Žarnovica porazila cestou za historickým úspechom súperov aj počasie

0
350

Nedeľa 19. mája patrila v Žarnovici opäť plochej dráhe. Po Prahe a Kopřivnici zavítala československá Extraliga aj na náš štadión. V najsilnejšej možnej zostave bojoval domáci tím o víťazstvo a v najväčšom možnom nasadení zase organizátori o to, aby sa mohlo na dažďom poznačenej dráhe vôbec jazdiť. Obe bitky mali rovnakého víťaza – domácich.

Nad nedeľnými pretekmi visel otáznik v podobe počasia. Podobne ako na Medzinárodné majstrovstvá Slovenska, ani tentoraz nebolo zrovna najprajnejšie. Organizátori preto pripravili opäť tvrdú dráhu, ktorá by v prípade dažďa zniesla aj väčšie množstvo vody, ktorú by pohltilo kvalitne spravené odvodnenie. To má po minuloročnej Zlatej prilbe už svoje trhliny, keď organizátor AMK PD Žarnovica aj napriek upozorneniam doteraz nezabezpečil prečistenie časti upchatého odtoku. Našťastie vody na dráhu dopadlo tak akurát a diváci neprišli ani o jedinú jazdu.

Po dvoch kolách Extraligy, v ktorých si náš tím pripísal najprv v Prahe historické víťazstvo a potom v Kopřivnici skončil na štvrtom mieste, držal priebežnú tretiu priečku. Pre žarnovické kolo sa preto snažil nazbrojiť tak, aby aj domácich fanúšikov odmenil za vernosť čo najlepším výsledkom. Martin Vaculík, Zdeněk Holub, David Pacalaj boli viacmenej jasnou voľbou. Deň pred pretekmi vypadol pre zranenie zo sobotného Memoriálu Antonína Vildeho v Slanom Filip Hájek a nahradil ho Daniel Klíma. Výborným a pravdepodobne aj kľúčovým ťahom bolo angažovanie Dána Andersa Thomsena, ktorý si prišiel vyskúšať žarnovickú dráhu a pomôcť nášmu tímu k víťazstvu.

Pôvodne boli súčasťou plánovaného programu aj vložené jazdy takmer všetkých členov Speedway Academy. Avšak tí stihli iba odtrénovať a pre hroziaci dážď sa už na dráhu nedostali. Za to po nástupe odštartovali jazdy v poriadne ostrom tempe. Po úvodnej nule Daniela Klímu prišla ďalšia nula pre domáci tím aj od Zdeňka Holuba. Ten síce odštartoval ako prvý, no aj napriek enormnej snahe strácal pozíciu za pozíciou. Prvé body pre domácich vybojoval až v tretej jazde David Pacalaj. Žarnovický junior bol síce krátky na pražského juniora Petra Chlupáča, no za sebou udržal v slaňáckych farbách jazdiaceho žarnovického juniora Jakuba Valkoviča a Patrika Mikela. Odraziť a udržať nebezpečného Matica Ivačiča, či skúseného Grzegorza Walaseka, dokázal vo štvrtej jazde Anders Thomsen a s náskokom zvíťazil. To sa už k slovu prihlásil v nasledujúcej jazde bezkonkurenčný Martin Vaculík, pri ktorom dych strácali v nedeľu aj najväčšie české esá, či zahraničné posily. V šiestej jazde si na vedúceho Josefa Franca na začiatku síce trúfol Zdeněk Holub, no nakoniec si bezpečne dojazdil pre druhé miesto a Žarnovica sa tak delila o vedúcu pozíciu s Prahou. Potom však prišiel smolný okamih Davida Pacalaja, ktorý sa ani nepohol zo štartu, kde ostala vedľa neho ležať roztrhnutá reťaz. Na štart ôsmej jazdy prišli pretekári v priebehu vyše hodiny dvakrát. Rozhodca totiž musel štart odložiť pre silnejúci dážď, ktorý bol taký intenzívny, že kvantá vody narobili poriadne kaluže a spôsobili vyše hodinové prerušenie pretekov. Našťastie pohotové nasadenie organizátorov, ktorí najprv metlami poslali vodu tam kam patrí a následne grédrom upravili dráhu, umožnilo odjazdiť preteky až do plánovaného konca. 

