Preteky s dramatickým priebehom vyhrala Praha

0
313

V nedeľu vyvrcholila ligová súťaž – Pohár priateľstva v Žarnovici. Na dráhe, ktorá ponúkla možnosti súbojov a predbiehaní, videli fanúšikovia výkony pretekárov, ktorí síce nepatria do svetovej špičky, no dokážu držať fanúšikov v napätí. Suverénnym víťazom sa stal nakoniec pražský tím, no za ním bola poriadna zápletka prakticky až do posledne jazdy.

Posledné kolo Pohára priateľstva prinieslo dramatické preteky, v ktorých nechýbalo nielen množstvo súbojov ale aj pádov. Už úvodné jazdy ukázali, že pretekári si nič nedarujú. V tretej jazde odštartovali sériu pádov dvaja ukrjainskí pretekári. Do nájazdu prvej zákruty sa dostali takmer zároveň sa našim Davidom Pacalajom. Marko Levišin, známy niekedy až príliš nebojácnou jazdou, nezvládol nájazd a priamo v rýchlosti doslova vletel do svojho krajana jazdiaceho za Nagyhalász Andrija Kobrina. Kotrmelce až do nafukovacích mantinelov nesvedčili o ničom dobrom. Našťastie sa však tento pád skončil bez zranení, ale Kobrin po silnom narazení kľúčnej kosti musel byť ošetrený a z pretekov odstúpil.

Vo štvrtej jazde bojoval o druhé miesto s Michalom Škurlom jeho slovenský menovec Michal Tomka. Avšak ešte v druhej zákrute prvého kola mal pád. Následne síce ešte naskočil na motorku a došiel do cieľa, no na body nedosiahol. Bez bodov došiel následne do cieľa aj Ján Mihálik a s jedným bodom v šiestej jazde Michal Danko. V siedmej jazde padol na treťom mieste jazdiaci David Pacalaj a vo ôsmej jazde zase Michal Tomka. Vďaka tomu sa žarnovický tím ocitol na chvoste priebežného poradia.

Pád Michala Tomku síce nevyzeral najhoršie, no po náraze Ukrajinca Kovala do neho, to vyzeralo oveľa horšie. Po náraze ostal žarnovický junior ležať na dráhe a sťažoval s ana bolesti v ruke a chrbte. Doktorka rozhodla preto privolať záchranársky vrtuľník, aby ho previezol do banskobystrickej nemocnice. Tam podstúpil vyšetrenia, ktoré našťastie nepotvrdili žiadnu zlomeninu a v utorok bol prepustený do domáceho liečenia.

V ďalšom priebehu jázd a k lepším výkonom vypäl David a najmä Janči Mihálik, keď obaja vyhrali po jednej jazde a dve skončili na druhom mieste. Janči si dokonca v štrnástej jazde privlastnil skalp aktuálneho majstra ČR juniorov Filipa Hájeka a dokázal tak, že v prípade dobrých štartov je v stave poraziť aj tých najlepších vrstovníkov, čo poriadne nahlas počas jazdy oceňovalo asi 1 300 fanúšikov na štadióne.

Symaptický výkon podal aj najmladší prírastok v žarnovickom tíme, Michal Danko, keď najprv nahradzoval Jkuba Valkoviča a potom už jazdil namiesto Michala Tomku. V prvej jazde síce porazil Dennisa Fazekasa, no jeho výkon bol z kola na kolo slabší a veľa nechýbalo a bol by prišiel aj o tretie miesto. Aj v dvanástej jazde došiel do cieľa ako tretí, keď po páde odstúpil Daniel Klíma. V šestnástej jazde mu prialo šťastie znova, keď sa dostal pred Fazekasa a po poruche Levišinovho stroja jazdil na druhom mieste. Z výjazdu prvej zákruty posledného kola sa však dostal do kontaktu s mantinelom a padol. Fazekas ho síce predbehol, no Michal sa postavil a viac ako polovicu kola tlačil za veľkého povzbudzovania fanúšikov motocykel do cieľa pre jeden bod, ktorý bol v tom momente pre Žarnovicu dosť dôležitý.

Smoliarom dňa bol Jakub Valkovič, ktorý predviedol niekoľko pekných štartov, no motorka, ktorá robila problémy už pred nástupom, ich robila aj naďalej. Jakubov otec sa síce snažil prísť ne to v čom je chyba a postupne vymenil karburátor, sviečku a ďalšie veci, no opakujúce sa problémy obrali Jakuba minimálne o tri až päť bodov a aj keď do poslednej jazdy nastúpil na náhradnom motocykli, na jeho konte svietila po pretekoch nula.

Preteky ovládli českí pretekári, ktorí si rýchlo zabezpečili víťazstvo so ziskom 44 bodov. Maďarský Nagyhalász aj napriek strate Kobrina dokázal uhájiť druhé miesto, kým Žarnovica v poslednej jazde preskočila Rivne a skončila tretia.

Výsledky:

Praha 44 (Michal Škurla 14, Ondřej Smetana 12, Petr Chlupáč 12, Filip Hájek 5, Daniel Klíma 1)

Nagyhalász 25 (Norbert Magosi 14, Roland Kovács 8, Dennis Fazekas 3, Andrij Kobrin 0)

Žarnovica 21 (David Pacalaj 10, Ján Mihálik 8, Michal Danko 3, Michal Tomka 0, Jakub Valkovič 0)

Rivne 20 (Stanislav Mielničuk 10, Vitalij Lysak 6, Vitalij Koval 3, Marko Levišin 1)

 

Celkové poradie:

Por. Klub Body Malé body
1. Praha 13 158
2. Nagyhalász 11 108
3. Rivne 9 106
4. Žarnovica 7 94

 

Predchádzajúci článokAni bojovný výkon nestačil v Kopřivnici na stupne víťazov
Ďalší článokDavid Pacalaj štartoval v Prahe
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.