SC Žarnovica dostal ďalšie významné podujatie

0
1168

Dvanásta sezóna v podaní Speedway Clubu Žarnovica bude bohatšia než dve predošlé. Klub aj napriek nepriaznivej situácii robí čo môže, aby zachoval svoju činnosť na čo najvyššej pozícii. Aj preto sa po dvoch rokoch opäť vracia k organizácii dvoch významných podujatí v sezóne. Fanúšikovia uvidia v Žarnovici aj preteky pod hlavičkou FIM Europe.

Významné podujatia patria k žarnovickej plochej dráhe už od roku 1979. Za toto obdobie ich bolo zorganizovaných 31. V rokoch 2017-2019 dokonca po dve v jednej sezóne. Pre tú nasledujúcu dostal SC Žarnovica opäť dve takéto podujatia. Okrem Kvalifikácie do GP (majstrovstvá sveta) to bude aj semifinále Majstrovstiev Európy juniorov v sobotu 30. júla.

Žarnovická história významných juniorských podujatí

Prvýkrát sa Majstrovstvá Európy juniorov konali na žarnovickej dráhe v roku 1983. A padali rekordy. Druhýkrát to bolo v roku 1987. A tiež sa menili rekordy dráhy. V oboch prípadoch išlo o semifinálové kolá. V roku 1994 to boli zase Majstrovstvá sveta juniorov – kvalifikácia. Ich výnimočnosť spočívala v tom, že boli prvými významnými pretekmi v existencii Slovenskej motocyklovej federácie. V rokoch 1995 a 1996 sa takéto podujatia na našej dráhe opakovali. Po dlhej sedemročnej prestávke sa v Žarnovici uskutočnilo ďalšie semifinále ME juniorov v roku 2003. V roku 2008 to bola zase kvalifikácia MS juniorov a o tri roky neskôr semifinále tohto šampionátu.

V novej ére

Pod organizátorskou taktovkou Speedway Clubu Žarnovica sa juniori postavili na štart v Žarnovici počas významného podujatia v roku 2015 v kvalifikácii MS juniorov. Pomyselným vrcholom týchto podujatí na našej dráhe bolo prvé finálové podujatie v jej histórii. To malo svoje miesto v roku 2018 a išlo o finále Európskeho pohára dvojíc do 19 rokov. V nasledujúcich dvoch sezónach to bolo zase zakaždým finále Európskeho pohára do 19 rokov jednotlivcov, ktoré sa stalo predchodcom Majstrovstiev Európy juniorov do 19 rokov, ktoré uvidíme v Žarnovici v sezóne 2022.

Predchádzajúci článokPatrik Búri sa pripravuje na ľad
Ďalší článokBin Ládin pomohol SC Žarnovica
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.