V Kvalifikácii do GP s Josefom Francom a Eduardom Krčmářom

0
281

Na základe nominačných kritérií ACCR, nový manažér českej plochodrážnej reprezentácie a víťaz Zlatej prilby SNP z roku 2007 Filip Šitera nominoval pre žarnovické preteky roka dvojicu Josef Franc a Eduard Krčmář. Ide o tú istú dvojicu, ktorá sa v Žarnovici v rámci Kvalifikácie do FIM Speedway Grand Prix predstavila už pred rokom. Pričom v prípade oboch jazdcov ide o českú plochodrážnú špičku. Veď Franc je víťaz posledných dvoch ročníkov Majstrovstiev Českej republiky jednotlivcov seniorov.

Josef Franc (1979) je ako už bolo spomínané vyššie, úradujúcim plochodrážným majstrom Českej republiky jednotlivcov seniorov, pričom tento titul okrem roku 2018 vyhral aj v roku 2017. Kým v roku 2017 vyhral aj vďaka tomu, že líder priebežnej klasifikácie a dovtedy neporazený Václav Milík dal prednosť pred Majstrovstvami Českej republiky pretekom FIM Speedway Grand Prix. V roku 2018 už o jeho víťazstve nemôže nikto pochybovať, keďže v tomto roku už Milík absolvoval celý seriál o majstra Českej republiky. Franca môžeme pokojne označiť za plochodrážného obojživelníka. Keď okrem klasickej krátkej plochej dráhy jazdí aj na dlhej a trávnatej dráhe. A to viac ako úspešne, keďže na dlhej a trávnatej dráhe patrí medzi absolútnu svetovú a európsku špičku. Z rokov 2012 a 2017 má dokonca bronzové medaily z individuálnych majstrovstiev sveta na dlhej dráhe. V roku 2016 v Mariánskych Lázňach vybojoval pre zmenu spoločne s Martinom Málekom a Hynekom Štichauerom bronz v Majstrovstvách sveta družstiev na dlhej dráhe. Z minulého roku má Franc aj striebro z Majstrovstiev Európy na trávnatej dráhe. Franc v rokoch 2013, 2014, 2015, 2017 a 2018 vybojoval titul majstra Českej republiky na dlhej dráhe. Má však úspechy aj na krátkej dráhe, kde v roku 1999 vybojoval titul majstra Českej republiky juniorov. V roku 2000 vo finále Majstrovstiev sveta juniorov, ktoré vyhral Švéd Andreas Jonsson, ktorý sa tiež 8. júna predstaví v Žarnovici, obsadil šieste miesto. Franc je niekoľkonásobným majstrom Českej republiky družstiev s tímom Prahy. V Majstrovstvách Európy jednotlivcov seniorov je jeho najlepším výsledkom šieste miesto z roku 2008. V minulom roku prešiel náročným sitom kvalifikácie do Speedway European Championship. Niekoľkokrát plnil aj rolu náhradníka, resp. divokej karty počas pražskej FIM Speedway Grand Prix. Keď určite najlepšie spomína na FIM Speedway Grand Prix Českej republiky z roku 2012, na ktorej získal 9 bodov, čo stačilo na  siedme miesto. Počas týchto pretekov až tri jazdy vyhral, v jednej jazde zároveň porazil troch bývalých majstrov sveta súčasne a to: Jasona Crumpa, Grega Hancocka a Tomasza Golloba. Počas Veľkej ceny UNITOP, ktorú aj tento rok vyhral, si zabezpečil pozíciu minimálne prvého náhradníka aj pre tohtoročnú FIM Speedway Grand Prix v Prahe. Josef Franc debutoval v Žarnovici v roku 2002 na Zlatej prilbe SNP, kde obsadil tretie miesto. Jeho najväčšími žarnovickými úspechmi sú víťazstvo na jubilejnej 50. Zlatej prilbe SNP v roku 2013, víťazstvo v Memoriáli Ladislava Eliáša z roku 2017 a druhé miesto v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska 2017, keď v základnej časti pretekov ako jediný dokázal poraziť Martina Vaculíka, vďaka čomu vyhral spomínaný Memoriál Ladislava Eliáša. V roku 2019 jazdí za AK Markéta Praha českú Extraligu. Medzi jeho úspechy v tomto roku patrí víťazstvo v prvom kole Medzinárodných majstrovstiev Maďarska. Naopak v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska obsadil ,,iba“ štvrté miesto. 

