Žarnovica bola svedkom strhujúcich súbojov špičkových plochodrážnikov

0
281

V sobotu 8. júna sa žarnovická plochá dráha opäť odela slávnostným šatom, aby privítala to najlepšie čo ponúka tento šport v jedenástich krajinách. Súboje špičkových pretekárov, ktoré môžu žarnovickí fanúšikovia vidieť každoročne vďaka Speedway Clubu Žarnovica, ponúkli adrenalínový zážitok pre každého, kto si našiel cestu na jediný slovenský plochodáržny ovál. Medzi kvalitnou konkurenciou sa nestratila ani absolútna slovenská jednotka Martin Vaculík, no z víťazstva sa tešil jeho dánsky súper Anders Thomsen.

Už tretiu sezónu za sebou sa o žarnovický vrchol plochodrážnej sezóny postarala Kvalifikácia do Grand Prix. Aj tentoraz mal kvalifikačný systém tohto šampionátu štyri kolá, z ktorých iba tí najlepší postupovali do pretekov Challenge, ktoré sú naplánované na 24. augusta do chorvátskeho Goričanu. Zo Žarnovice, francúzskeho Lamothe Landeron, škótskeho Glasgowa a nemeckého Abensbergu postúpilo nakoniec 15 pretekárov, ktorých doplní Chorvát Jurica Pavlic ako nasadený organizátorom Challenge.

V Žarnovici išlo teda o veľa. Iba štyri miesta prémiované postupom mali viac ako dvojnásobok reálnych kandidátov. Niekoľko dní pred pretekmi vypadol Švéd Andreas Jonsson, ktorý patril medzi horúcich adeptov na postup, no zdravotné problémy ho eliminovali skôr ako by mohol do Žarnovice prísť. Aj napriek tomu niekoľko tisíc divákov videlo zaujímavé preteky, kde sa o postupe rozhodovalo do posledných jázd. 

O preteky bol celkom dobrý záujem už pred ich konaním aj zo strany médií. Okrem platenej reklamy na rádiách Anténa Rock a Vlna to bola RTVS, ktorá dva dni pred pretekmi okrem iného nielen odvysielala pozvánku na podujatie v rámci relácie z regiónov, ale aj po pretekoch už v ten večer priniesla v Góloch, Bodoch, Sekundách čerstvé informácie a zábery z ich priebehu. Taktiež rozhovor s Martinom Vaculíkom v Novom Čase, ktorý vyšiel deň pred pretekmi hovoril o ťažkej úlohe žarnovickej plochodrážnej hviezdy, ako si poistiť účasť v GP 2020 cez postup zo žarnovických pretekov. Záujem o Kvalifikáciu do GP prejavili aj štyri najväčšie slovenské stávkové kancelárie, ktoré vystavili zaujímavé kurzy nielen na konečné poradie, ale aj výsledky niektorých súbojov medzi dvojicami súperov v jazdách.

Už samotný začiatok pretekov ukázal, že ani domáca hviezda Martin Vaculík to nebude mať ľahké. Vo štvrtej jazde sa márne snažil dostať cez Poliaka Hampela. Ten mal jednoducho najlepšie nastavenie svojho motocykla v úvode pretekov. Aj v ďalšej jazde pomerne ľahko zvíťazil. Martin si v druhej svojej jazde pripísal cenný skalp Dána Andersa Thomsena, ktorý využil možnosť vyskúšať si žarnovickú dráhu počas Extraligy tri týždne predtým, keď pomohol domácemu tímu k historicky prvému víťazstvu v tejto súťaži na žarnovickej dráhe. Práve Anders mal v hľadisku po Maťovi najväčšie sympatie a nezabúdal sa za to odvďačiť nádhernými súbojmi a predbiehaním. Pomerne ľahko sa podarilo vyhrať Maťovi Vaculíkovi aj dvanástu jazdu, kde sa mu márne snažil sekundovať majster Európy z roku 2017 Lotyš Andžej Lebedevs. Trochu viac práce malo naše eso v štrnástej jazde, kde mu na chrbát dýchal Švéd Peter Ljung. Práve on sa postaral o asi najväčšie prekvapenie, keď si bojovným výkonom vyjazdil postup do Challenge, čo skrášlil tretím miestom v pretekoch, keď v dodatkovej jazde nielen nevzdal skoro stratenú pozíciu, ale dokázal nádherným súbojom poraziť Mateja Žagara. Ten sa predviedol v Žarnovici už tradične dobre. On je práve mužom, ktorý sa predstavil v Žarnovici vo všetkých troch Kvalifikáciách do GP organizovaných v posledných troch rokoch SC Žarnovica. A opäť postúpil. Práve v jazde s ním sa postaral o horúce chvíle maďarský veterán Norbert Magosi. Pretekár, ktorý je známy svojimi rýchlymi štartmi, ale aj tvrdou jazdou, si to dokonca namieril na prvé miesto v jazde so spomínaným Žagarom. Ten sa ho márne snažil dve kolá predbehnúť, aby v treťom kole razantne takmer odstrčil Magosiho a ukoristil tri body za víťazstvo. 

