Historický úspech mladých Žarnovičanov

0
362

Žarnovická plochá dráha bola uplynulý víkend svedkom dvoch podujatí určených pre juniorov. V nedeľu to boli majstrovstvá Českej republiky juniorských družstiev, do ktorých domáci klub SC Žarnovica postavil dva tímy a jedného juniora vypožičal českým Pardubiciam. Historicky prvýkrát sa stalo, že Žarnovica mala najviac juniorov v súťaži a to nebolo historickým míľnikom koniec.

Takmer osem rokov trvajúca práca Speedway Clubu Žarnovica s mladými talentmi prináša úrodu. Doslova z ničoho v roku 2011 dokázali plochodrážni fanúšikovia v SC to, že dnes je Žarnovica opäť uznávaná za jednu z najlepších liahní plochodrážnych talentov v porovnaní s klubmi v Čechách. Mravenčia práca prináša už niekoľko rokov svoju úrodu v podobe rastúceho počtu slovenských plochodrážnikov. V posledných rokoch prichádzajú individuálne úspechy týchto mladých odchovancov klubu, ku ktorým pribudli aj tie v tímových súťažiach. Už sú preč časy, kedy v majstrovstvách ČR juniorských družstiev postavila Žarnovica jedného svojho pretekára a partnera mu musela hľadať v Čechách. Dokonca sa to pre tento ročník obrátilo a Žarnovičania pomáhali doplniť český tím.

SC Žarnovica postavil do pretekov dve dvojice. V minulom roku úspešná dvojica Ján Mihálik a Jakub Valkovič, ktorá skončila v Slanom štvrtá, dostala možnosť v rovnakom zložení zabojovať o vytúžené medailové pozície aj v Žarnovici. K Davidovi Pacalajovi bol tak pridelený Michal Tomka, ktorý si naprával chuť z minuloročnej absencie zapríčinenej zranením. A aby sa do šampionátu mohol zapojiť aj Michal Danko, bol vypožičaný do tímu Pardubice 2, z ktorého sa deň pred pretekmi stal jediný pardubický tím, keď kvôli zraneniu z piatkového pádu zo Svitáv nemohol pricestovať Patrik Mikel.

Najvážnejšou konkurenciou našich tímov boji o titul boli pražskí pretekári Jan Kvěch a Petr Chlupáč. České supertalenty dokázali v sobotu zajazdiť skvelé preteky a obsadiť štvrté miesto v Európskom pohári dvojíc do 19 rokov.

Preteky za príjemného počasia začali víťazstvami favoritov jednoznačnými výsledkami 5:1. Žarnovica 1 si tak poradila s Divišovom a Žarnovica 2 s debutujúcimi jazdcami Kopřivnice. Vo svojej druhej jazde však narazil druhý žarnovický tím na favorizovanú Prahu, ktorá ho porazila taktiež 5:1. K prvému deleniu bodov došlo v šiestej jazde, kde sa pekne predviedol Jan Macek z Kopřivnice, keď si poradil s divišovským Pavlom Čermákom. Aj v ďalšej jazde sa delili body, keď na seba narazila Žarnovica 1 a Praha. Pokým David Pacalaj odštartoval najlepšie a jazdu vyhral systémom štart-cieľ, Michal Tomka sa po horšom štarte musel prebojovať z posledného miesta cez Petra Chlupáča, aby potom dve kolá atakoval pozíciu druhého Jana Kvěcha. Toho však už nepredbehol, no aj napriek bodovej strate, Žarnovica 1 jazdu vyhrala 4:2 a v konečnom účtovaní to rozhodlo prakticky o titule.

Bod stratili juniori Žarnovice 2 s Divišovom, keď prekvapujúco na Ján Mihálika vyzrel po dobrom štarte Daniel Klíma. Pri víťazstve Jakuba Valkoviča to znamenalo 4:2 pre domácich.

V deviatej jazde sa pekne darilo do pardubického tímu vypožičanému Michalovi Dankovi, ktorý doviezol za Josefom Novákom do depa dva body pred Kopřivnicou.

