V Maďarsku hrali prím Slovinci

0
413

Spojený slovinsko-maďarsko-slovenský šampionát jednotlivcov odštartoval v sobotu 29. mája v maďarskom Debrecene. Pre väčšinu štartujúcich išlo o prvé preteky sezóny, keď konečne došlo k uvoľneniam opatrení vo všetkých týchto troch krajinách. Napriek tomu platilo niekoľko pravidiel, keď slovenská výprava musela mať napríklad potvrdenie, povoľujúce štart v Maďarsku, podpísané priamo ministrom školstva, vedy, výskumu a športu. Preteky za silného vetra, v prachu a neskôr v jemnom daždi, sa stali korisťou trojice Slovincov, ktorí obsadili stupne víťazov. Hrýzť ich dokázali ešte Maďar Kovács a náš Jakub Valkovič a Ondřej Smetana.

Teplé a veterné počasie privítalo na debrecenskom štadióne približne dvetísic divákov a jazdcov nielen zo Slovinska, Maďarska a Slovenska, ale aj Čiech, Rumunska, Bulharska. Na preteky sa nedostavil mladý Rakúšan Sebastian Kossler. Naopak v depe bolo vidieť niekdajšie hviezdy maďarskej plochej dráhy Zoltána Adorjána, Sándora Tihányiho, či Attilu Stefániho. 

Dráha v Debrecene, ktorá prešla nedávno rekonštrukciou, bola tentoraz vo výbornej kondícii. Tradičné koľaje a diery sa neobjavili ani na konci pretekov a tak si to jazdci mohli užiť, respektíve mohli sa sústrediť na súboje medzi sebou. Favoritom číslo jedna bol prirodzene minuloročný slovinský šampión a držiteľ rekordu žarnovickej dráhy Matic Ivačič. Ten išiel za svojim cieľom bez porážky v základnej časti. Na päty mu stúpal najmä jeho krajan Nick Škorja, no v druhej polovici pretekov strácal dych. Nakoniec to však vyzeralo, že si ho šetrí na finálovú časť. Slovenskú výpravu tešil najmä výkon Jakuba Valkoviča, ktorý hneď svoje úvodné tri jazdy premenil na víťazstvá. Potom však prehral s Ivačičom a prekvapujúco aj s Manevom a v poslednej jazde dokonca nebodoval vôbec. Domácich fanúšikov držal v strehu pri absencii Norberta Magosiho Roland Kovács. Po depe kolovala informácia, že do pretekov nastúpil po jedinom tréningu v tomto roku. No na dráhe to vyzeralo z jeho pohľadu dosť dobre. Sympatický výkon podával aj minuloročný debutant zo Slovinska Anže Grmek, ktorý bojovným výkonom nahradzoval menšie skúsenosti a bodoval aj na úkor skúsenejších. Pomalší rozbeh z našich pretekárov mal Janči Mihálik, ktorý najprv nebodoval, potom prišiel trikrát do cieľa ako tretí a nakoniec bol ešte druhý. Inak na tom bol Rasťo Cíferský, ktorý opäť strúhal perfektné štarty, keď do prvej zákruty vchádzal buď na prvom alebo druhom mieste. Potom však už strácal a v troch jazdách, ktoré odjazdil dal dokopy iba bod. Vo svojej tretej jazde mal v poslednej zákrute pred cieľom pád. Krvavý nos a strata pamäte hovorili o tom, že nie je všetko v poriadku a preto bol nakoniec prevezený do nemocnice, kde si ho nechali do druhého dňa na pozorovaní. Doudierané končatiny, hlava a chrbtica si určite vyžiadajú niekoľkodňový oddych. Dúfajme, že to nebude nič vážnejšie.

K záveru pretekov začalo nielen poriadne fúkať, ale aj pršať. Aj na dráhe sa bojovalo ostrejšie. Prví dvaja po základnej časti – Matic Ivačič a prekvapujúco vo výbornej forme jazdiaci štyridsiatnik z Krška Denis Štojs, postúpili priamo do finále. Ďalší štyria Jakub Valkovič, Anže Grmek, Nick Škorja, Ondřej Smetana museli do jazdy poslednej šance. Tú vyhral Nick Škorja, no za jeho chrbtom sa zvádzal boj do konca jazdy. Ondřej Smetana po slabšom štarte sa najprv vysporiadal s Jakubom Valkovičom už v prvej zákrute a potom atakoval Anže Grmeka, ktorého nakoniec aj predbehol a postúpil so Škorjom do finále. 

Finálová jazda bola plná súbojov. Zo štartu vyletel dopredu ako raketa Škorja nasledovaný svojimi krajanmi Štojsom a Ivačičom. Ivačič sa krátko na to dostal pred Štojsa a Ondřej Smetana začal atakovať slovinského veterána. V druhom kole sa pred neho aj dostal, no Štojs ho tam nechal iba jedno kolo a bol naspäť. Pekný súboj medzi Škorjom a Ivačičom vrcholil až do štvrtého kola, kedy išiel dopredu Matic Ivačič a zaslúžene zvíťazil. V daždi sa tak nad štadiónom v Debrecene niesla slovinská hymna.

Výsledky:

 1. Matic Ivačič, Slovinsko 15 + 1. vo finále
 2. Nick Škorja, Slovinsko 10 + 2. vo finále
 3. Denis Štojs, Slovinsko 13 + 3. vo finále
 4. Ondřej Smetana, Česká republika 11 + 4. vo finále
 5. Anže Grmek, Slovinsko 11
 6. Jakub Valkovič, Slovensko 10
 7. Roland Kovács, Maďarsko 9
 8. Dennis Fazekas, Maďarsko 9
 9. Milen Manev, Bulharsko 9
 10. Miran Praznik, Slovinsko 8
 11. Ján Mihálik, Slovensko 5
 12. Andrei Popa, Rumunsko 4
 13. Márk Bárány, Maďarsko 3
 14. Richárd Fuzesi, Maďarsko 1
 15. Szabolcs Uveges, Maďarsko 1
 16. Rastislav Cíferský, Slovensko 1
Predchádzajúci článokŽarnovických mladíkov čaká v Maďarsku tohtoročná premiéra
Ďalší článokPrvé preteky sezóny pripravuje SC Žarnovica už o mesiac
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.