V Kopřivnici sme boli bez Martina Vaculíka a s dávkou smoly štvrtí

0
334

Včerajšie druhé kolo československej Extraligy sa odjazdilo v Kopřivnici na 480 metrovom ovále. Do bojov vo farbách SC Žarnovica – Interteam nemohol zasiahnuť Martin Vaculík a ani Adrian Gala. Zdeněk Holub a Michael Härtel sa síce snažili čo to dalo, no poriadna dávka smoly nielen u spomínaných dvoch, ale aj u ďalších našich junioroch, zabránila nášmu tímu prehovoriť do poradia na stupňoch víťazov.

Pekné počasie a dobre pripravená dráha privítali účastníkov súťaže na peknom štadióne v Kopřivnici. Manažéri tímov sa snažili poskladať čo najsilnejšie zostavy. Pokým Praha a Slaný išli prakticky bez oslabenia, Pardubice oželeli pracujúceho Hynka Štichauera, najviac oslabený, respektíve zmenený oproti prvému kolu, bol náš tím SC Žarnovica – Interteam. Bez Martina Vaculíka, Adriana Galu a chorého Davida Pacalaja, ostal v zostave iba Zdeněk Holub a Filip Hájek. Zaujímavým bol ťah angažovať mladého juniora z Nemecka Michaela Härtela, ktorý má skúsenosti aj z GP na dlhej plochej dráhe. Žarnovickú časť zostavy tvorili juniori Michal Tomka a Ján Mihálik. 

Už na tréningu si poriadne nezajazdil Michal, ktorého po jednom kole zastavil defekt zadnej pneumatiky. V úvodnej jazde priviezol prvý bod do našich boxov Filip Hájek na úkor Martina Gavendu. V druhej jazde po pomalšom štarte Michael Härtel čakal na vhodnú chvíľu dostať sa na druhé miesto cez Eduarda Krčmářa až do posledného kola, kde v nájazde poslednej zákruty razantne zaútočil vnútrajškom, pričom český súper skončil na zemi. Rozhodca však posúdil pád ako bez cudzieho zavinenia a do žarnovickej kolónky putovali ďalšie dva body. Potom prišla nula od Jána Mihálika, ktorý po celkom dobrom štarte zasiahol do súboja o druhé a tretie miesto, no poriadny lakeť od súpera v nájazde prvej zákruty do boľavého ramena ho takmer zastavil a do cieľa už nikoho nedokázal ohroziť. Za to na čele jazdy sa diali divy. Jakub Valkovič reprezentujúci farby Slaného, viedol od štartu a odolával takmer celé štyri kolá neustálym atakom Jana Kvěcha. Nakoniec však z výjazdu poslednej zákruty sa dostal kúsok pred Jakuba a razantne ho takmer pribil na mantinel, čo pre nášho borca v slánskych farbách skončilo kontaktom s mantinelom a konečným dvojbodovým prídelom. Prvú sériu jázd sme nakoniec ukončili predčasne, keď Zdeněk Holub, ktorý sa včera ujal role líderstva v tíme, držal druhé miesto za nedostihnuteľným Milíkom, no v treťom kole mu pretrhlo reťaz a na konte mu ostala svietiť nula.

Druhú sériu jázd sme otvorili druhým miestom Härtela za Francom. Potom nasledovala jazda, do ktorej namiesto Hájeka postavil tréner Ján Daniel Michala Tomku. Ten však nezvládol dobre štart, keď ho príliš zdvihlo a pokým si poradil s motorkou, ostal štvrtý a nezasiahol do boja o body. Siedma jazda bola dosť silne obsadená. Vyhral ju suverén Milík, ale na druhom  mieste došiel do cieľa náš Holub, keď si poradil s Krčmářom a Kvěchom. V tomto čase sa vlastne stále odohrával súboj medzi Slaným a našim tímom o tretie miesto. Po nule Jančiho Mihálika a Michala Tomku, sa nám však súperi vzdialili. Napraviť sa to snažil víťaznou jazdou Holub, no ten musel tvrdo bojovať s Poliakom Nowakom jazdiacim vo farbách Slaného. Potom však prišla ďalšia nula od Hájeka a tréner mohol bezpečne použiť žolíka Härtela v jeho jazde. Nemecký junior dokázal vyhrať a šesť bodov nás opäť priblížilo na dostrel k Slanému, na ktorý sme strácali dva body. V trinástej jazde však opäť nebodoval Michal Tomka a o jazdu neskôr porazil Holub iba Jakuba Valkoviča. V ďalšej silne obsadenej jazde Härtel s unikajúcim vzduchom zo zadnej pneumatiky jazdil posledný a musel to nakoniec vzdať v poslednom kole, pričom v poslednej zákrute so zadretým motorom iba silou zotrvačnosti došiel do cieľa pražský Kvěch. 

V nasadzovacích jazdách sa konečne bodovo presadil Janči Mihálik, keď ukoristil jeden bod na úkor Patrika Mikela. V ďalšej jazde prišiel o druhé miesto Härtel, keď ho z výjazdu prvej zákruty zdvihlo a to využil za ním jazdiaci Nowak. Härtel potom udržal bod pred pražským Chlupáčom. Bod na úkor slánskeho Krčmářa vybojoval v ďalšej jazde aj Holub. V poslednej jazde sa v prvej zákrute dobre zorientoval Michal Tomka, ktorý sa prebojoval na druhé miesto. Tvrdo ho atakoval Smetana, no Michal v súboji podržal plyn a nepustil súpera pred seba. Potom však prišlo ďalšie kolo a z výjazdu prvej zákruty, kde to predtým zdvihlo aj Härtela, či Milíka a ďalších, nakoplo aj jeho a po zadnom kolese sa vyrútil priamo do mantinelu. Strašne vyzerajúci pád mohol skončiť ešte horšie, nebyť rýchlej reakcie Simotu jazdiaceho za Michalom, ktorý to v tej rýchlosti zložil a len tesne minul nášho juniora ležiaceho na dráhe. Michal sa po páde sťažoval na bolesť pravej ruky v zápästí a kolena. Nakoniec však sám odišiel do depa a vyzeralo to, že sa to zaobišlo bez zranení a len s narazenými končatinami. Bohužiaľ, nakoniec sa ukázalo niečo iné.

V konečnom účtovaní sme skončili na štvrtom mieste, no desaťbodová strata na tretí Slaný nebola nedosiahnuteľná, nebyť smolných momentov u Holuba, Härtela, či Michala Tomku. Chýbal nám solídnejšie bodujúci pretekár na pozícii juniora.

Výsledky:

AMK ZP Pardubice 39 (Grzegorz Walasek 15, Václav Milík 15, Jaroslav Petrák 3, Patrik Mikel 3, Martin Gavenda 3)

AK Markéta Praha 37 (Josef Franc 13, Ondřej Smetana 9, Petr Chlupáč 8, Jan Kvěch 6, Michal Škurla 1)

AK 3ton Slaný 30 (Eduard Krčmář 10, Marcin Nowak 9, Jakub Valkovič 6, Zdeněk Simota 4, Martin Málek 1

SC Žarnovica – Interteam 20 (Michael Härtel 11, Zdeněk Holub 7, Ján Mihálik 1, Filip Hájek 1, Michal Tomka 0)

 

 

Predchádzajúci článokŠvédi nasadzujú do Žarnovice vicemajstra sveta
Ďalší článokMichal Tomka je zranený
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.