najprv práve cez Žarnovicu. Najväčšími individuálnymi úspechmi Hampela sú určite dva tituly vicemajstra sveta, ktoré vyjazdil v rokoch 2010 a 2013, keď v 2010 bol nad jeho sily iba krajan Tomasz Gollob a v 2013 Brit Tai Woffinden.  Okrem toho v Grand Prix 2011 skončil tretí, keď tentokrát pred ním boli iba Američan Greg Hancock ako majster sveta a Švéd Andreas Jonsson. Hampel je aj pravidelným reprezentantom Poľska vo FIM Speedway World Cup-e, aj keď v posledných rokoch v tejto najprestížnejšej súťaži družstiev dostávali šancu mladší pretekári, má na konte až šesť titulov, keď spolu s národným tímom Poľska ho dobyl v rokoch 2005, 2007, 2009, 2010, 2011 a 2013. Rovnako šesťkrát okúsil ako chutí víťazstvo vo FIM Speedway Grand Prix, keď najprv vyhral v roku 2010 Grand Prix Dánska v Kodani, v sezóne 2011 Grand Prix Škandinávie v Mallile, po famóznom predbiehacom manévri v poslednej zákrute. V sezóne 2013 si pripísal tri víťazstva, najprv to bolo v Aucklande na Novom Zélande, potom v poľskom Gorzówe a napokon v slovinskom Kršku. Jeho posledné víťazstvo prišlo v roku 2014 počas Grand Prix Škandinávie v Štokholme. V roku 2011 sa stal aj individuálnym majstrom Poľska, keď vo finále v Leszne získal kompletný počet bodov. Okrem toho má z Majstrovstiev Poľska jednotlivcov ešte tri striebra, keď prvé získal už v roku 2000 ako osemnásťročný, ďalšie získal v rokoch 2004 a 2008. Z ďalších úspechov treba spomenúť bronz z individuálnych majstrovstiev sveta juniorov, ktorý získal v roku 2000. Ešte väčší úspech a to zlato z majstrovstiev sveta juniorov získal v roku 2003. Z individuálnych majstrovstiev Európy juniorov do devätnásť rokov má ,,iba“ bronz z roku 1999. Je tiež individuálnym majstrom Poľska juniorov z roku 2001. Vo svojej kariére vyhral aj Bronzovú prilbu, aj Striebornú prilbu a v tomto roku už aj Zlatú prilbu (Zloty kask) v Poľsku. Vo svojich začiatkoch v seriáli GP bol označovaný za nústupcu, či korunného princa po Tomaszovi Gollobovi. V lepších výsledkoch mu však zabránili zranenia v posledných sezónach. Doposiaľ v Žarnovici neštartoval.

Janusz Kolodziej (1984) bude druhým reprezentantom poľskej orlice v Žarnovici počas Kvalifikácie do Grand Prix. A určite to bude jeden z najväčších adeptov na postup zo Žarnovice. Kolodziej bol stálym účastníkom cyklu FIM Speedway Grand Prix v roku 2011, kedy obsadil celkové štrnáste miesto s päťdesiatimi bodmi. A jeho jediné pódiové umiestnenie v Grand Prix prišlo v roku 2010 v Gorzówe, kde skončil tretí. Čo sa týka medailí z FIM Speedway World Cup-u, tak ten vyhral Kolodziej s reprezentáciou Poľska v rokoch 2010 a 2011, netreba však zabúdať ani na striebro z tejto súťaže z roku 2014. V roku 2005 vyhral v Pardubiciach s reprezentáciou Poľska do dvadsaťjeden rokov majstrovstvá sveta juniorských družstiev. Je aj trojnásobným majstrom Poľska jednotlivcov z rokov 2005, 2010 a 2013. V rokoch 2009 a 2014 bol v tomto šampionáte bronzový. Má z roku 2003 striebro z individuálnych majstrovstiev Európy juniorov do devätnásť rokov, keď v daný deň bol nad jeho sily len Dán Kenneth Bjerre. Kolodziej má aj tri medaile z majstrovstiev Poľska juniorov (2004 – zlato, 2005 – striebro, 2002 – bronz). Je aj trojnásobným víťazom poľskej Zlatej prilby (Zloteho kasku), ktorý vyhral v rokoch 2005, 2009 a 2010.  Vyhral aj poľskú Striebornú prilbu v roku 2005 a poľskú Bronzovú prilbu v roku 2003. V Žarnovici doposiaľ štartoval dvakrát. Prvýkrát to bolo v roku 2003 počas semifinále majstrovstiev Európy juniorov do devätnásť rokov, keď obsadil tretie miesto, pretože viac bodov ako on mal jeho krajan Adrian Miedziński a Janusz prehral dodatkovú jazdu o druhé miesto s Rakúšanom Friedrichom Wallnerom. Druhýkrát to bolo opäť počas semifinále majstrovstiev Európy jednotlivcov, ale už nie juniorov, ale seniorov v roku 2014. A Janusz Kolodziej tieto preteky vyhral, keď v daný deň stratil iba jeden bod a aj to v poslednej jazde s Čechom Tomášom Suchánekom.

 

Janusz Kolodziej už pozná žarnovickú plochú dráhu

Predchádzajúci článokPatrik Búri je zranený
Ďalší článokZ Čiech príde na žarnovické preteky majiteľ svetového bronzu