Už o necelý mesiac odštartuje žarnovická plochodrážna sezóna naplno

0
382

Plochodrážna sezóna 2019 už začala. Vo štvrtok odštartovala česká 1.liga aj so žarnovickou účasťou a včera sa odjazdili aj prvé preteky ligovej súťaže u našich severných susedov. Do akcie sa postupne dostali už všetci žarnovickí plochodrážnici okrem Michala Danka. Aj začiatok žarnovickej sezóny sa pomaly blíži. Tento rok je síce netradične oddialený na koniec apríla, no fanúšikovia sa môžu tešiť na preteky s pestrým a kvalitným obsadením.

Najväčším lákadlom je určite štart Martina Vaculíka, ktorý potvrdil, že v nedeľu 28. apríla so začiatkom o 15.00 hodine, bude bojovať v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska o svoj druhý domáci titul. Slovenská plochá dráha bude tak po Novom Zélande a Austrálii jednou z prvých, ktorá spozná svojho šampióna. 

Systém pretekov sa sezónami mení. Avšak pre rok 2019 ostáva rovnaký ako vlani. Na štarte sa tak zíde 25 pretekárov, ktorí budú štartovať systémom známym z majstrovstiev sveta na dlhej plochej dráhe. Najprv si budú merať sily v 25 jazdách základného rozpisu, kde sa zakaždým postavia v päticiach na štart. Ide o atraktívny systém, ktorý je pre žarnovickú dráhu ako ušitý. Najlepšia šestica pretekárov po základnej časti si to potom rozdá v šesťkolovom finále o slovenský titul. Kto sa zapíše ako 33. majster Slovenska v histórii plochej dráhy, je ťažko predpokladať. Súčasťou pretekov je tradične aj Memoriál Ladislava Eliáša, pre ktorý to bude už 19. ročník.

Hlavným favoritom pretekov bude určite Martin Vaculík, avšak organizátori sa postarali, aby mal čo najviac kvalitných súperov, ktorí sú schopní poraziť domácu hviezdu a aby diváci boli v napätí do posledných metrov poslednej jazdy. Štartovná listina obsahuje 25 mien pretekárov zo štrnástich krajín, čím sa vyrovná rekord z minulého roka v počte zastúpených krajín v jedných pretekoch na žarnovickej dráhe. V najbližších týždňoch postupne predstavíme účastníkov. Nechýbajú medzi nimi ani v Žarnovici známe mená, skúsení ostrieľaní veteráni, ale ani mladí draví juniori, najmä z Východnej Európy.

O titul sa budú snažiť reprezentanti z Dánska, Poľska, Fínska, Ruska, Lotyšska, Holandska, Nemecka, Maďarska, Ukrajiny, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Českej republiky a Slovenska.

Predchádzajúci článokNa úvod v Prahe sa naši zmestili na stupne víťazov
Ďalší článokV sobotu štartujú naši plochodrážnici v Kršku
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.