V Žarnovici budú štartovať aj pretekári z Grand Prix

0
1649

11. jún sa nezadržateľne blíži. Fanúšikovia odrátavajú dni, organizátori horúčkovite pripravujú všetko čo je potrebné a štartovná listina sa pomaly napĺňa. Dnes prišla do Žarnovice informácia o štarte dvoch pretekárov z Grand Prix, ktorí si chcú svoju účasť pre budúci ročník poistiť postupom cez Kvalifikáciu.

Veľká Británia nasadzuje do Žarnovice to najlepšie čo má. Samozrejme po Tai Woffindenovi, o ktorom sa predpokladá, že meisto v GRand Prix má isté aj pre ďalší rok. A tak uvidíme na našej dráhe dvojicu, ktorá tu štartovala aj vlani počas Grand Prix Challenge, Roberta Lamberta a Dana Bewleyho.

Robert Lambert je po Tai Woffindenovi najtalentovanejší a najlepší pretekár z Britských ostrovov. Tento pretekár pochádza z mesta Norwich, v ktorom sa jazdilo na plochej dráhe už v predvojnovom období. V roku 1964 sa tu však odjazdili posledné preteky a odvtedy sa obnoviť plochú dráhu v tomto meste nepodarilo ani po pokuse legendárneho Ove Fundina. Avšak jazdí sa tu trávnatá odnož tohto športu a existujú tu aj dve dráhy pre plochú dráhu na bicykloch. Robert začínal s plochou dráhou v roku 2007, kedy absolvoval prvé preteky ešte na motorke 250 ccm. Práve v nižších kategóriách na trávnatých dráhach sa na Britských ostrovoch jazdí niekoľko šampionátov a z nich má Robert Lambert aj niekoľko titulov. V rokoch 2012 a 2013 jazdil s nemeckou licenciou, nakoľko tamojšie pravidlá dovoľovali skorší štart na 500 ccm. V rokoch 2017 až 2019 trikrát vyhral majstrovstvá Veľkej Británie juniorov. V roku 2017 ovládol aj európske juniorské súťaže, keď vyhral nielen Európsky pohár do 19 rokov, ale aj titul majstra Európy juniorov. V roku 2018 sa stal britským šampiónom a potom v roku 2020 prišiel európsky titul v jednotlivcoch a po ňom účasť v minuloročnom seriáli Grand Prix, kde na nováčika celkom darilo a skončil na 10. mieste. Okrem toho je Robert súčasťou tímu Veľkej Británie pre Speedway of Nations. V roku 2018 získal spoločne s Tai Woffindenom striebro a vlani dokonca zlato. Momentálne v priebežnom poradí seriálu Grand Prix po dvoch pretekoch patrí piate miesto.

Robert Lambert počas minuloročného GP Challenge v súboji s Lotyšom Lebedevsom

Dan Bewley je najväčší talent britskej plochej dráhy od čias Tai Woffindena a po Robertovi Lambertovi. Patril už od prvých krôčikov na plochodrážnom špeciáli medzi tých najlepších. Na Britských ostrovoch čakali na takéto talenty ako na soľ. Veď Tai Woffinden ostal úplne osamotený. Aj samotný trojnásobný svetový šampión si predstavoval ideálny „sklad“ britského tímu na Speedway of Nations v zložení Woffinden, Lambert, Bewley. Dan pomaly napĺňa očakávania. V roku 2018 bol majstrom Veľkej Británie do 19 rokov. V roku 2020 už majstrom GB do 21 rokov. So svojimi tímami vyhral aj Conference League, či Championship League. Grand Prix si vyskúšal v roku 2018 ako náhradník v Cardiffe. Potom prišla sezóna 2021, ktorá bola zlomovou v jeho kariére. Spolu s Robertom Lambertom, Tai Woffindenom a Tomom Brennanom vyhrali Speedway of Nations – majstrovstvá sveta družstiev. Po dobrých výsledkoch počas sezóny, si vyslúžil celoročnú divokú kartu v Grand Prix 2022, keď boli zo seriálu vylúčení ruskí reprezentanti. Po dvoch kolách GP má na konte 9 bodov ako náš Martin Vaculík.

Dan Bewley (modrá) Robert Lambert (červená) v Žarnovici – GP Challenge 2021
Predchádzajúci článokKompletné informácie k prvým pretekom sezóny 2022
Ďalší článokMartin Vaculík vyhral Grand Prix v Prahe!!!
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.