Keď už je reč o tvrdosti, poriadnu dávku adrenalínu a nádherný súboj na lakte predviedol aj náš Maťo Vaculík v devätnástej jazde. Tu jazdil dokonca až na treťom mieste, keď svoju najlepšiu jazdu predviedol mladý Švéd Joel Kling. Maťo sa s ním dostal do súboja na lakte, v ktorom predčil švédskeho súpera a dostal sa na druhé miesto. No na prvého Žagara už nevyzrel a bolo jasné, že z víťazstva v pretekoch sa bude tešiť Dán Thomsen. 

Aj ďalší pretekári predviedli svoje umenie. Vyslovene o sklamaní sa nedalo v tak silnej konkurencii povedať o nikom. O vyrovnanosti hovorí aj zaujímavá štatistika, keď päť bodov nazbieralo až šesť pretekárov a tak ako pre Eduarda Krčmářa to znamenalo deviate miesto, jeho krajan Josef Franc skončil s rovnakým počtom bodov až štrnásty.

Zaujímavosťou je aj fakt, že tak ako v Žarnovici, ani vo Francúzsku, Škótsku, či o dva dni v Nemecku si postup do Challenge nevybojoval žiadny poľský pretekár. Je to určite šok pre našich severných susedov, veď práve Poľsko je hnacím motorom svetovej plochej dráhy a keby sa jazdili majstrovstvá sveta družstiev, ešte aj jeho „D“ tím by mohol reálne získať svetový titul.

Pre tých, ktorým sa sobotné preteky páčili bude zaujímavou aj informácia, že hneď po ich skončení bol dohodnutý na žarnovickú Extraligu 14. júla, ich víťaz Anders Thomsen, ktorý sa spoločne s Martinom Vaculíkom a ďalšími pokúsi zopakovať výsledok z prvého žarnovického kola.

Záverom možno už len dodať, že preteky mohli byť zorganizované najmä vďaka generálnemu sponzorovi GT Power, Slovenskej motocyklovej federácii, ďalším sponzorom a samozrejme početnej diváckej kulise.

Výsledky:

1. Anders Thomsen, Dánsko 14; 2. Martin Vaculík, Slovensko 13; 3. Peter Ljung, Švédsko 12+3; 4. Matej Žagar, Slovinsko 12+2; 5. Andžej Lebedevs, Lotyšsko 10; 6. Jaroslaw Hampel, Poľsko 9; 7. Krzysztof Buszkowski, Poľsko 8; 8. Andrej Kudriašov, Rusko 7; 9. Eduard Krčmář, Česká republika 5; 10. Gleb Čugunov, Rusko 5; 11. Daniel Bewley, Veľká Británia 5; 12. Oleg Michailovs, Lotyšsko 5; 13. Andrij Karpov, Ukrajina 5; 14. Josef Franc, Česká republika 5; 15. Norbert Magosi, Maďarsko 3; 16. Joel Kling, Švédsko 2; 17. Jakub Valkovič, Slovensko 0 (náhredník); 18. Ján Mihálik, Slovensko NS (náhradník)

 

Počas rozpravy

Slováci na nástupe

Účastníci

Anders Thomsen začal víťazne

Martin Vaculík (žltá) sa márne snaží predbehnúť Jaroslawa Hampela

Maťo sa postaral o jedinú porážku Thomsena v pretekoch

Diváci videli množstvo zaujímavých jázd

Maťo na štarte s Lebedevsom

Slovenské eso vchádza do cieľa ako prvý

Peter Ljung dýchal Maťovi na chrbát 14. jazde

Jedna víťazná jazda Eduarda Krčmářa ho vystrelila na deviate miesto

Víťazný Anders Thomsen

Žarnovica je tradične hostiteľom významných pretekov

Bez divákov a sponzorov by sa takéto preteky nedali organizovať

Maťo je chvíľu vpredu pred Žagarom a Klingom

Odmena pre divákov od dvojnásobného ruského šampióna Kudriašova

Predchádzajúci článokDavid Pacalaj je zranený
Ďalší článokV stredajšom Prebore v Pardubiciach sa predstavil iba jediný náš pretekár
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.