V Pohári priateľstva padol aj rekord dráhy

0
577

V sobotu 12. septembra bola Žarnovica svedkom už štvrtých pretekov sezóny. Speedway Club Žarnovica zorganizoval jediné kolo Pohára priateľstva, pričom všetko za prísnych bezpečnostných opatrení. Preteky za ideálneho počasia priniesli vyrovnané výkony troch tímov a len posledné jazdy rozhodli o víťazovi.

Pohár priateľstva má priateľstvo nielen v názve. Medzi klubmi, ktoré ho jazdia panuje kamarátska atmosféra a tá sa niesla celými pretekmi. Do toho treba pripočítať dobré počasie, kvalitne pripravenú dráhu a vyrovnanosť troch tímov a už by sa mohlo povedať, že ide o ideál. Jediným problémom však bola a je súčasná situácia okolo COVIDU 19, ktorý mal za následok, že pri prísnych opatreniach si cestu na štadión našlo 800 ľudí, čím nebol prekročený tisícový limit.

Partia okolo Jančiho Chmolu dokázala pripraviť takú dráhu, že jedenásť rokov trvajúci rekord dráhy, ktorý vlastnil Martin Vaculík, padol. A padol nielen on. Celkovo vďaka dobrej dráhe si aj jazdci mnohokrát dovolili aj to čo na užšej, hlbšej dráhe nie. A preto boli diváci svedkami nielen nádherných súbojov a predbiehaní, ale aj niekoľkých pádov. Našťastie sa však zaobišli bez zranení.

Preteky začal úvodným víťazstvom domáci David Pacalaj, keď si poradil aj s Petrom Chlupáčom, vďaka čomu sa Žarnovica usadila na čele pretekov, kde sa držala až do štrnástej jazdy. Nedalo sa však hovoriť o žiadnom náskoku. Veď celé preteky boli tri tímy bodovo maximálne vyrovnané. Odstával akurát Diedenbergen, ktorému chýbal kvalitný Julian Bielmeier a v ktorom debutoval 15-ročný Tom Finger, či Rakúšan Sebastian Kossler. Aj v ostatných tímoch dostali príležitosť začínajúci pretekári, veď to je aj zmyslom súťaže Pohára priateľstva. Prekvapili najmä Slovinci. Okrem skúseného a poľskými súťažami vyjazdeného Matica Ivačiča, sa v dobrom svetle ukázal niekoľkonásobný finalista MS a ME juniorov Nick Škorja. O milé prekvapenie, ktoré v budúcnosti slovinskej plochej dráhy môže zohrať významnú úlohu, sa starali aj 15-ročný Anže Grmek, či prvýkrát štartujúci v riadnych pretekoch 16-ročný Miran Praznik. Obaja ukázali bojovného ducha, pričom Grmek dokázal zbierať skalpy skúsenejších súperov ako na bežiacom páse a na jeho konte svietil vyšší bodový zisk než na konte ktoréhokoľvek z našich juniorov. Praznik však doplácal na svoju neskúsenosť pádmi a stratou bodových pozícií.

Po úvodnom víťazstve Davida Pacalaja sa k bodovým ziskom pripojili aj ďalší naši pretekári doplnení skúseným Stanislawom Burzom z Poľska. Ten síce nevyhral so Slovincom Ivačičom, no ako sa neskôr ukázalo, nešlo o žiadnu hanbu, keďže Matic jazdil v ten deň v Žarnovici inú ligu. Päťkrát vyšiel na dráhu, päťkrát zvíťazil, pričom raz prekonal aj rekord dráhy. Pre Staszka to bol zároveň prvý kontakt s dráhou, keď v Žarnovici absolvoval svoj prvý tréning a preteky v sezóne. Dobrý úvod mal aj Jakub Valkovič, keď zvíťazil vo štvrtej jazde. V podstate iba dvakrát z dvadsiatich jázd nebodoval domáci pretekár. A to sa stalo v druhej polovici pretekov. Po dvoch víťazstvách a jednom druhom mieste, si na Davida Pacalaja sadla pani smola a ako sa ukázalo, ostala pri ňom aj na druhý deň. V štrnástej jazde neudržal David na štarte motorku a vbehol do pásky, za čo bol vylúčený. V devätnástej jazde sa najprv dostal do ostrého súboja v prvej zákrute s Nemcom Hillebrandom, ktorý sa skončil pádom nemeckého pretekára a v opakovanej jazde na začiatku tretieho kola, tak tvrdo atakoval vedúceho Petra Chlupáča, že pritom predviedol krkolomný pád pri hlavnej tribúne, no našťastie „len“ s následkami na motorke. Tieto okamihy stáli body jeho a aj domáceho tímu. K tomu prichádzali o body aj Ján Mihálik a ku koncu aj Jakub Valkovič a domáci tím stratil vedenie, pričom sa prepadol na tretiu pozíciu za Krško a Prahu. Víťazstva sa v pretekoch a aj celkovo v súťaži dočkali po ročnej prestávke opäť pretekári z Prahy, za čo si odniesli na jeden rok putovnú trofej.

Po pretekoch na Jury deklarovali všetci účastníci, že súťaž má zmysel a ďalší ročník by chceli odjazdiť v rovnakej zostave. Potom už nasledovalo utužovanie priateľstva pri sledovaní Grand Prix Gorzówa, ktorá bola premietaná na plátno pred depom. Pivo, kofola, koláče, chlebíčky, či kapustnica dopĺňali skvelú atmosféru nemecko-česko-slovinsko-slovenského priateľstva.

Výsledky:

  1. Praha 40 (Jan Kvěch 12, Petr Chlupáč 11, Daniel Klíma 8, Filip Hájek 8, Pavel Kuchař 1)
  2. Krško 38 (Matic Ivačič 15, Nick Škorja 13, Anže Grmek 9, Miran Praznik 1)
  3. Žarnovica 33 (Stanislaw Burza 11, Jakub Valkovič 8, David Pacalaj 8, Ján Mihálik 6)
  4. Diedenbergen 8 (Marius Hillebrand 3, Celina Liebmann 2, Sebastian Kossler 2, Tom Finger 1)
Predchádzajúci článokMáme kompletné štartovné listiny víkendových pretekov
Ďalší článokSkončilo osemnásťročné panovanie slovinskej ikony
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.