Premiérový Európsky pohár vyhrali Poliaci

0
395

Sobotné žarnovické popoludnie bolo svedkom zaujímavých pretekov, premiérového Európskeho pohára dvojíc do 19 rokov. Preteky, ktoré postupne gradovali a rástol počet súbojov, vyhrali Poliaci, ktorí sa ukázali s najkompaktnejším tímom.

Pekné slnečné počasie sprevádzalo prvý deň zo žarnovického plochodrážneho víkendu, ktorý pripravil Speedway Club Žarnovica za finančnej podpory sponzorov. Preteky, ktorých predsedom Jury bol predseda plochodrážnej komisie FIM Europe Piotr Szymański boli pod prísnym dohľadom. Ako nakoniec vyplynulo aj z hodnotenia spomínaného predsedu Jury, klub dokázal zorganizovať podujatie na vysokej organizačnej úrovni a aj do budúcna môže rátať s pridelením významných podujatí, v čom im bude šéf komisie FIM Europe nápomocný.

Preteky mali od začiatku vyrovnaný priebeh. Podľa očakávania najväčšími favoritmi boli Poliaci, Lotyši, Dáni a viac sa očakávalo od Švédov naopak príjemne prekvapili mladí Česi.

Už prvá jazda našich juniorov ukázala, že zisk každého bodu v takejto konkurencii bude ťažký. S favorizovanými Poliakmi nadviazal súboj iba David Pacalaj, no z výjazdu prvej zákruty jeho atak odrazil Viktor Trofimov a v konečnom dôsledku to znamenalo 5:1 pre našich súperov.

V druhej jazde našich tentoraz proti rovesníkom z Čiech sa to rysovalo lepšie. Namiesto Jána Mihálika síce nastúpil Jakub Valkovič, no po slabom štarte ostal na štvrtej pozícii. David však odštartoval ako prvý a samotný musel odolávať útokom českých súperov, ktorí na neho dobiedzali naraz z vnútornej aj z vonkajšej dráhy. Vonkajšok sa nakoniec ukázal rýchlejší, keď ho práve tadiaľ predbehol v druhom kole Petr Chlupáč a v poslednom kole aj Jan Kvěch. Tak sa z črtajúcej remízy vykľula opäť prehra 1:5.

Opäť parádny štart predviedol David v jazde so Švédmi. Dokázal sa usadiť dokonca na prvom mieste pred stále dobiedzajúcim majstrom Švédska juniorov Alexandrom Woentinom. Ten ho síce v treťom kole predbehol, no v prvej zákrute posledného kola nezvládol svoj motocykel a hrôzostrašne preletel cez riadítka. Chvíľu síce ostal nehybne ležať, no potom sa postavil a odkráčal do depa. Víťazstvo tak ostalo Davidovi a jeden bod Jánovi Mihálikovi, ktorý došiel do cieľa za Williamom Bjorlingom.

Pád na presne tom istom mieste videli diváci aj v nasledujúcej jazde, našťastie ani Petrovi Chlupáčovi sa nič nestalo a mohol v pretekoch pokračovať.

Ďalšie vzrušenie priniesla aj jazda s poradovým číslom 18, v ktorej sa odvážne do Lotyšov pustil David Pacalaj. Žarnovický mladík odvážne bojoval o druhé miesto s Michailovsom, no ten ho bez rozpakov zavrel na mantinel, čo sa skončilo pádom a vylúčením slovenského reprezentanta.

O víťazovi pretekov prakticky rozhodla už predposledná séria jázd. Ďalšie poradie však bolo v hre do poslednej jazdy. Po víťazstve 5:1 nad našimi si druhé miesto zabezpečili Dáni. Tretí skončili Lotyši. Štvrtí skončili prekvapujúco, ale zaslúžene mladí Česi pred Švédmi. O šieste miesto viedli súboj do konca pretekov naši reprezentanti s Nemcami. Nakoniec ho pre seba ukoristili s jednobodovým rozdielom naši súperi.

Výsledky:

1. Poľsko 26 (Viktor Trofimov 14, Jakub Miśkowiak 7, Szymon Szlauderbach 5)

2. Dánsko 23 (Mads Hansen 13, Jonas Seifert Salk 10)

3. Lotyšsko 21 (Oleg Michailovs 12, Artjom Trofimovs 9)

4. Česká republika 19 (Petr Chlupáč 10, Jan Kvěch 9)

5. Švédsko 16 (Alexander Woentin 10, William Bjorling 6)

6. Nemecko 11 (Lukas Baumann 7, Oliver Niels Wessel 4)

7. Slovensko 10 (David Pacalaj 8, Ján Mihálik 2, Jakub Valkovič 0)

Poháre pre najlepších

Slovenská reprezentácia pod vedením Jána Daniela

Poľsko-slovenský súboj

David Pacalaj odráža atak Jana Kvěcha

Nemecko-dánsky súboj

Takúto cejchu daroval David majstrovi Švédska juniorov

Alexander Woentin si pozrel dráhu aj zblízka

Lotyšsko-dánsky súboj

Pravidelnými návštevníkmi pretekov SC Žarnovica sú aj deti z Novej Bane – Hrabín

Fanúšikovia videli dravú jazdu mladíkov

 

David sa po páde trochu rozčuľoval

O pády nebola núdza

David v súboji s Dánmi

Dáni v akcii

Predchádzajúci článokVo Svitavách sa nedojazdilo
Ďalší článokHistorický úspech mladých Žarnovičanov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.