V Žarnovici uvidíme dvojnásobného majstra Švédska

0
823

Ďalšou krajinou, ktorá zverejnila nasadenie svojich reprezentantov do žarnovickej Kvalifikácie do Grand Prix, je Švédsko. Na rozdiel od napríklad Dánov, či Poliakov, vo Švédsku nerozhodla o nominácii pretekárov kvalifikácia, ale manažér. Morgan Andersson rozdal karty podľa svojho uváženia.

Po rokoch v nominácii Švédov chýba Fredrik Lindgren, o ktorom sa možno domnievať, že si svoje miesto v seriáli Grand Prix udrží. Chýba aj Antonio Lindbäck, ktorý síce ohlásil návrat na ovály a dokonca sa dostal do reprezentácie, no po ďalšom výlete na aute pod vplyvom alkoholu, z nej aj rýchlo „vyletel“. Šancu zabojovať o Grand Prix tak dostali iní.

V Žarnovici uvidíme dvojicu, ktorá vlani reprezentovala Švédsko aj v Speedway of Nations. Ide o Pontusa Aspgrena a majstra Švédska z rokov 2019 a 2020 Jacoba Thorsella.

V prípade Jacoba Thorsella ide o 28-ročného pretekára, ktorý s plochou dráhou, ako syn bývalého pretekára Stefana Thorsella, začínal už ako 5-ročný na motorke 50 ccm. Postupne si prešiel ďalšími malými kubatúrami až v roku 2010 debutoval na klasickej 500 ccm. Od začiatku patril medzi najväčšie švédske talenty. Hneď sa dostal do švédskej juniorskej reprezentácie, s ktorou získal v roku 2011 bronz v ME juniorských družstiev a taktiež bronz v roku 2012 v MS juniorských družstiev. V roku 2014 sa prebojoval do finále MS juniorov, kde obsadil v trojkolovom seriáli siedme miesto. Od roku 2014 si vyskúšal niekoľko extraligových tímov v Poľsku. Jeho výkonnosť po skončení juniorského veku začala stagnovať. Až prišiel rok 2019 a Jacob Thorsell z čista jasna vyhral majstrovstvá Švédska jednotlivcov. Jeho výkony išli opäť pomaly hore a vo švédskej Elitserien patril medzi najlepších. O rok na to zopakoval víťazstvo vo Švédskom šampionáte. Ktovie akoby to skončilo v minulom roku. Vo finále hneď prvú jazdu vyhral, no potom mal pád a nasledovalo liečenie zo zranenia. Z titulu sa tešil Fredrik Lindgren. Jeho lepšiu výkonnosť si všimol aj švédsky reprezentačný manažér, ktorý ho dokonca nominoval vlani do Speedway of Nations. Tu mal však hneď prvý deň pád a kvôli zraneniu už viac neštartoval. Grand Prix si vyskúšal zatiaľ trikrát z pozície náhradníka v rokoch 2016, 2017 a 2019. Jazdil aj finálovú sériu SEC. Pred touto sezónou vyhlásil, že sa chce dostať do finále SEC a tiež do Grand Prix. Prvým krokom je práve nominácia pre žarnovické kolo Kvalifikácie do GP. V Žarnovici doteraz neštartoval.

O Pontusovi Aspgrenovi možno povedať: „Ten čo mal byť v Grand Prix 2020, ale nebol,“. August 2019, Grand Prix Challenge Goričan Chorvátsko… Na štarte 16 jazdcov, medzi nimi Max Fricke, Niels Iversen, Matej Žagar, Mikkel Michelsen, Martin Vaculík, Anders Thomsen a ďalší favoriti na postupové tri miesta do Grand Prix 2020. Medzi poslednými mal byť akýsi Pontus Aspgren, Švéd, ktorý síce patril medzi to najlepšie, čo tamojšia plochá dráha ponúkala, no predsa už len jeho postup do Challenge bol prekvapením. On si však išiel svojou cestou. Po štyroch jazdách mal 9 bodov a nakročené medzi svetovú elitu. Porazil Žagara, Iversena…a v poslednej jazde mal relatívne ľahkých súperov, ktorým už o nič nešlo. Tri, či dva body istý postup do GP, jeden bod rozjazda o posledné miesto, 0 bodov koniec. Nakoniec nebola nula, ale písmeno E (porucha motocykla). Pontus Aspgren prišiel o Grand Prix 2020, keď obsadil piate miesto. Inak Martin Vaculík prehral rozjazdu o postup a skončil štvrtý. Aspgrenom porazený Žagar, vyhral.

31-ročný Pontus Aspgren sa „otrel“ o Grand Prix a tentoraz sa bude snažiť to napraviť a dotiahnuť do úspešného konca. Svoju cestu za ťažkým cieľom začne práve na našej dráhe. Inak paradoxom je, že Jacob Thorsell pred niekoľkými rokmi uvádzal ako svoj plochodrážny vzor aj Pontusa Aspgrena.

1 Veľká Británia

2 Pontus Aspgren/Jacob Thorsell, Švédsko

3 Veľká Británia

4 Slovinsko

5 Dánsko

6 Taliansko

7 USA

8 Jan Kvěch, Česká republika

9 Nemecko

10 Lotyšsko

11 Pontus Aspgren/Jacob Thorsell, Švédsko

12 Eduard Krčmář, Česká republika

13 Martin Vaculík, Slovensko

14 Fínsko

15 USA

16 Francúzsko

Náhradníci

17 Slovensko

18 Slovensko

Predchádzajúci článokPoznáme prvé mená v štartovke Kvalifikácie Grand Prix!
Ďalší článokPatrik Búri sa cez víkend vráti do ostrého plochodrážneho tempa
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.