Skončilo osemnásťročné panovanie slovinskej ikony

0
657

V sobotu popoludní štartovala dvojica pretekárov Speedway Clubu Žarnovica v Slovinskom Kršku v majstrovstvách Slovinska jednotlivcov. Úspešnejším z nich bol Jakub Valkovič. Pre slovinskú plochú dráhu však išlo o jeden významný medzník, po osemnástich rokoch spoznali nového slovinského majstra.

V roku 2002 prvýkrát vyhral slovinský šampionát mladík z Ljubljane Matej Žagar. To nikto netušil, že sa začína jeho nepretržité 18-ročné panovanie. Za toto obdobie mala slovinská plochá dráha viacero kvalitných pretekárov, no ak nestihli vyhrať ich šampionát do roku 2002, museli si počkať až do tejto sezóny. Matej Žagar totiž pre opatrenia ohľadne koronavírusu ostal v Poľsku a do pretekov v Kršku nemohol zasiahnuť. Zaujímavosťou je určite fakt, že majstrovstvá Slovinska sa jazdia nepretržite od roku 1992 a tituly získali piati pretekári (Matej Žagar 2002-2019, Matej Ferjan 1997-2001, Gregor Pintar 1992, 1995 a 1996, Krešo Omerzel 1993 a Gerhard Lekše 1994). Dnes sa k nim zapísalo nové meno, čerstvý rekordér žarnovickej plochej dráhy a niekoľkonásobný vicemajster svojej krajiny Matic Ivačič. Ten síce vyhral základnú časť pretekov bez straty bodu, no vo finálovej jazde došiel druhý za Castagnom. Slovinský titul však získal ako najlepší domáci pretekár.

Jakuba Valkoviča a Rastislava Cíferského spája jeden fakt, obaja tento rok končia vek juniora. Rozdiel je v tom, že kým Jakub jazdí svoju piatu sezónu, pre Rasťa ide o debutovú sezónu, pričom v Kršku štartoval prvýkrát. V Kršku mal pôvodne štartovať aj David Pacalaj, no ten deň predtým odriekol svoju účasť.

„Tak dnes to nevyšlo podľa mojich predstáv. Dráha bola trochu iná, ako tu zvykne byť. Včera celý deň pršalo a nastavenie motoriek nám veľmi nevyšlo. Skúšali sme to meniť, ale nebolo to ono. Týmto domácim jazdcom niekedy tak vyšli jazdy, že išli len dvaja, alebo raz išiel iba jeden. Nie som s výkonom veľmi spokojný…“ zhrnul svoje pôsobenie krátko po pretekov v správe cez messenger Jakub Valkovič.

Výsledky:

 1. Michele Paco Castagna 14 + 1. vo finále
 2. Matic Ivačič, Slovinsko 15 + 2. vo finále   – majster Slovinska
 3. Nick Škorja, Slovinsko 12 + 3. vo finále
 4. Daniel Gappmaier, Rakúsko 10 + 4. vo finále
 5. Nicolas Covatti, Taliansko 11
 6. Anže Grmek, Slovinsko 10
 7. Denis Štojs, Slovinsko 10
 8. Bastian Borke, Dánsko 9
 9. Jakub Valkovič, Slovensko 8
 10. Jernej Hriberšek, Slovinsko 6
 11. Miran Praznik, Slovinsko 5
 12. Rastislav Cíferský, Slovensko 3
 13. Nicolas Vicentin, Taliansko 2
 14. Peter Luttenberg, Rakúsko 1
Predchádzajúci článokV Pohári priateľstva padol aj rekord dráhy
Ďalší článokV Grand Prix Torune pôjde o všetko
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.