Z Čiech príde na žarnovické preteky majiteľ svetového bronzu

0
446

Česká plochá dráha máva už tradične na žarnovických pretekoch kvalitné obsadenie. Výnimkou nebude ani tohtoročná Kvalifikácia do GP 19. mája, keď sa u nás predstaví minuloročný český šampión, ktorý vlastní aj bronz z majstrovstiev sveta na dlhej ploche dráhe. Doplní ho vicemajster Čiech za minulý rok. Určite bude zaujímavé sledovať meranie si ich síl so svetovou špičkou.

Josef Franc (1979) bude patriť k najstarším a zároveň najskúsenejším pretekárom počas žarnovického kvalifikačného kola do FIM Speedway Grand Prix. Patrí k plochodrážnym ,,obojživelníkom“, keď okrem klasickej krátkej plochej dráhy jazdí aj tú dlhú a trávnatú. A práve na dlhej a trávnatej dráhe zaznamenal v posledných rokoch niekoľko zaujímavých výsledkov. Určite najväčšiu pozornosť si zaslúžia dve tretie miesta, z rokov 2012 a 2017 v celkovom hodnotení Majstrovstiev sveta na dlhej plochej dráhe. V roku 2012 dokonca vyhral dve Grand Prix na dlhej plochej dráhe (Groningen, Morizes). Pričom Grand Prix na dlhej plochej dráhe jazdí od roku 2011 neustále ako stály účastník cyklu. V Majstrovstvách Európy na trávnatej dráhe sú jeho najlepšími výsledkami dve nepopulárne štvrté miesta z rokov 2014 a 2016. Josef Franc však vždy dosahoval solídne výsledky aj na krátkej plochej dráhe, kde vždy patril medzi českú špičku. V rokoch 1998, 1999 a 2000 sa stal majstrom Českej republiky juniorov. Najúspešnejší mal však minulý rok, keď okrem ,,svetového“ bronzu na dlhej dráhe sa stal aj Majstrom Českej republiky družstiev s AK Markéta Praha, ale najmä po prvýkrát v kariére majstrom Českej republiky jednotlivcov seniorov. Na základe čoho si vybojoval od ACCR miestenku do Žarnovice. V tomto roku výborne vstúpil do Majstrovstiev Českej republiky jednotlivcov, keď prvé kolo tohto šampionátu v Prahe vyhral bez straty bodu.  V roku 2000 si vybojoval šieste miesto v Majstrovstvách sveta juniorov. V Majstrovstvách Európy jednotlivcov je jeho najlepším umiestnením šieste miesto z roku 2008. V roku 2012 vybojoval deväť bodov počas pražskej FIM Speedway Grand Prix, kde postúpil až do semifinále. V Žarnovici debutoval už v roku 2002 na Zlatej prilbe SNP. Tam skončil tretí, keď lepší od neho boli iba víťazný Maďar Attila Stefani a Poliak Rafal Szombierski. V roku 2013 dokonca jubilejnú päťdesiatu Zlatú prilbu SNP bez straty, čo i len jedného bodu vyhral. V roku 2015 spolu s Ondrejom Smetanom vyhral aj žarnovické kolo Jadranských dvojíc za AK Markéta Praha. Minulý rok sa Franc v Žarnovici predstavil dvakrát. Najprv počas Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, kde vyhral základnú časť pretekov, teda Memoriál Ladislava Eliáša, ale vo finálovej jazde o majstra Slovenska bol nad jeho sily domáci Martin Vaculík a tak skončil ,,iba“ druhý. A druhýkrát sa vlani v Žarnovici predstavil počas československej Extraligy, kde prispel desiatimi bodmi k druhému miestu AK Markéta Praha. Pričom bodov mohol mať ešte viac nebyť poruchy motocykla na jasnom prvom mieste. Franc si už v tomto roku vybojoval postup do Challenge SEC. Aj prvé kolo MČR jednotlivcov v Prahe sa stalo jeho korisťou, keď za seba odsunul Eduarda Krčmářa, či Václava Milíka.

