Slaný zažil dvojnásobný žarnovický debut

0
672

Vo štvrtok pokračoval v Slanom Pohár AČR jednotlivcov svojim tretím kolom. Po úvodnom kole v Pardubiciach, kde 3. júna neštartoval ani jeden z našich pretekárov a plzenskom druhom kole, kde sa predstavil Jakub Valkovič, pribudlo do výsledkovej listiny Pohára AČR po treťom kole v Slanom ďalšie zbrusu nové meno. V prípade Rastislava Cíferského išlo o štart v spomínanom Pohári, pokým u Juraja Šušku zase o historicky prvý štart slovenského plochodrážnika v nižšej kubatúre, konkrétne do 250 ccm.

Hlavné preteky Pohára AČR sa stali opäť korisťou Eduarda Krčmářa, ktorý na domácej dráhe nepoznal chuť porážky. Udalosťou najmä pre domácich fanúšikov bol aj návrat niekdajšej slánskej juniorskej opory Patrika Linharta po dlhých trinástich rokoch absencie na domácich dráhach. Pre slovenských fanúšikov však najzaujímavejšie bolo sledovať ako si na svojich prvých pretekoch poradí dvojica Juraj Šuška a Rasťo Cíferský.

Starší z dvojice, 20-ročný Rasťo Cíferský bol najprv nasadený do kvalifikácie, z ktorej si museli jazdci vybojovať účasť v hlavných pretekoch. Jeho kvalifikačnú jazdu vyhral Martin Gavenda práve pred spomínaným Patrikom Linhartom. Slovenský pretekár prišiel do cieľa tretí pred domácim juniorom Vojtechom Zamazalom. To znamenalo, že musí ísť do ďalšej kvalifikačnej jazdy, z ktorej iba víťaz postúpi do hlavných pretekov. Jazdu podľa očakávania vyhral Linhart, no druhý do cieľa došiel práve náš pretekár Rastislav Cíferský, keď za seba odsunul skúsenejšieho Františka Kliera a Jakuba Exlera. To nakoniec nominovalo Rasťa na prvého náhradníka do hlavných pretekov. Tam sa dostal do akcie v tretej sérii jázd, keď nastupoval za Patrika Linharta. V jazde so skúsenými súpermi síce nemal žiadnu šancu, no vďaka tomu si mohol vyskúšať atmosféru jazdy so silnou konkurenciou. Podobne tomu bolo aj v piatej sérii, kde opäť nastúpil za Linharta. Tu aj vďaka pádu Václava Kvěcha ukoristil svoj prvý bod. Treba však povedať, že aj napriek tomu si Rasťo počínal nad očakávanie dobre, keď najmä jeho štarty neboli oveľa horšie než štarty skúsených pretekárov. Tiež sa pri svojom debute vyhol pádom. „My sme spokojní,“ začal svoj komentár k výkonu Rastislava Cíferského Patrik Búri, ktorý mu pomáhal počas pretekov v depe a slúžil mu najmä radami ohľadne jazdy, či techniky. „Mal veľmi dobré štarty. Chválili ho tu aj Česi. Aj jazda nebola zlá. Bolo vidno, že zúročil skúsenosti z motokrosu, ktorý predtým jazdil. Vôbec nebol strémovaný a nepúšťal súperov pred seba a išiel pekne do súboja. Slabinou bolo to, že tu štartoval prvýkrát a prvá zákruta bola trochu deravá, pričom keď dal málo plynu, vyvážalo ho to veľmi k mantinelom. Tiež sme mali trochu problém s technikou, ale potom presadol na druhú motorku a bolo lepšie. Ale inak super, bez pádu,“ uzavrel Patrik.

Druhý žarnovický debutant, 13-ročný Juraj Šuška, štartoval v druhom kole MČR do 250 ccm, ktoré sa prelínalo s Pohárom AČR. Náš mladý pretekár platil nováčikovskú daň, keď v podstate vinou neskorého začiatku sezóny v Žarnovici mal na motorke 250 ccm odjazdených minimum tréningov a iba raz trénoval štarty na pásku. Aj napriek tomu absolvoval všetky svoje štyri jazdy a bez pádu ukončil preteky síce s nulovým bodovým ziskom, ale so skúsenosťou so „skutočnými“ pretekmi. 

Obaja začiatočníci si už teraz robia chute na svoj ďalší štart, ktorý ich čaká v utorok 23. júna v Prahe.

 1. Eduard Krčmář, Slaný 15
 2. Josef Franc, Praha 14
 3. Jan Kvěch, Praha 12
 4. Daniel Klíma, Praha 11
 5. Ondřej Smetana, Praha 10
 6. Zdeněk Holub, Praha 9
 7. Petr Chlupáč, Praha 9
 8. Hynek Štichauer, Pardubice 9
 9. Martin Málek, Březolupy 7
 10. Martin Gavenda, Březolupy 6
 11. Václav Kvěch, Plzeň 5
 12. Filip Hájek, Praha 5
 13. Jaroslav Petrák, Pardubice 4
 14. Daniel Šilhán, Pardubice 2
 15. Pavel Kuchař, Praha 1
 16. Rastislav Cíferský, Žarnovica 1 náhradník
 17. Patrik Linhart, Slaný 0
 18. František Klier, Divišov 0 náhradník

Žarnovická partia v depe
Juraj Šuška
Predchádzajúci článokJakub Valkovič a Martin Vaculík otvorili žarnovický plochodrážny účet
Ďalší článokMartin Vaculík musí ostať v Poľsku
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.