Štartovnú listinu tvoria aj mladí dravci

0
2012

V predošlých článkoch sme si predstavili jazdcov, ktorí budú v sobotu 21. augusta štartovať v žarnovickom Grand Prix Challenge a ktorí majú za sebou buď štarty v seriáli Grand Prix, alebo tituly majstrov Európy. Dnes si predstavíme „zvyšok“, tzn. väčšinou plochodrážnikov, ktorí sa snažia preraziť a už urobili prvý výrazný krok, tým, že sa kvalifikovali až do Žarnovice a vyradili aj skúsenejších a trofejami „ovešaných“ konkurentov.

Prvým na koho si posvietime je najväčšie prekvapenie celej štvorice kvalifikačných kôl. Veď kto si mohol dovoliť vyradiť z boja o postup Grigorija Lagutu a ďalších? S Lotyšom Jevgenijsom Kostigovsom asi nikto nerátal. No to je presne plochá dráha. Jevgenijs sa narodil 20. novembra 1996. Patrí medzi početných odchovancov lotyšského Daugavpilsu, ktorý ročne produkuje niekoľko kvalitných juniorov. No len máloktorý z nich sa udrží medzi konkurenciou aj po prechode k seniorom. To sa však podarilo Kostigovsovi. Okrem toho má samozrejme na svojom konte aj niekoľko úspechov. Napríklad v roku 2018 sa stal majstrom Lotyšska. Z európskych šampionátov vlastní niekoľko medailí. V roku 2016 bol bronzový v ME dvojíc a vlani už mal na krku v tomto šampionáte striebornú medailu. Tiež bol súčasťou bronzového tímu Lotyšska pre ME juniorských družstiev 2017. Jevgenijs Kostigovs doteraz v GP neštartoval. V Žarnovici ho však diváci mohli vidieť dvakrát. V roku 2015 obsadil jedenáste miesto v semifinále MS juniorov. V roku 2017 zase na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska skončil s bronzom, keď lepší od neho bol iba Martina Vaculík a Josef Franc.

Sergej Logačev je 26-ročným pretekárom z Ruska. Táto krajina produkuje množstvo kvalitných pretekárov, ktorí patria do úzkej svetovej špičky (Artjom Laguta, Emil Sajfutdinov), ale aj do tej širšej (Grigorij Laguta, Gleb Čugunov, Andrej Kudriašov…). Práve do tej druhej skupiny jazdcov patrí aj Logačev. Pôvodne mal namiesto neho v Žarnovici štartovať Dán Michelsen, no ten si titulom majstra Európy medzitým poistil svoju účasť v GP aj na budúci rok a Sergej Logačev dostal príležitosť namiesto neho. Ruský pretekár, reprezentujúci v Poľsku prvoligový Rybnik, je aktuálny majster Ruska jednotlivcov. Okrem toho sa mu podarilo v tejto sezóne obsadiť pekné ôsme miesto vo finálovej sérii Majstrovstiev Európy. Úspechom z juniorských čias je aj bronz z ME juniorov v roku 2016. Logačev štartoval v Žarnovici v roku 2015, keď v semifinále MS juniorov obsadil piate miesto.

Bol doslova raketou, keď v roku 2007 získal titul majstra Európy juniorov v pre Žarnovičanov pamätnom finále v poľskej Czestochowej, kde vtedy mladučký Martin Vaculík bojoval o medailové pozície, aby nakoniec skončil šiesty. Potom prišlo dvakrát striebro v MS juniorskýchd ružstiev 2008 a 2009 a potom dlho nič. Keď sa už zdalo, že Nikolai Klindt, lebo o ňom je reč, pôjde do zabudnutia ako stovky ďalších, začal od začiatku pracovať na svojej výkonnosti. Pracoval doslovne, keď v čase „koronou“ skrátenej sezóny 2020, bol zamestnaný v sklade veľkoobchodu. Za tie roky sa mu však podarilo vypracovať sa na seriózneho jazdca, ktorý je dlhoročnou oporou prvoligového Ostrówa, ale aj svojich tímov na Britských ostrovoch, či vo Švédsku. Že nielen víno dozrieva vekom, ukázal v posledných sezónach, keď sa v pomyselných výkonnostných ratingoch prepracovával vyšie a vyššie a už v sobotu ho vďaka tomu môžeme vidieť v GP Challenge.

Adam Ellis, 25-ročný rodák z Francúzska, dnes britský občan, patrí medzi nádeje európskej kolísky plochej dráhy. Je typickým príkladom mnohých britských plochodrážnikov, ktorí svoje kariéry začínali na trávnatej, či dlhej plochej dráhe, aby potom štartovali na tej klasickej. Či sa podobne ako oni vráti ku koncu kariéry opäť na dlhé a trávneté dráhy, ukáže až čas. Momentálne mu však patrí miesto v žarnovickom Challenge a Grand Prix na dosah. Na Grand Prix už raz siahol. V roku 2017 bol totiž náhradníkom GP Veľkej Británie v magickom Cardiffe. Okrem toho má striebro v MS družstiev na dlhej plochej dráhe z roku 2018 a trikrát vyhral so svojim tímom britskú ligu – Championship League. V Žarnovici podobne ako Nikolai Klindt ešte neštartoval.