Eduard Krčmář (1996) ešte predtým ako začal súťažne jazdiť na motorke s kubatúrou 500 ccm, zbieral v Českej republike, ale aj na medzinárodnej úrovni úspechy v nižších kubatúrach. O tom svedčia české majstrovské tituly v kategórii do 125 ccm z rokov 2007 a 2008. V rokoch 2010 a 2011 pre zmenu vyhral Zlatý pohár FIM do 250 ccm. V roku 2012 skončil v Zlatom pohári FIM do 250 ccm na druhom mieste. Krčmář je českým rekordérom v počte juniorských titulov jednotlivcov, keď vyhral až štyrikrát a to v rokoch 2012, 2014, 2016 a 2017. Titul českého šampióna juniorov do 19 rokov vyhral pre zmenu trikrát. Konkrétne v rokoch 2013, 2014 a 2015. Z rokov 2011 a 2012 má z tohto českého šampionátu striebra.

Eduard Krčmář zbiera úspechy aj na medzinárodnej úrovni. V roku 2014 vyhral spolu s Václavom Milíkom a náhradníkom Tomášom Suchánekom Majstrovstvá Európy dvojíc. V roku 2016 skončil v Majstrovstvách Európy juniorov druhý, keď prehral rozjazdu o zlato. S juniorskou vekovou kategóriou sa rozlúčil v roku 2017 vo veľkom štýle, keď vyhral svoje posledné kariérne juniorské preteky a to prestížnu pardubickú Zlatú stuhu. V majstrovstvách Českej republiky jednotlivcov seniorov skončil najlepšie druhý v roku 2017, keď zaostal iba za Josefom Francom. Do Žarnovice ho ACCR, resp. Filip Šitera, nominoval na základe minuloročného tretieho miesta v šampionáte jednotlivcov. O vyrovnanosti tohto šampionátu v minulom roku hovorí fakt, že Krčmář síce skončil celkovo tretí, ale za víťazným Francom zaostal iba o jeden bod, keď prehral dodatkovú jazdu o druhé miesto s Milíkom.

V roku 2016 skončil na žarnovickej Zlatej prilbe SNP druhý, keď lepší od neho bol iba Martin Vaculík. V sezóne 2019 jazdí Krčmář za Iveston PSŽ Poznaň (druhá poľská liga) a AK 3ton Slaný (česká Extraliga). V štatistikách jednotlivcov druhej poľskej ligy je dvanástym najlepším jednotlivcom s bodovým priemerom 2,100 bodu na jazdu. Krčmář v tomto roku reprezentoval Českú republiku aj v rámci FIM Speedway of Nations, kde získal dva body v štyroch jazdách základného rozpisu. V následnej dodatkovej jazde so Slovincami získal bod, ale keďže v baráži s Nemcami nezískal ani bod, na úkor Čechov, postúpili práve Nemci do finále v Togliatti. Krčmář sa v rámci Kvalifikácie do FIM Speedway Grand Prix predstavil v Žarnovici aj v rokoch 2017 a 2018. Kým v roku 2017 obsadil jedenáste miesto s 5 bodmi. V roku 2018 to už bolo lepšie, keď podal mimoriadne bojovný výkon a obsadil síce nepostupové, ale sympatické piate miesto s 10 bodmi. 

Josef Franc počas Medzinárodných majstrovstiev Slovenska 2019

Predchádzajúci článokŽarnovických plochodrážnikov čaká poriadna dávka pretekov
Ďalší článokVo Svitavách sa odjazdila 1.liga
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.