V Žarnovici uvidíme aj pretekárov z Grand Prix

0
2414

Už len dva týždne nás delia od veľkého plochodrážneho sviatku v Žarnovici. Grand Prix Challenge privedie na štart svetovú plochodrážnu elitu, v ktorej nebudú chýbať súčasní jazdci z Grand Prix, či tí, ktorí v ňom štartovali v minulosti. Všetci sa budú snažiť o tri postupové miesta.

Martin Vaculík, Robert Lambert a Max Fricke sú tí traja, ktorí sa rozhodli poistiť si svoje miesto v seriáli Grand Prix bez ohľadu ako dopadnú v tohtoročnom seriáli. Okrem nich sa o to snažil aj Dán Anders Thomsen, no tomu sa do Žarnovice nepodarilo postúpiť. Okrem vyššie spomínanej trojice majú bohaté skúsenosti s Grand Prix aj vicemajster sveta Patryk Dudek, Janusz Kolodziej, majster sveta Chris Holder a svetový šampión z dlhej plochej dráhy Martin Smolinski. Okrem nich sú v štartovnej listine na žarnovické preteky aj ďalší, ktorí zasiahli do jednotlivých pretekov GP ako divoké karty, či náhradníci. Dnes si ale posvietime na tých, ktorí tam štartovali ako stáli účastníci.

O Martinovi Vaculíkovi, Robertovi Lambertovi sme si povedali niečo v článku o majstroch Európy. Chrisovi Holderovi sme sa venovali ako majstrovi sveta samostatne. Tak si teraz posvietime na Maxa Fricka.

Mladý 25-ročný Austrálčan sa dostal do Grand Prix postupne. V roku 2016 plnil rolu náhradníka v jednej GP. O rok neskôr už bol náhradníkom pre celý seriál a absolvoval tri preteky GP. Po ročnej prestávke bol opäť náhradníkom pre celý seriál a zasiahol do piatich pretekov a darilo sa mu celkom dobre. Pre sezónu 2020 si ale účasť v seriáli GP vybojoval v pretekoch Challenge v chorvátskom Goričane. V seriáli nakoniec obsadil pekné desiate miesto, keď ho pribrzdilo ešte aj zranenie. No dokázal vyhrať Grand Prix Torune a zaslúžil si preto stálu divokú kartu aj pre tohtoročný seriál Veľkých cien. Okrem toho má na svojom konte aj svetový titul z juniorskej kategórie, keď si v roku 2016 poradil vo finálovej sérii s kvalitnými Poliakmi, či Dánmi. Tiež je majstrom Austrálie z rokov 2019 a 2020, pričom vlastní aj austrálske juniorské tituly, ktoré začal zbierať už ako 17-ročný (2013, 2014, 2015, 2017). O Maxovi sa hovorí ako o budúcom majstrovi sveta. Ako to všetko s ním dopadne nám možno napovedia už preteky v Žarnovici.

Max Fricke u nás ešte neštartoval

Predstavovať Patryka Dudeka netreba snáď nikomu z fanúšikov plochej dráhy. Tak len v skratke, ide o 29-ročného poľského pretekára, ktorý plochú dráhu zdedil v krvi po svojom otcovi Slawomirovi Dudekovi. Patryk bol neodmysliteľnou súčasťou seriálu GRand Prix štyri roky. Už úvodnú sezónu zažiaril naplno, keď sa v roku 2017 stal vicemajstrom sveta. Tento úspech síce zatiaľ nezopakoval a ani neprekonal no 9., 8. a 12. miesto medzi svetovou elitou hovorí samo o sebe, že tam patrí. Do Grand Prix sa však nedostal ako niekto neznámy. V roku 2013 sa stal majstrom sveta juniorov. V roku 2016 zase vyhral preteky GP Challenge a postúpil pre rok 2017 do prestížneho seriálu. V tom istom roku si ešte vybojoval ďalší veľmi cenený titul – majstra Poľska. Samozrejme tých titulov má ešte viac z rôznych súťaží, no v jeho prípade by to zabralo miesta aj na knihu. Treba ešte spomenúť, že v GP si zapísal dve víťazstvá, keď v roku 2017 vyhral GP Torune a o rok neskôr GP Slovinska v Kršku. V Žarnovici už štartoval trikrát. V roku 2011 postúpil zo semifinále MS juniorov z piateho miesta do finále. V roku 2017 zase postúpil zo štvrtého miesta z Kvalifikácie do GP a o rok na to sme ho videli v Žarnovici vo veste Pardubíc v rámci československej Extraligy.

Patryk Dudek pozná v Žarnovici len úspech

Najstarším účastníkom žarnovických pretekov bude už 37-ročný Poliak Janusz Kolodziej. Ide o skúseného harcovníka, ktorého dobre poznajú aj žarnovickí fanúšikovia. Janusz má za sebou dva roky v seriáli Grand Prix ako stály účastník. Zakaždým postúpil cez Challenge, v roku 2018 dokonca ako víťaz. Tak v roku 2011 ako aj 2019 nakoniec obsadil 14. miesto. V roku 2019 sa mu podarilo vyhrať GP Prahy. Má tiež zaujímavú štatistiku v majstrovstvách Poľska. Vo vlastníctve má totiž až 4 tituly, čo je najviac spomedzi aktívnych pretekárov (2005, 2010, 2013, 2019). V rokoch 2010 a 2011 bol členom majstrovského tímu Poľska vo Svetovom pohári. V Žarnovici štartoval trikrát. Už v roku 2003 ako mladíček v semifinále ME juniorov, z ktorého postúpil do finále z tretieho miesta. Potom v roku 2014 kedy tu vyhral semifinále ME jednotlivcov a nakoniec v roku 2018, keď skončil tretí a postúpil z Kvalifikácie do GP do pretekov Challenge (tam vyhral a postúpil do GP 2019). Okrem toho sa zúčastnil Janusz Kolodziej aj sústredenia žarnovických pretekárov na našej dráhe, kde im udeľoval veľa užitočných rád spoločne s Martinom Vaculíkom.

Janusz Kolodziej v akcii na žarnovickom štadióne

Martin Smolinski patrí medzi nemecké plochodrážne hviezdy najväčšej veľkosti. Ide o 36-ročného skúseného pretekára, ktorý od svojich začiatkoch patril medzi najväčšie plochodrážne nádeje v Nemecku. Bol historicky prvým nemeckým pretekárom, ktorého ostaršili, aby už ako 14-ročný mohol jazdiť s licenciou domáce preteky. A on hneď svoje prvé preteky skončil na stupňoch víťazov. Jeho doterajším vrcholom je účasť v seriáli Grand Prix, kde štartoval v rokoch 2014 a 2016. V roku 2014 doslova vtrhol do seriálu, keď vyhral hneď úvodnú GP na Novom Zélande. Potom sa mu už darilo striedavo a tento svoj úspech nenapodobnil. Okrem toho má ale na svojom konte titul majstra sveta na dlhej plochej dráhe (2018) a majstra Európy na tráve (2011). Ide o 7-násobného majstra Nemecka seniorov (2007, 2009, 2010, 2015, 2016, 2018, 2019). V Žarnovici štartoval jedinýkrát ešte ako 17-ročný junior na Zlatej prilbe SNP, no obsadil až trináste miesto. Pred dvomi rokmi tu mal opäť štartovať, no na Zlatú prilbu jednoducho nedorazil.

Smolinski už dávno vymenil svoje typické krikľavo-zeleno-žlté farby
Predchádzajúci článokDo Žarnovice mieri majster sveta z roku 2012
Ďalší článokŠtartovnú listinu tvoria aj mladí dravci
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.