Víťazstvo si prisvojila Praha, rekord zase Martin Vaculík

0
845

Plochodrážna sezóna 2021 v Žarnovici zažila svoj ostrý začiatok v uplynulý víkend 3. a 4. júla. Dvojica pretekov bola zároveň akousi skúškou pred plánovaným TOP podujatím – Grand Prix Challenge. Po oba dni mohli fanúšikovia po ročnej prestávke vidieť v akcii Martina Vaculíka a dokonale si ho užiť. Slovenská jednotka ukázala naplno svoje kvality, keď neprehrala ani jednu jazdu a získala rekordy dráhy na 4 aj na 6 kôl.

Tak Pohár priateľstva ako aj Medzinárodné majstrovstvá Slovenska spojené s 21. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša poznačili opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva. Ruka v ruke s krízou, ktorá sa tiahne, tak štátnym ako aj súkromným sektorom, prejavila sa kríza aj na žarnovickej plochej dráhe. Do poslednej chvíle sa rozhodovalo, či sa vôbec preteky uskutočnia. Pomocnú ruku však podali najprv podnikatelia a súkromné osoby zo Žarnovice a blízkeho okolia a nakoniec aj fanúšikovia, ktorí si našli cestu na štadión a zaplatili vstupné. 

V sobotu sa odjazdilo druhé kolo Pohára priateľstva, v ktorom chýbal nemecký Diedenbergen, nakoľko klub sa nedokázal vysporiadať s protiepidemiologickými opatreniami v Nemecku. Namiesto neho však Speedway Club Žarnovica ponúkol štart maďarskej federácii, ktorá vyslala do Žarnovice svoj tím a tak diváci neboli ochudobnení. Ďalšia komplikácia sa vyskytla deň pred pretekmi, keď prišla informácia, že Jakub Valkovič leží doma v teplotách. Všetko však zažehnal telefonát s Maťom Vaculíkom, ktorý ochotne a bez váhania súhlasil s predĺžením víkendu v Žarnovici a svojim štartom aj v sobotných pretekoch. Tím tak získal exkluzívneho náhradníka, ktorý mohol byť hocikedy nasadený. Situácia s Jakubom Vakovičom sa síce nakoniec našťastie vyriešila a štartoval aj Jakub, no bolo vidno, že nie je vo svojej koži, keď zo štartu síce väčšinou bojoval o prvé miesto, no potom strácal.

Sobotné preteky ponúkli zaujímavé dianie na dráhe Tá bola trochu náročnejšia pre menej skúsených pretekárov, respektíve tých, ktorí v tomto roku veľa toho nenajazdili, no zároveň bola mimoriadne rýchla, čo potvrdili dobré časy víťazov jázd a skutočnosť, že Martin Vaculík dvakrát prekonal predošlý rekord dráhy, pričom ho nakoniec vylepšil o viac ako sekundu. Od úvodu pretekov bolo jasné, že o popredné umiestnenia sa pobijú tímy Prahy, Krška a Žarnovice, pričom Maďari budú skôr hrať druhé husle. Ešte pred polovicou pretekov sa však odtrhla Praha, ktorá si v tento deň vykročila istým krokom za víťazstvom. Svoj náskok pomaly zvyšovala až nakoniec vyhrala o dvanásť bodov. O druhé miesto sa však viedla bitka až do posledných jázd. Pomyselným jazýčkom na váhach sa nakoniec stal Martin Vaculík, ktorý všetky štyri jazdy vyhral suverénnym spôsobom. Išlo vlastne o jeho prvé preteky na žarnovickej dráhe od roku 2019. Svoje samozrejme pridali aj Martin Málek a Austrálčan Brayden McGuinness, ktorý naskočil do žarnovického tímu len dva dni pred pretekmi. Jeho štýl jazdy bol pre divákov atraktívny, keď sa nevzdával v žiadnej pozícii a bojoval až do konca každej jazdy. Mimochodom išlo o prvý štart austrálskeho pretekára v žarnovických farbách. Dôležité boli aj body Jakuba Valkoviča. Smoliarom bol Ondřej Smetana, ktorý sa sťažoval na svoj motor. V tíme Krška to ťahal hlavne Nick Škorja a aj 17-ročný mladík Anže Grmek, ktorý vyučil na dráhe aj oveľa skúsenejších a vyjazdenejších súperov. Svoje si odrobil veterán Štojs. Chýbali však body Mirana Praznika, ktorý však jazdí iba svoju druhú sezónu. Sklamaním bol výkon maďarského tímu, kde sa hlavne od Norberta Magosiho čakalo viac ako tri body. 

Výsledky:

  1. AK Markéta Praha 46 (Daniel Klíma 14, Petr Chlupáč 14, Jan Kvěch 9, Jan Macek 9)
  2. SC Žarnovica 34 (Martin Vaculík 12, Martin Málek 7, Brayden McGuinness 7, Jakub Valkovič 6, Ondřej Smetana 2)
  3. AMD Krško 32 (Nick Škorja 13, Anže Grmek 10, Denis Štojs 8, Miran Praznik 1)
  4. Maďarsko 8 (Dennis Fazekas 4, Norbert Magosi 3, Milen Manev 1, Roland Kovács 0, Márk Bárány 0)
Predchádzajúci článokŠtartovné listiny víkendových pretekov sú hotové
Ďalší článokNepárne roky patria Martinovi Vaculíkovi
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.