Postup do európskeho juniorského finále prešiel okolo našich reprezentantov

0
506

V sobotu sa v českom Divišove odjazdilo jediné semifinále Majstrovstiev Európy juniorov, nakoľko to druhé, určené pre škandinávske krajiny bolo zrušené a tamojšie krajiny dostali šesť miest priamo do finále naplánované v maďarskom Nagyhalász na 12. septembra, kde ich už bude čakať maďarský reprezentant nasadený svojou federáciou. V Divišove tak išlo o deväť miest do finále.

Divišov je v poslednej dobe známy náročnou dráhou, na ktorej sa tvoria diery a nerovnosti. Preto už od úvodu sa Jury pretekov rozhodla upravovať dráhu po každej druhej jazde. Dráha však bola rovnaká pre všetkých účastníkov. Pri pohľade do štartovnej listiny, bola nádej, že ak nie obaja, tak aspoň jeden z našich juniorov si postup vybojuje. V piatok pred pretekmi prišla ešte ospravedlnenka za dvoch Lotyšov, z ktorých hlavne Oleg Mihailovs mal patriť medzi adeptov na víťazstvo. Divišovské preteky boli aj podľa slov manažéra z Veľkej Británie, prvými pretekmi sezóny pre jeho zverencov. Podobne bol na tom Ukrajinec Rozaljuk, či nemecký mladík, iba 16-ročný Norick Blodorn. Pokým Rozaljuk išiel dovtedy jediné preteky v Nagyhalász, nemecký pretekár odjazdil celkovo svoje prvé preteky v medzinárodnej konkurencii na motocykli 500 ccm. Bohužiaľ nič z toho nedokázali vo svoj prospech využiť naši dvaja reprezentanti, ktorí predsa Divišov poznajú lepšie než ich súperi a majú odjazdených viac pretekov v sezóne, než spomínaní. 

Preteky boli poznačené pádmi a kurióznymi situáciami. Rumun Andrei Popa nestihol tréning a prišiel na poslednú chvíľu. Poliak Mateusz Świdnicki nenastúpil do dodatkovej jazdy o miesto náhradníka na finále v Nagyhalász, lebo s tým nerátal. Marko Levišin vyhral dodatkovú jazdu o druhé miesto bez toho aby došiel do jej cieľa, keď najprv predbehol o kolo Poliaka Lamparta, ktorý nejavil záujem o súboj, aby potom padol a bol vylúčený. Pády sa nakoniec nevyhli ani našim juniorom. Škoda najmä pádu Davida v jeho poslednej jazde, kde išiel priamy súboj o postup a stačilo mu doviezť dva body. 

„Niekto nás preklial,“ začal telefonát po pretekoch David Pacalaj. „To nebolo normálne. Pukla mi hadička od metýlu, odpadla stupačka, pokazil sa karburátor, dráha po úprave bola iná, než v nasledujúcej jazde, nastavenia mi nesedeli, v poslednej jazde som nemohol do opakovanej jazdy nastúpiť, lebo som už nemal na čom…“, vypočítaval vzápätí všetky svoje trable. „Nakoniec mi požičal karburátor Petr Chlupáč a s tým som išiel dodatkovú jazdu. Deň blbec. Nevyšlo nič. Mrzí ma to. Čo už teraz, hádam to bude v ďalších pretekoch lepšie,“ zakončil mierne optimisticky David.

Výsledky:

 1. Jan Kvěch, Česká republika 14
 2. Marko Levišin, Ukrajina 13+X
 3. Wiktor Lampart, Poľsko 13+vylúčenie
 4. Norick Blodorn, Švédsko 10
 5. Lukas Fienhage, Nemecko 10
 6. Tom Brennan, Veľká Británia 10
 7. Petr Chlupáč, Česká republika 9
 8. Daniel Klíma, Česká republika 8
 9. Andrij Rozaljuk, Ukrajina 6
 10. Steven Goret, Francúzsko 5+3
 11. David Pacalaj, Slovensko 5+vylúčenie
 12. Mateusz Świdnicki, Poľsko 5
 13. Jan Macek, Česká republika 4
 14. Leon Flint, Veľká Británia 4
 15. Jakub Valkovič, Slovensko 3
 16. Daniel Šilhán, Česká republika 1 (náhradník)
 17. Andrei Popa, Rumunsko 0
Predchádzajúci článokV Plzni sa najviac darilo Jakubovi Valkovičovi
Ďalší článokRasťo Cíferský vyhral Memoriál Michala Matulu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.