Martin Vaculík začal cestu do Grand Prix 2023 víťazne

0
1096

Letné počasie, tisíce divákov a televízne kamery vytvorili kulisu pre najvýznamnejšie podujatie žarnovickej plochodrážnej sezóny 2022. V sobotu 11. júna bolo malé mestečko na strednom Pohroní svedkom veľkých pretekov. 16 pretekárov z 12 krajín ukázalo, že nie nadarmo sú považovaní za tých najlepších vo svojich krajinách.

Dlhodobá, niekoľko mesiacov trvajúca príprava už 32. významného podujatia v histórii žarnovickej plochej dráhy, ktorú musel zvládnuť Speedway Club Žarnovica, priniesla ovocie. Podujatie vyšlo po každej stránke a diváci, ktorí sa stali jeho účastníkmi, nešetrili nadšením najmä počas jázd slovenského esa Martina Vaculíka. Vyšlo aj počasie, aj keď dlhodobé predpovede hovorili o hroziacich dažďoch, či prehánkach, nakoniec všetko v dobré dopadlo.

V Žarnovici sa tak stretli plochodrážni nadšenci, najlepší pretekári z 12 krajín a nechýbali nielen kamery RTVS so živým prenosom, ale ani ostatné tri televízie s celoštátnym pokrytím. Už nástup sa niesol v slávnostnom duchu. Fanúšikom boli predstavení nielen pretekári, ale aj trofeje, ktoré čakali na trojicu najlepších. To všetko za perfektného komentovania spíkrov Alexa Štefucu a českého Romana Hájeka a prirodzene doplnených o Alenku Neuschlovú. Celý nasledujúci priebeh pretekov bol prispôsobený televíznemu prenosu a mal poriadne rýchly spád.

Preteky sa zaobišli bez jediného pádu. Dráha, pripravená na 100% a počas pretekov upravovaná čisto v réžii domácich organizátorov, vydržala a pochvaľovali si ju takmer všetci pretekári. V depe bolo vidieť dokonca aj trojnásobného svetového šampióna a multimedailistu Jasona Crumpa z Austrálie, ktorí sa do Žarnovice síce nedostal ako aktívny pretekár, ale ako mentor pretekára z Grand Prix Roberta Lamberta. A práve Lambert spolu s ďalším Angličanom Danom Bewleym, mali byť najväčšími súpermi nášho Maťa Vaculíka. Už úvodné jazdy ukázali, že okruh favoritov na štyri postupové miesta bude širší. Výbornú formu za posledné dve sezóny potvrdzuje relatívne menej známy Dán Rasmus Jensen, ktorý začal v Žarnovici víťazne. Výborne si počínal aj Američan Luke Becker, ktorého od začiatku kariéry sprevádzal ďalší velikán svetovej plochej dráhy, Greg Hancock. Razantným spôsobom začal preteky Eda Krčmář, keď vo svojej prvej jazde zvíťazil. No a samozrejme bezkonkurenčný bol od začiatku Martin Vaculík. Jeho jazdy boli sprevádzané ováciami a silným povzbudzovaním, pri ktorom naskakovala husia koža hádam všetkým na štadióne. Pomalší úvod mal bývalý účastník GP Peter Ljung, ktorý potom zbieral už len víťazstvá a druhé miesta. V konečnom účtovaní ho však dobehla slabšia prvá jazda a chýbajúci bod do postupu. Sám sa pri vyplácaní odmien označil za prvého „lúzra“…..čiže nepostupujúceho. V dobrom svetle sa ukázala aj hviezda dlhej plochej dráhy, Francúz Dimitri Bergé, no aj tomu chýbali stratené body z prvej jazdy. Práve v nej ho porazil Fín Tero Aarnio, ktorý to v Žarnovici už pozná. Mal byť jedným z tých čo by miešali postupovými kartami, no bohužiaľ v jeho druhej jazde, ho na druhom mieste zradila motorka a nebodoval. Preteky potom dokončil na náhradnom motocykli, ktorý sa ukázal o triedu slabší. Viac sa čakalo aj od skoro domáceho Čecha Jana Kvěcha, ktorý svojim dravým spôsobom jazdy a kamarátskym prístupom, získal už nejedného fanúšika v Žarnovici. Tentoraz sa mu však nedarilo a postup bol nad jeho sily.

So záujmom sa očakávali najmä jazdy Martina Vaculíka. Naša plochodrážna hviezda doslova vyučovala tie zahraničné. Na päty mu síce trochu stúpal v piatej jazde Dán Jensen, no Maťo zakaždým vyšiel zo súbojov víťazne. O jediný bod prišiel v záverečnej jazde, kde ho ukoristil po krásnom, štyri kolá trvajúcom súboji, Angličan Dan Bewley. Vďaka tomu sa dorovnal bodovo s krajanom Lambertom a diváci videli dodtakovú jazdu o druhé miesto. V nej vyhral práve Bewley. Štvrté postupové miesto si vybojoval Rasmus Jensen.

Preteky mali veľmi rýchly spád, čo si pochvaľovali nielen v RTVS, ale aj členovia Jury po pretekoch. Málokedy sa podarí takéto preteky odjazdiť za približne dve hodiny. Chválou nešetril ani rozhodca Piotr Lis, či predseda Jury Petr Moravec a technický komisár Milles z Nemecka.

Záverom sa patrí poďakovať všetkým sponzorom a inštitúciám, ktoré podporili toto podujatie a bez ktorých by nebolo možné zorganizovať takéto významné preteky. Veľká vďaka patrí aj divákom, ktorí si v hojnom počte našli cestu na náš štadión a vytvorili neskutočnú atmosféru.

Teraz ostáva držať palce nášmu Maťovi, aby si 20. augusta v škótskom Glasgowe vybojoval účasť do budúcoročného seriálu Grand Prix.

Výsledky:

  1. Martin Vaculík, Slovensko 14; 2. Dan Bewley, Veľká Británia 13+3; 3. Robert Lambert, Veľká Británia 13+2; 4. Rasmus Jensen, Dánsko 12; 5. Peter Ljung, Švédsko 11; 6. Luke Becker, USA 10; 7. Dimitri Bergé, Francúzsko 9; 8. Jan Kvěch, Česká republika 7; 9. Jacob Thorssell, Švédsko 7; 10. Eduard Krčmář, Česká republika 6; 11. Matic Ivačič, Slovinsko 5; 12. Daniil Kolodinskis, Lotyšsko 5; 13. Tero Aarnio, Fínsko 3; 14. Max Ruml, USA 2; 15. Daniele Tessari, Taliansko 2; 16. Erik Bachhuber, Nemecko 1; 17. Jakub Valkovič, Slovensko neštartoval
Predchádzajúci článokKompletné informácie ku Kvalifikácii do Grand Prix
Ďalší článokVýsledky našich pretekárov nielen z Poľska
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.