Eduard Krčmár (1996) patrí k nastupujúcej českej plochodrážnej generácii, keďže len minulý rok skončil juniorský vek. Krčmár sa v rokoch 2007 a 2008 stal majstrom Českej republiky v kategórii do 125 ccm. Ďalej vyhral v rokoch 2010 a 2011 Zlatý pohár FIM v kategórii do 250 ccm. V roku 2012 sa mu však v tejto kategórii zlatý hetrik nepodaril, keď sa v tomto roku musel uspokojiť ,,len“ s druhým miestom. Krčmár je českým rekordérom v počte juniorských titulov do dvadsaťjeden rokov. Keď tento český šampionát vyhral celkovo štyrikrát a to v rokoch: 2012, 2014, 2016 a 2017. Jeho najlepším výsledkom v českom seniorskom šampionáte jednotlivcov je vlaňajšie druhé miesto, na základe ktorého sa predstaví v Žarnovici. Eduard Krčmár vstúpil do tohtoročného českého šampionátu jednotlivcov seniorov druhým miestom, s trinástimi bodmi, ktoré vybojoval na pražskej Markéte, keď až za Francom a Krčmárom skončil Václav Milík. V Žarnovici sa po prvýkrát predstavil v roku 2012 na Zlatej prilbe SNP a hneď postúpil do semifinále. Na tieto preteky však nebude spomínať v dobrom. Pretože v jednej zo semifinálových jázd spadol a odstúpil z pretekov, keďže neštartoval už ani v reštarte danej semifinálovej jazdy, ani v opravnej jazde. Oveľa radšej určite spomína na Zlatú prilbu SNP z roku 2016, kde skončil druhý, keď lepšia od neho bola iba domáca superstar Martin Vaculík. Minulý rok sa Krčmár v Žarnovici predstavil dvakrát. Najprv to bolo počas Kvalifikácie do FIM Speedway Grand Prix 2018, kde v nabitej konkurencii obsadil jedenáste miesto s piatimi bodmi. A potom to bolo počas československej Extraligy, kde prispel dvanástimi bodmi k tretiemu miestu AK Slaný. Dokonca  v tento deň ako jediný porazil aktuálnu českú plochodrážnú jednotku Václava Milíka. Minulý rok sa s vekom juniora rozlúčil vo veľkom štýle, keď najprv počas pardubického plochodrážného víkendu postúpil do semifinále Majstrovstiev sveta juniorov, aby následne deň na to vyhral svoj posledný juniorský pretek – pardubickú Zlatú stuhu juniorov, keď o svojom víťazstve v týchto pretekoch rozhodol doslova na cieľovej čiare. Skvelým minuloročným výsledkom bolo aj desiate miesto na pardubickej Zlatej prilbe. Medzi úspechy Krčmára určite patrí aj striebro z Majstrovstiev Európy juniorov z roku 2016, kedy o prvenstvo prišiel až v dodatkovej jazde s domácim Dimitrim Bergém. Je aj majster Európy dvojíc z roku 2014, keď ku českému triumfu v týchto divišovských pretekoch prispel desiatimi bodmi. Krčmár v roku 2018 jazdí poľskú prvú ligu za Start Gniezno a československú Extraligu za AK Slaný. Už v tejto sezóne úspešne reprezentoval Českú republiku v pardubickom semifinále Majstrovstiev Európy, kde si vybojoval v najťažšej konkurencii v rámci semifinálových kôl postup do Challenge SEC. Síce pardubické preteky začal nulou, potom si však vybojoval jedenásť bodov, čo stačilo s prehľadom na semifinále, v ktorom bol druhý a tak postúpil do finále, kde skončil tretí.

Josef Franc v akcii pri minuloročných Medzinárodných majstrovstvách Slovenska

Predchádzajúci článokPoľsko posiela do Žarnovice korunného princa svetovej plochej dráhy
Ďalší článokRuská a maďarská otázka pre Žarnovicu vyriešená