Výsledky našich pretekárov nielen z Poľska

0
1020

Za posledné týždne sa toho odjazdilo na plochej dráhe v zahraničí veľmi veľa. Do viacerých pretekov zasiahli aj naši jazdci. Keďže SC Žarnovica pripravoval veľké podujatie – Kvalifikáciu do Grand Prix, nezostával čas na spracovanie informácií o týchto výsledkoch. Preto sa vráťme v čase o niekoľko týždňov a zosumarizujme si ich.

Martin Vaculík

Od 28. mája, kedy vyhral náš najlepší plochodrážnik v histórii už svoju štvrtú Grand Prix, tentoraz v Prahe, štartoval na viacerých pretekoch v Nemecku a Poľsku. Seriál Veľkých cien pokračoval totiž o týždeň na to v nemeckom Teterowe. V pretekoch bojovali účastníci viac s dráhou ako medzi sebou. Náš reprezentant začal preteky v tretej jazde. V nej spadol on aj Tai Woffinden a obaja boli vylúčení. V ďalšej jazde nebodoval. Až vo svojej tretej jazde vybojoval body a hneď tri za víťazstvo. Potom to bolo ešte druhé miesto. V poslednej jazde opäť nebodoval tentoraz pre poruchu svojho stroja. Nakoniec z toho bolo jedenáste miesto s piatimi bodmi. V priebežnom poradí Grand Prix mu patrí siedme miesto s 35 bodmi, pričom na šiestu pozíciu zaručujúcu udržanie sa v seriáli GP aj pre rok 2023 stráca jediný bodík.

V Poľskej Extralige vy štartoval od začiatku júna doteraz v dvoch stretnutiach. V piatok 3. júna hostil jeho Gorzów nováčika z Ostrówa. Domáci tím udával tempo celých pretekov a zväčšoval svoj náskok až na konečných 55:35. Maťo začal preteky jedným bodom, no potom už len víťazil a na konto Gorzówa prispel desiatimi bodmi.

O týždeň na to nasledovala odveta stretnutia v Ostrówe. Aj tu vyhal suverénnym spôsobom Gorzów v pomere 55:34. Martin získal spolu s bonusmi komplet bodov, keď dvakrát vyhral a dvakrát prišiel do cieľa druhý zakaždým za svojim tímovým kolegom. K víťazstvu tak prispel opäť desiatimi bodmi a tak sa naladil na víťaznú vlnu, ktorá mala pokračovať na druhý deň v Žarnovici.

Práve končiaci týždeň bol svedkom štartu Martina Vaculíka v Testimoniáli Tai Woffindena vo Wroclavi. Preteky v silnej konkurencii skončil s ôsmimi bodmi na piatej pozícii. Za zmienku stojí, že prvé dve miesta obsadili jeho dvaja veľkí súperi zo žarnovických pretekov, Robert Lambert a Dan Bewley z Veľkej Británie.

Jakub Valkovič

Po peknom treťom mieste, ktoré vybojoval Jakub v žarnovických pretekoch MACEC Cupu 29. mája, štartoval 7. júna v poľskej U24 Extralige. Jeho Lublin vycestoval do Ostrówa a tam utrpel vysokú porážku v pomere 37:52. Jakub začal preteky najlepšie ako mohol, keď predbehol všetkých svojich súperov a vyhral. Potom však už nedokázal ukoristiť ani bod. Po dvoch jazdách ho už tréner nepostavil a Jakub tak ukončil preteky s trojbodovým ziskom.

O týždeň na to, 14. júna, hostil Lublin na svojej dráhe Wroclaw. A bola z toho ďalšia porážka 37:52. Jakubovi sa opäť nedarilo. V prvej jazde bol tretí, v druhej posledný a v tretej opäť tretí. Do ďalších jázd ho už tréner nepostavil a Jakub ukončil preteky s dvomi bodmi.

Oveľa lepšie to však bolo v českej 1.lige, kde háji Jakub farby Žarnovice. V Kopřivnici v sobotu 4. júna bol veľký boj medzi domácim tímom zloženým z českého „nároďáku“ z MS na dlhej plochej dráhe a slovinským Krškom. Žarnovica najmä vďaka výkonu Jakuba dokázala obsadiť tretie miesto, keď si poradila s Prahou a Pardubicami. Jakub išiel perfektne keď okrem iných porazil aj Martina Máleka, či dvakrát domáceho Jana Maceka. Celkovo štartoval v šiestich jazdách, v ktorých trikrát vyhral a trikrát došiel do cieľa ako druhý. Celkovo tak prispel 15 bodmi do 20-bodového konta Žarnovice.

Rastislav Cíferský

Rasťo využil zatiaľ tri možnosti k štartu v sezóne 2022. Prvým bol už spomínaný MACEC Cup 29. mája v Žarnovici a na druhý deň v Pardubiciach, kde so ziskom piatich bodov skončil jedenásty a tretím 1.liga v Kopřivnici 4. júna. Na dlhej kopřivnickej dráhe, ktorú označuje za svoju obľúbenú, tentoraz vôbec nebodoval. S technickými problémami sa nedokázal vysporiadať počas štyroch jázd.

Juraj Šuška

Juraj sa zatiaľ predstavil iba na jediných pretekoch vo svojej debutovej sezóne v sedle 500-vky. Bolo to 29. mája v Žarnovici.

Jakub Valkovič v akcii počas 1.ligy v Kopřivnici
Predchádzajúci článokMartin Vaculík začal cestu do Grand Prix 2023 víťazne
Ďalší článokV Prahe si náš tím vyšiel ešte o stupeň vyššie
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.