Rastislava Cíferského čaká prvá plochodrážna sezóna

0
623

Rastislav Cíferský je ďalším odchovancom žarnovickej Speedway Academy pod vedením trénera Jána Daniela. Svoju skúsenosť s jazdou na plochodrážnom špeciáli začal síce pomerne neskoro, no aj on môže byť dôkazom, že keď má človek niečo rád, nikdy nie je neskoro s plnením si snov. Na Rasťa tak čaká prvá ostrá sezóna.

Keď prišiel na začiatku leta 2018, pár týždňov pred dovŕšením veku dospelosti, do Speedway Clubu chalan z Malaciek s tým, že chce si to vyskúšať na plochodrážnej motorke, málokto mohol veriť, že raz to dotiahne na licenciu. Dôvodov bolo viacej, prvým bol jeho vek, veď už mnohí pred ním to skúšali v jeho veku a išlo skôr o jedno až dve odvezenia sa a koniec, druhým dôvodom bola vzdialenosť jeho bydliska od Žarnovice, keď bližšie to mal napríklad do Rakúska na dráhu Trittol. Ani jedno a ani druhé ho neodradilo a po niekoľkých tréningoch, ktoré absolvoval na klubovej motorke sa rozhodol pokračovať a kúpiť si vlastnú techniku. Ale nechajme o tom všetkom rozprávať samotného aktéra.

„Jazdil som od svojich ôsmich rokov motokros. Plochú dráhu som videl iba v televízii. Raz som otcovi povedal, aby sme sa išli pozrieť na preteky do Žarnovice. Keď som videl tú rýchlosť a zvuk plochodrážnej motorky, hneď som sa rozhodol presadnúť na ňu a predať motokrosovú motorku. Chcel som sa naplno venovať plochej dráhe,“ začal o sebe rozprávanie s rýchlym prechodom na plochú dráhu Rastislav Cíferský. Následne sa však vrátil k svojej skúsenosti s motokrosom. „Motokros som jazdil pomerne dlho. Pretekal som hlavne v Čechách. Nejaké skúsenosti som mal, no nejazdil som na vysokej úrovni. Nemal som na to podmienky a hlavne peniaze. Bol som rád, keď som dal pred pretekmi dokopy motorku,“ opísal v skratke svoj predošlý koníček. „Už po prvom tréningu na plochodrážnej motorke som sa rozhodol ostať pri nej. Bol to neskutočný pocit a zážitok,“ opäť skončil rodák z Malaciek pri plochej dráhe.

Malacky sú však pomerne ďaleko od Žarnovice avšak prepojenie na plochú dráhu by mohli mať cez Zohor, kde sa však od roku 1985 s výnimkou jediných pretekov v roku 1992, plochá dráha nejazdí. „Nepoznal som nikoho z plochej dráhy. Iba môj otec poznal Antona Bluska (bývalý plochodrážnik pochádzajúci zo Zohora, jazdiaci na prelome 80-tych a 90-tych rokov v Žarnovici). Ani nikto z mojich kamarátov nepoznal plochú dráhu, ale už poznajú :-). Teraz keď som však začal s plochou dráhou, mám veľa fanúšikov tu v Malackách, najmä medzi staršími. Začali tento šport dosť sledovať,“ opísal situáciu okolo popularity plochej dráhy na Záhorí Rasťo Cíferský.

Keďže ide o prvého pretekára zo Speedway Clubu Žarnovica, ktorý pravidelne štartoval aj na motokrose, vyznelo by zaujímavo jeho porovnanie s plochou dráhou. „Motokros je dosť náročný šport ako aj plochá dráha. Keď som sadol prvýkrát na plochodrážnu motorku, čakal som, že to bude podobné ako na motokrose. No zistil som, že plochá dráha je ešte náročnejšia než motokros, že to nie je také ľahké ako to vyzerá na videách. A veľký rozdiel je aj v tom, že pokým Speedway Club Žarnovica sa o nás stará a podporuje nás, na motokrose toto nehrozí,“ porovnal náš začínajúci plochodrážnik.

Keďže sezóna 2020 už klope pomaly na dvere, bola namieste otázka ako sa plochodrážny nováčik pripravuje na svoju prvú sezónu. „Pripravujem sa poriadne. Každý deň mám dvojfázové tréningy. Čo sa týka motoriek a techniky, tie mi pripravuje Patrik Búri. Očakávam ťažkú sezónu, keďže to bude moja prvá. Chcem odjazdiť každé preteky, ktoré mi budú ponúknuté, aby som nazbieral čo najviac skúseností,“ uzavrel rozhovor Rastislav Cíferský. Záverom nám len ostáva popriať plochodrážnemu nováčikovi čo najviac šťastia na ováloch, veľa pretekov bez zranení a rast jeho výkonnosti.

Predchádzajúci článok9. Plochodrážny ples otvoril 10. sezónu Speedway Clubu Žarnovica
Ďalší článokO slovenský titul zabojujú aj veľké mená
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.