Pretekári Juhoafrickej republiky na žarnovickej plochej dráhe

0
301

Znie to poriadne exoticky, avšak v minulosti to bolo v podstate bežné najmä na Britských ostrovoch, že v tamojšej lige štartovali aj reprezentanti Juhoafrickej republiky. A práve vlajka tohto štátu zaviala nad žarnovickým štadiónom dvakrát.

Po správnosti by mal nadpis článku znieť v jednotnom čísle, keďže išlo o štart zatiaľ jediného plochodrážnika z tejto krajiny. Aj keď malo to dočinenia s Maďarskom… Ale pekne od začiatku.

Väčšinu zo 6 000 slovenských plochodrážnych fanúšikov, ktorí si našli cestu na žarnovický plochodrážny štadión počas Zlatej prilby SNP v roku 1993, prekvapilo v štartovnej listine meno pretekára z čierneho kontinentu. Juhoafrická republika tu mala totiž svojho reprezentanta menom Karl Lechky. Kto očakával pretekára čiernej pleti, mohol byť prekvapený opäť. V Maďarsku sa totiž černosi nerodia…a podľa správania sa ich súčasných politikov, ani dlho nebudú… Ale vráťme sa späť. V prípade Karla Lechkyho síce išlo o reprezentanta Juhoafrickej republiky, avšak s maďarskými koreňmi, nakoľko bol súčasťou početnej maďarskej emigrácie, ktorá žila v tejto krajine.

Na Zlatej prilbe v roku 1993 sa tomuto pretekárovi príliš nedarilo. Získal päť bodov, keď dvakrát porazil Jozefa Tomku, raz Alexandra Ljatosinského a dvakrát bodoval vďaka tomu, že zakaždým chýbal jeden pretekár na štarte. To mu vynieslo šestnáste miesto.

V roku 1998 bol opäť v Žarnovici a podarilo sa mu urobiť oveľa lepší reparát. Po úvodnom predposlednom mieste prišla dvojica druhých miest a nakoniec víťazstvo a postup do semifinálovej jazdy, kde došiel do cieľa za víťazným Jiří Štanclom. Vo finále bol nad jeho sily nielen víťazný Marian Jirout, ale aj spomínaný Jiří Štancl a Aleš Dryml. Karl, alebo maďarsky Károly došiel do cieľa štvrtý pred mladým nádejným Matejom Ferjanom.

Tento reprezentant Juhoafrickej republiky patril medzi nastupujúcu generáciu tamojších plochodrážnikov, ktorí využili možnosť po páde vlády rasistického apartheidu a vycestovali do Európy, aby si tu predovšetkým na Britských ostrovoch merali sily s konkurenciou. Nadviazali tak na svojich predchodcov z obdobia 70. rokov. Karl začal s plochou dráhou niekedy okolo roku 1992. Počas svojej kariéry trvajúcej do roku 1999 absolvoval množstvo pretekov vo svojej krajine, na Britských ostrovoch, ale aj v Poľsku (v roku 1997 hájil v piatich stretnutiach poľskej II.ligy farby Krosna), Slovinsku, Rakúsku a v ďalších krajinách. V rokoch 1997 a 1998 štartoval aj v Zámorskom finále, ktoré bolo súčasťou kvalifikácie do Grand Prix. V majstrovstvách Juhoafrickej republiky získal jeden titul (1998), jedno striebro a trikrát bol bronzový.

V súčasnosti žije tento pretekár v maďarskom Debrecene ako Károly Lechky.

Karl Lechky nemusel byť jediným reprezentantom Juhoafrickej republiky, ktorý sa predstavil u nás. Aj dvojnásobný víťaz Zlatej prilby z rokov 2002 a 2003 Attila Stefáni prežil časť svojho života v spomínanej krajine. Kariéru plochodrážnika síce začínal niekedy v roku 1991 v Maďarsku, ale napríklad v roku 1996 štartoval v Britskej lige za Oxford pod menom Mark Frost a s juhafrickým pasom…kvôli pracovnému povoleniu.

V súčasnosti je štart pretekára z Juhoafrickej republiky v Žarnovici v rovine scifi. Na Britských ostrovoch síce ešte pred dvomi-tromi rokmi jazdil Byron Bekker, no odvtedy počuť o juhoafrickej plochej dráhe len občas. Asi 3-4krát v roku tu organizujú preteky na jedinej aktívnej dráhe vo Walkerville (kde tvoria mantinely pneumatiky z áut), ktorých sa zúčastnia 4-5 pretekári.

Karl Lechky (úplne vľavo) počas prvej svojej jazdy v Žarnovici na Zlatej prilbe 1993

Predchádzajúci článokPatrik Búri nenecháva ľadom svoju motorku ani v zime
Ďalší článokSC pripravuje na najbližšie týždne niekoľko akcií
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.