V Speedway Clube pribudol ďalší majiteľ FIM licencie

0
415

Pred vstupom do svojej desiatej sezóny, ktorá okrem iného prinesie do Žarnovice najvýznamnejšie podujatie v histórii slovenskej plochej dráhy, Speedway Club pracuje na plné obrátky aj na skvalitnení svojej organizačnej práce. Súčasťou toho je aj získanie licencií Svetovej motocyklovej federácie, ktoré umožnia vykonávať funkcie počas pretekov majstrovstiev sveta a Európy a nebyť tak odkázaný na iba na zahraničných činovníkov.

SC Žarnovica každoročne organizuje už po dve podujatia svetového, či európskeho významu. Na každom takomto podujatí musia byť delegovaní činovníci. V prípade riaditeľa pretekov, technického komisára a enviromentálneho komisára, či člena Jury za domácu federáciu, ich menovanie má nastarosti Slovenská motocyklová federácia. Predsedu Jury a rozhodcu potom menuje buď FIM alebo FIM Europe.

V minulom roku si licenciu FIM urobil Ing Jakub Zliechovec (Clerk of course – riaditeľ pretekov) a rok predtým Ing. Jozef Rolinec (technický komisár), toho však čaká jej obnovenie a školenie, ktoré prebehne v Poľsku.  K spomínanej dvojici pribudol po minulom víkende ďalší držiteľ FIM licencie Krzysztof Cap, ktorý zvládol školenie a test a získal licenciu Clerk of course, s ktorou bude môcť plniť nielen rolu riaditeľa pretekov MS a ME, ale aj delegovaného činovníka domácej federácie, či manažéra reprezentácie. Okrem už spomínaných sa na školenie a test pripravuje ďalší adept zo Žarnovice, tentoraz na licenciu FIM enviromentálneho komisára, pričom to bude prebiehať na Britských ostrovoch.

Ako prebieha také školenie a čo museli adepti na licenciu zvládnuť, nám porozprával hlavný aktér – Krzysztof Cap. „Seminár sa uskutočnil vo Viedni v piatok a sobotu 17. a 18. januára. Pripravoval som sa naň celé sviatky. Inštruktorom nám bol Dán Jan Staechman, ktorý v minulosti úspešne jazdil plochú dráhu a bol aj účastníkom seriálu Grand Prix. Na školení nás bolo osemnásť adeptov. Najviac z Maďarska a Rakúska, ale boli tam aj z Lotyšska, Fínska, Ukrajiny a ja zo Slovenska. Školenie začalo v piatok na obed a trvalo do večerných hodín. Riešili sme tam spoločne rôzne situácie, ktoré sa stali na klasickej plochej dráhe, ale aj flattracku, ľadovej plochej dráhe, sajdkároch, či v menších kubatúrach. Dosť ma prekvapilo množstvo informácií, ktoré sme museli spracovať. Na druhý deň dopoludnia sme ešte preopakovali spomínané situácie a prebrali čo všetko má vedieť riaditeľ pretekov a ako má reagovať. Potom nasledoval hodinový test s 51 otázkami. To všetko samozrejme v angličtine. Keďže sa mi to všetko podarilo zvládnuť, stojí predo mnou nová výzva, na ktorú sa teším,“ dokončil rozprávanie Krzysztof. 

Pre ostatné podujatia, ktoré zastrešuje  Slovenská motocyklová federácia (ligové preteky, Medzinárodné majstrovstvá Slovenska, juniorské preteky a podobne), stačia delegovaní činovníci vlastniaci licencie SMF. V tejto oblasti to má SC Žarnovica kompletne pokryté, keď všetky licencie vlastnia členovia klubu, či ľudia blízki klubu.

  • Riaditeľ pretekov – Mgr. Martin Búri
  • Rozhodca – Ľuboš Šmondrk a Ľubomír Hajdoni
  • Technický komisár – Pavol Michálik
  • Enviromentálny komisár – Ing. Ján Danihel
Predchádzajúci článokJuraj Šuška absolvoval testovanie
Ďalší článokSpeedway Club prezentoval plochú dráhu v bratislavskej Inchebe
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.