Učiť sa plochodrážnemu remeslu v Leszne môže mať svoje výhody aj nevýhody. Ide asi o najlepšiu liaheň plochodrážnych talentov a najprepracovanejšiu plochodrážnu škôlku vo svete. Zároveň je pre adeptov ťažko preraziť do zostavy tímu, či neskôr do seniorskej zostavy o čom by vedel hovoril majster sveta juniorov Bartosz Smektala, či v Grand Prix Lublina medailový Dominik Kubera. Tobiesz Musielak, však začínal oveľa skôr než dvaja spomínaný. 28ročný pretekár má už čo to odkrútené. Jeho kariéra je ako na hojdačke. Doslova. V roku 2012 majster sveta juniorských družstiev a vicemajster Európy juniorov. V roku 2015 majster Poľska dvojíc. Medzitým ako jeden z nemnohých Poliakov štartoval aj na Britských ostrovoch, kde v rokoch 2017 a 2019 vyhral so svojim tímom Premiership. Prišiel však začiatok sezóny 2020 a u nováčika poľskej Ekstraligy v Toruni dali pred ním prednosť veteránovi Miedzińskemu. Tobiasz Musielak odišiel do prvoligového Krosna a ….žiari. Momentálne je vlastne najlepším pretekárom celej ligy! Výbornú sezónu potvrdil aj suverénnym víťazstvom v semifinále Kvalifikácie GP v škótskom Glasgowe, kde nepoznal premožiteľa. V Žarnovici štartoval v semifinále ME dvojíc v roku 2017 a svojim dielom pomohol k víťazstvu.

Majster Slovenska 2016. Nie, nie je to Martin Vaculík ani nikto z okolitých krajín. Je to akýsi Rohan Tungate, niekdajší miláčik tribún v poľskej Lodźi. Ako sa dostal do Žarnovice? No v roku 2017 na poslednú chvíľu lietadlom z Británie a teraz už dva mesiace vopred vďaka víťazstvu v Kvalifikácii do GP v maďarskom Nagyhalász. 31-ročný pretekár nikdy nepatril medzi najväčšie svetové hviezdy, no patrí medzi tých, ktorí sa postupne prepracovali medzi elitu. Ide o jedného z najkvalitnejších plochodrážnikov, ktorí momentálne ešte nie sú v Grand Prix. Už je na čase, aby sa tam dostal. Vyskúšal si to ako náhradník v GP Austrálie 2017 a to v celkom dobrom štýle. Na dráhu sa totiž dostal dvakrát a …. dvakrát vyhral. Inak je ešte majstrom Austrálie 2018.

Možno najväčší talent britskej plochej dráhy od čias Tai Woffindena a po Robertovi Lambertovi. Daniel Bewley patril už od prvých krôčikov na plochodrážnom špeciáli medzi tých najlepších. Na Britských ostrovoch čakali na takéto talenty ako na soľ. Veď Tai Woffinden ostal úplne osamotený. Aj samotný trojnásobný svetový šampión si predstavoval ideálny „sklad“ britského tímu na Speedway of Nations v zložení Woffinden, Lambert, Bewley. Dan pomaly napĺňa očakávania. V roku 2018 bol majstrom Veľkej Británie do 19 rokov. V roku 2020 už majstrom GB do 21 rokov. So svojimi tímami vyhral aj Conference League, či Championship League. Grand Prix si vyskúšal v roku 2018 ako náhradník v Cardiffe. Ako dvadsaťročný sa v roku 2019 podíval aj na našu dráhu. Počas Kvalifikácie do GP obsadil jedenáste miesto. Postup mu však neušiel tento rok a máme ho v GP Challenge.

Toruń je v poľskej plochej dráhe veľký pojem. V posledných rokoch sa síce tamojší tím potkýna medzi extraligou a 1. ligou, no pár rokov dozadu patrili plochodrážnici z tohto mesta medzi tých najlepších. Mali svoje talenty. Bol to taký Karol Zabik, dvojičky Pulczyński, či Pawel Przedpelski. A práve posledne menovaný doslova vlietol medzi poľskú elitu a mútil vody. V rokoch 2013 a 2016 bol strieborný v Majstrovstvách Poľska juniorov, potom trikrát vyhral s poľským tímom MS juniorských družstiev a trikrát aj ME juniorských družstiev. Dvakrát štartoval dokonca ako divoká karta počas GP Torune v rokoch 2016 a 2017 a vôbec sa tam nestratil o čom svedčí jeho bodový zisk 10, resp. 8 bodov. Potom však prišiel seniorský vek a výkonnosť poklesla. Sezóna 2021 však ukazuje, že to nemusí byť v jeho podaní všetko. Uvidíme ako mu vyjde jeho prvý štart na našej dráhe.

Šťastie, smola, šťastie….dravý štýl jazdy, perfektné ovládanie motorky. Kto? Jan Kvěch. Prvý náhradník. Honza doplatil na pravidlo, že v Goričane postupovali iba traja najlepší, kým všade inde štyria. Šťastena však praje pripraveným. Honza je pripravený ako prvý náhradník. A že sa ho šťastena vie dobre držať, ukázala aj pri jeho triumfe v Európskom pohári do 19 rokov v roku 2019 aj 2020. Kde? V Žarnovici. Inak po Maťovi Vaculíkovi a Jakubovi Valkovičovi to tu pozná z ostatných štartujúcich najlepšie.

Jakub Valkovič síce v Kvalifikácii do GP v chorvátskom Goričane do postupových bojov výraznejšie nezasiahol, no ako domáci pretekár dostane v sobotu 21. augusta príležitosť byť medzi najlepšími plochodrážnikmi z celého sveta v pozícii druhého náhradníka.

Jan Kvěch pozná našu dráhu veľmi dobre
Predchádzajúci článokV Žarnovici uvidíme aj pretekárov z Grand Prix
Ďalší článokKompletné informácie ku Grand Prix Challenge
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.