V Březolupoch vyvrcholil najvýznamnejší český šampionát aj so slovenskou účasťou

0
344

V nedeľu 9. októbra pokračoval plochodrážny víkend po žarnovických pretekoch v blízkych Březolupoch na Morave. Išlo o posledné finálové kolo MČR jednotlivcov. Počas predošlých troch kôl sa vykryštalizovala trojica najväčších favoritov na titul, ktorá dokázala aj v Březolupoch držať divákov v napätí prakticky do poslednej jazdy. Medzi najlepšími v Čechách sa predstavil aj tentoraz David Pacalaj a Jakub Valkovič plnil rolu náhradníka.

Ideálne počasie, dobre pripravená dráha, početná divácka kulisa a nádherné súboje prakticky v každej jazde, to bola skvelá vizitka pre plochú dráhu a za to patrí vďaka všetkým, čo sa o to zaslúžili. Aj obec, ktorou sú Březolupy, dokáže byť tým pravým plochodrážnym prostredím vhodným na vrcholné preteky českej plochodrážnej sezóny.

Obaja naši pretekári sa dokázali ukázať v dobrom svetle. V prípade Davida Pacalaja to boli dobré štarty a rýchlosť v prvej zákrute po štarte a v prípade Jakuba Valkoviča jeho fair play prístup, keď pomohol Hynkovi Štichauerovi, ktorému sa pokazilo auto v Žarnovici, kde deň predtým štartoval v 1.lige a Jakub s otcom mu ponúkli miesto vo svojej dodávke, pričom mechanikov mu viezla zase posádka klubovej dodávky. Jakub urobil gesto, keď pomohol súperovi a to aj napriek tomu, že mohol ťažiť z jeho smoly a mohol štartovať namiesto neho v pretekoch.

Prvý štart Davida Pacalaj videli diváci vo štvrtej jazde. V prvej zákrute zviedol súboj so Zdeňkom Holubom, ktorému síce nakoniec podľahol, no stále držal druhé miesto. Patrik Mikel však na neho dorážal a v druhom kole v druhej zákrute išiel tak razantne dopredu, že David skoro spadol a klesol tak až na posledné miesto aj za Petra Chlupáča.

Prvý bod ukoristil náš pretekár v piatej jazde. „Nevyšiel mi štart. Veľmi som sa zahrabal. Škoda,“ zhodnotil situáciu na štarte jazdy David. V prvej zákrute aj napriek tomu išiel do súboja o prvé miesto s Janom Kvěchom a Eduardom Krčmářom. Nakoniec však jeho súperi boli o niečo rýchlejší a David sa musel uspokojiť iba so skalpom úradujúceho českého juniorského šampióna Filipa Hájeka, ktorý podobne ako v Žarnovici aj v Březolupoch ostávala na míle vzdialený za očakávaniami.

Aj v dvanástej jazde si David pripísal jeden bod, no mal na viac. Do nájazdu prvej zákruty išiel plece pri pleci so Zdeňkom Simotom, no z výjazdu ich oboch podišiel Ondřej Smetana a David sa ocitol v kliešťoch, pričom ho obaja súperi predbehli. Potom musel odolávať pražskému Michalovi Škurlovi prakticky až do cieľa, ale bod udržal.

V štrnástej jazde sa David ocitol v najväčšom ohni, keď v nej zviedli prakticky boj o titul Josef Franc a Václav Milík. Po štarte do nájazdu išiel David síce medzi nimi, no potom sa už ukázala nadvláda dvojice jeho súperov, ktorí spoločne s ďalším adeptom na titul Eduardom Krčmářom nemali v sobotu na dráhe v Březolupoch vážnejších súperov až na jednu jazdu s Janom Kvěchom, s ktorým prehral posledne menovaný. David obsadil tretie miesto, keď musel odolávať atakom domáceho Martina Gavendu.

Podobne to vyzeralo aj v devätnástej jazde. Tu tiež išiel po štarte dopredu. „Z výjazdu prvej zákruty som chytil dieru a nakoplo ma to a vyrovnalo na mantinel. Musel som to ustáť a prišiel som o lepšie umiestnenie“, zhodnotil situáciu David. „Videl som Davida, že ho nakoplo a vyhnalo von, tak som čakal čo sa bude diať a dal som to na vnútrajšok a tak som Davida a aj Hynka predbehol,“ opísal rovnakú situáciu Jaroslav Petrák, ktorý dokázal potom odolať mohutnému tlaku Hynka Štichauera a ukoristil dva body. David sa tak ocitol namiesto prvého miesta na poslednom a ostal bez bodu.

Davidove tri body v tak silnej konkurencii nie sú zlým výkonom, avšak keby sa nášmu juniorovi podarilo udržať pozície po štarte a po prvej zákrute, mohlo byť jeho bodové konto oveľa tučnejšie. Svojimi skúsenosťami a 16 rokmi má však ešte všetko pred sebou.

Preteky mali neskutočne dramatický priebeh a z titulu sa druhýkrát v kariére tešil 39-ročný Josef Franc. Ako výstižne povedal na stupňoch víťazov strieborný Václav Milík, vyhrala teraz skúsenosť nad mladými. Tretie miesto obsadil Eduard Krčmář, ktorý prehral rozjazd o striebro s Milíkom.

Výsledky:

1. Václav Milík, Pardubice 14+3

2. Josef Franc, Praha 14+2

3. Eduard Krčmář, Slaný 13

4. Jan Kvěch, Praha 11

5. Martin Málek, Březolupy 10

6. Ondřej Smetana, Praha 10

7. Hynek Štichauer, Pardubice 10

8. Zdeněk Holub, Praha 9

9. Zdeněk Simota, Plzeň 6

10. MIchal Škurla, Praha 5

11. Patrik Mikel, Pardubice 4

12, Petr Chlupáč, Praha 4

13. Jaroslav Petrák, Pardubice 4

14. David Pacalaj, Žarnovica 3

15. Filip Hájek, Praha 2

16. Martin Gavenda, Březolupy 1

17. Jakub Valkovič, Žarnovica NS

Celkové poradie:

 1. Josef Franc 55, 2. Václav Milík 54+3, 3. Eduard Krmčář 54+2, 4. Zdeněk Simota 35, 5. Ondřej Smetana 34, 6. Martin Málek 33, 7. Hynek Štichauer 31, 8. Michal Škurla 30, 9. Jan Kvěch 28, 10. Matěj Kús 27, 11. Petr Chlupáč 18, 12. David Pacalaj 18, 13. Zdeněk Holub 17, 14. Jaroslav Petrák 12, 15. Martin Gavenda 11, 16. Patrik Mikel 10, 17. Filip Hájek 8, 18. Jakub Valkovič 5

 

 

 

Predchádzajúci článok1.liga vyvrcholila v Žarnovici zaujímavými pretekmi
Ďalší článokSpeedway Club v sobotu uzavrel sezónu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.