Žarnovica patrila plochodrážnej elite

0
501

Žarnovická plochá dráha sa opäť po roku obliekla do toho najslávnostnejšieho šatu, aby privítala plochodrážnu špičku z jedenástich krajín. Tá pri peknom počasí a početnej fanúšikovskej návšteve nesklamala a kto si našiel cestu na žarnovický štadión, mohol vidieť súboje o postup do Grand Prix pre budúci rok.

Najväčšie vrásky organizátorom pred pretekmi dlho robili „len“ nepriaznivé predpovede počasia. Potom však prišla studená sprcha v podobe nepridelenia štátnej dotácie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu na jedno z najvýznamnejších motoristických podujatí na Slovensku a tiež problémy s finančnou podporu z mesta. Organizácia tak významných pretekov stála na priazni sponzorov, Slovenskej motocyklovej federácie, snahe organizátorov zabezpečiť nemalé financie na vyplácanie jazdcov podľa tabuliek FIM a samozrejme podpore zo strany fanúšikov. Všetko sa nakoniec v dobré obrátilo a asi 5 000 divákov videlo skvelé výkony svetových jazdcov.

Preteky, ktoré organizoval Speedway Club Žarnovica a na ktorých priebehu sa podieľalo približne jeho 60 členov a sympatizantov, začali slávnostným nástupom, na ktorý hlavných aktérov priviedol „motorkár“ Rado Maruška s priateľmi. Čestným hosťom pretekov bol prezident Slovenskej motocyklovej federácie Ing. Peter Lazár.

Súperenie tých najlepších reprezentantov z jedenástich krajín o tri postupové miesta začalo zostra už od prvej jazdy. Každému bolo jasné, že rozhodne minimálny bodový rozdiel a nikto nemohol vypustiť, či stratiť ani jednu jazdu. Súboje Janusza Kolodzieja, Antonia Lindbäcka, Michaela Jensena, Mateja Žagara, Jaroslawa Hampela doslova brali dych. Neskutočné ovládanie motorky Kolodziejom, ktorý je tým známy a dravosť Jensena, ktorý využíval celú šírku dráhy, vyvolávali poriadne hlasný úžas a povzbudzovanie fanúšikov. Niekedy to vyzeralo akoby na dráhe bojoval samotný Martin Vaculík, ktorého museli fanúšikovia oželieť kvôli zraneniu. Aj ďalší pretekári podali bojovný výkon. Viac sa čakalo od stále úradujúceho majstra Európy Andžeja Lebedevsa, či Juricu Pavlica. Naopak dravým štýlom jazdy sa niekoľkokrát predviedol ruský supertalent Gleb Čugunov. Milo prekvapil Eduard Krčmář, ktorému prospela zmena ladiča a jeho výkony v tejto sezóne poskočili o triedu vyššie. Aj 39-ročný Josef Franc, úradujúci český šampión ukázal, že nepatrí do starého železa. V takej konkurencii však musel niekto skončiť na nepostupových miestach. Preto nemohlo byť prekvapením, keď to boli výrazné postavy svetovej plochej dráhy ako napríklad Jaroslaw Hampel, ktorý však po pretekoch aj tak sršal dobrou náladou a vtipnými poznámkami. Najväčšiu pozornosť fanúšikov si vyslúžil Antonio Lindbäck, prvý pretekár tmavej pleti na žarnovickej plochej dráhe. Od rána sa prakticky každý fanúšik mieriaci za získavaním autogramov pýtal na neho. A keď sa zjavil v depe, hneď ho obkľúčilo niekoľko desiatok fanúšikov. Práve pre tých pripravil klub možnosť, akou bolo nadštandardné otvorenie depa prakticky hneď po skončení tréningu až do 14.00 hodiny, čiže na vyše dve hodiny mali malí aj veľkí fanúšikovia možnosť uloviť si autogram na plagáty alebo spoločnú fotku s hviezdami najväčšej veľkosti. A využilo to niekoľko sto z nich.

Preteky ukázali, ako sa vyjadril aj skúsený rozhodca Froschauer a predseda Jury Petr Moravec, že Žarnovica a Speedway Club dokáže aj vďaka skvelým fanúšikom organizovať aj tie najvýznamnejšie podujatia, ktoré môžu byť na žarnovický štadión pridelené.

Výsledky:

1. Matej Žagar, Slovinsko 14+3

2. Antonio Lindbäck, Švédsko 14+2

3. Janusz Kolodziej, Poľsko 13

4. Jaroslaw Hampel, Poľsko 12

5. Eduard Krčmář, Česká republika 10

6. Michael Jepsen Jensen, Dánsko 10

7. Gleb Čugunov, Rusko 8

8. Jurica Pavlic, Chorvátsko 7

9. Josef Franc, Česká republika 7

10. Andžejs Lebedevs, Lotyšsko 7

11. Matic Ivačič, Slovinsko 5

12. Andrej Kudriašov, Rusko 5

13. Ricky Wells, USA 5

14. Norbert Magosi, Maďarsko 2

15. David Pacalaj, Slovensko 1

16. Ján Mihálik, Slovensko 0

Náhradníci

17. Milen Manev, Bulharsko (SMF) 0

18. Jakub Valkovič, Slovensko neštartoval

Antonio Lindbäck bol veľkým lákadlom

Pretekov sa zúčastnili viacerí bývalí žarnovickí reprezentanti. Na fotke zľava Milan Černek, Vladimír Ceglédy a Zdeno Vaculík

Vskutku nabitá štartovná listina

Na ostro už od prvej jazdy

Súboj Franca, Magosiho a Ivačiča

Janusz Kolodziej vedie pred Lebedevsom, Pavlicom a Krčmářom

David Pacalaj (modrá) sa postavil na štart aj s Jaroslawom Hampelom (červená)

Eda Krčmář vedie pred Čugunovom

Akčný spôsob jazdy v podaní Kolodzieja

Opäť Janusz tentoraz pred Lindbäckom

Josef Franc pred Davidom Pacalajom

Ďalší z množstva nádherných súbojov v podaní Jensena (červená)

Žagar ide cez Hampela

Kolodziej pred Wellsom

Žarnovické tribúny boli podstatne zaplnené

Adrenalín na 100%

Ján Mihálik vpravo

Lindbäck sa práve dostal cez Hampela

Súboj o prvé miesto v dodatkovej jazde

Trojica najlepších

Predchádzajúci článokZákladné informácie k TOP pretekom
Ďalší článokO necelé dva týždne ďalšie preteky na našej dráhe
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.