Práve v ďalšom priebehu pretekov bol hlavným aktérom Michal Danko. Po perfektnom štarte sa dostal na prvé miesto v jazde číslo 11, v ktorej preštartoval nielen Josefa Nováka, ale aj Jakuba Valkoviča a Jána Mihálika. Z prvého miesta sa tešil jedno kolo, potom sa cez neho dostal Jakub. V treťom kole sa nebezpečne približoval aj Janči Mihálik. Michala vyviezlo k mantinelu z výjazdu druhej zákruty tretieho kola, kde neustál náraz a nebezpečne padol, pričom v plnej rýchlosti do neho narazil aj Janči. Aby toho nebolo dosť do skrumáže a dostal aj Josef Novák, ktorý už nemal čo robiť a zložil motorku, ktorá vletela medzi ostatných. Ako prvý sa postavil český pretekár a hneď za ním aj Ján Mihálik, na ktorého síce padla súperova motorka, no našťastie ho nezranila. Horšie to vypadalo s Michalom, ktorý po chvíľke síce chcel vstať no bolesti chrbta a doktorka, mu to nedovolili a ocitol sa tak v sanitke. V nej bol ošetrený a keďže mal bolesti chrbta, nohy a zadku, doktorka zavolala vrtuľník na jeho prevoz do Banskej Bystrice s podozrením na zranenie panvovej kosti, stehenného svalu a kosti. Ako však ukázali vyšetrenia v nemocnici, kde mu bola zašitá tržná rana na brade, žiadne iné zranenie sa nepotvrdilo a mohol byť tak prepustený do domáceho ošetrenia. Čakanie na vrtuľník, jeho pristátie, naloženie pacienta a odlet predĺžili preteky zhruba o hodinu a držali fanúšikov v stálom napätí, ako to dopadne s domácim pretekárom.

Potom nasledovali jazdy v rýchlom slede. V tej dvanástej si suverénne počínala dvojica Žarnovica 1, ktorá s osamoteným Romanom Marekom nemala žiadne problémy. Jeho oddielový kolega Jan Macek totiž musel odstúpiť z pretekov pre zadretie svojho jediného motora.

Ďalšie krušné chvíle priniesla posledná jazda, v ktorej na seba narazili oba žarnovické tímy. Pokým tomu prvému išlo o titul, ktorý by si poistili víťazstvom v jazde, Žarnovica 2 mohla po víťazstve 5:1 skončiť na úkor prvého tímu na druhom mieste. Že si nikto nič nedaruje sa fanúšikovia presvedčili hneď po štarte, ktorý sa nepodaril Michalovi Tomkovi. Pokým David uháňal dopredu Michal sa dostal do súboja s Jánom Mihálikom a po kontakte s ním v prvej zákrute padol. Jazda bola so všetkými štyrmi účastníkmi opakovaná, no tentoraz bol Michal úspešnejší a zo súboja v prvej zákrute vyšiel hneď za Davidom. Výsledok 5:1 pre prvý tím znamenal, že Žarnovica sa môže pochváliť prvým českým tímovým titulom od roku 1993. Historický moment podtrhli chalani z druhého tímu, ktorí siahli na bronzové medaily. Je to pekný úspech pre chalanov, ale zároveň aj pre klub a malú Žarnovicu.

Že za úspešnými juniormi nezíva prázdnota, sa mohli presvedčiť fanúšikovia aj pri vložených ukážkových jazdách počas prestávok, kedy sa im predstavili členovia Speedway Academy Juraj Šuška a Tomáš Tužinský.

Výsledky:

1. SC Žarnovica 1 – 24 (David Pacalaj 15, Michal Tomka 9)

2. AK Markéta Praha – 22 (Jan Kvěch 12, Petr Chlupáč 10)

3. SC Žarnovica 2 – 16 (Jakub Valkovič 9, Ján Mihálik 7)

4. AK Divišov – 12 (Daniel Klíma 10, Pavel Čermák 2)

5. AMK ZP Pardubice – 9 (Josef Novák 6, Michal Danko 3)

6. AK Kopřivnice – 6 (Jan Macek 4, Roman Marek 2)

 

 

 

Predchádzajúci článokPremiérový Európsky pohár vyhrali Poliaci
Ďalší článokPoľská hviezda zavíta so svojou plochodrážnou škôlkou do Žarnovice
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.