Jazda s poradovým číslom osem ukázala čo bude najdôležitejšie aj v tých nasledujúcich. Štart. Anders Thomsen to vyskúšal naplno. Niekoľko poriadnych cejch ho doslova odstavilo a ostal bez bodu, čím sa aj ostatné tímy vzdialili tomu nášmu v priebežnom poradí. Následne Maťo ukázal svoje majstrovstvo a aj na mokrej dráhe bez komplikácii priviezol ďalšiu trojku do žarnovickej kolónky. Potom pribudli dva body od Holuba, ktorý síce za sebou neudržal Krčmářa, no ostatných už hej. Jedenásta jazda nebola pre Davida Pacalaj tým pravým orechovým. Posledné miesto a so stratou na ostatných a k tomu šesťbodová nádielka pardubického žolíka Walaseka zrazili domáci tím na jednu jazdu dokonca na posledné miesto. Naprávať sa to vybral Anders Thomsen. Ale akým štýlom! Po štarte sa ocitol na poslednom mieste. To však plánoval ukázať svoj doslova gurmánsky štýl jazdy vonkajškom, kam sa okrem neho a Maťa Vaculíka v podstate nikto už neodvážil, keďže tam bol nahrnutý mokrý materiál. Anders doslova preletel popri Jakubovi Valkovičovi a Štichauerovi, aby potom uštval aj Walaseka a v cieli mu zobral trojbodový zápis. To bola jazda, ktorá doslova zdvihla z lavičiek celé osadenstvo hlavnej tribúny a takých ovácií sa nedostalo už nikomu. Aj samotný dánsky pretekár povedal, že s týmto sa ešte nestretol. Že také skvelé publikum nezažil.

Po treťom mieste v trinástej jazde v podaní Holuba prišlo ďalšie víťazstvo Maťa Vaculíka. Ďalšiu slabšiu chvíľku si vybral v pätnástej jazde David. Keď sa už zdalo, že nedovezie pre domácich ani bod, prišlo zaváhanie Štichauera v poslednej zákrute a David mohol ukoristiť jeden bod a potvrdiť tak fakt, že v takýchto pretekoch sa nepúšťa jazda ani pred cieľom. Od šestnástej jazdy už domáci neprehrali a nestratili ani bod. Doslova tak knokautovali súperov. Potešilo najmä víťazstvo juniora Davida Pacalaja, ktorý v devätnástej jazde porazil všetkých súperov a jednu jazdu v predstihu zabezpečil víťazstvo domáceho tímu. V poslednej jazde už Maťo Vaculík len potvrdil víťazstvo trojbodovým zápisom, ale za jeho plecami prebiehal tvrdý boj o druhé a tretie miesto v pretekoch. Nakoniec Praha a Slaný dosiahli rovnaký počet bodov a rozjazda medzi skúseným veteránom Francom a mladým Krčmářom rozhodla o druhom mieste pre Prahu. V silnejúcom daždi Krčmář vzdal a Franc aj bez okuliarov dojazdil pre víťazstvo.

Radosť z historického domáceho extraligového víťazstva sa naplno prejavila, keď aj napriek intenzívnemu dažďu prišli pred hlavnú tribúnu Vaculík, Pacalaj, Thomsen, Holub a tréner Ján Daniel. Nádherné momenty pre žarnovickú plochú dráhu si všetci doslova vychutnávali. Nasledovali stupne víťazov a rozdávanie rozhovorov, podpisov, fotografovanie…..bodaj by sme takéto momenty zažívali v Žarnovici pravidelne 😉

Výsledky:

SC Žarnovica – Interteam 38 (Martin Vaculík 15, Anders Thomsen 12, David Pacalaj 6, Zdeněk Holub 5, Daniel Klíma 0)

AK Markéta Praha 30+3 (Josef Franc 11+3, Ondřej Smetana 8, Jan Kvěch 8, Petr Chlupáč 3, Michal Škurla 0)

AK 3ton Slaný 30+R (Eduard Krčmář 13, Matic Ivačič 8, Zdeněk Simota 7, Jakub Valkovič 2)

AMK ZP Pardubice 25 (Grzegorz Walasek 14, Hynek Štichauer 6, Jaroslav Petrák 2, Patrik Mikel 2, Martin Gavenda 1)

Maťo Vaculík v rozhovore s bývalým pretekárom a účastníkom Extraligy 1985 Pavlom Tonhauzerom

Dobrá nálada nechýbala v žarnovickom tíme od začiatku

Naši sa stretli spolu na dráhe iba na začiatku….a na šťastnom konci

Domáce nádeje sa dostali na dráhu iba na tréningu…najmladší prírastok Sebastián Matejov spolu s trénerom

Na nástupe

Michal Tomka a Patrik Búri aj napriek zdravotným problémom nechýbali ani na ovále….aj keď v iných rolách

Razantný Anders Thomsen ide za prvým žarnovickým víťazstvom cez Ivačiča

David síce nevyzrel na Walaseka, ale druhé miesto udržal

Jakub Valkovič v akcii za Slaný

Bezkonkurenčný Martin Vaculík

Andersovi ten vonkajšok sedel

A už je pred súpermi

Manažéri a členovia Jury na dráhe po daždi

Do akcie sa dostal aj gréder

Takýto „špric“ dostal Anders Thomsen

Maťo sa zamazať nenechal

Davidove jasné gesto po výhre

Josef Franc došiel do cieľa dodatkovej jazdy bez okuliarov 

Neskutočná radosť

Zdeněk Holub a pred ním aj Anders Thomsen sa starali aj takto o show pre ľudí na tribúne

Predchádzajúci článokPoznáme zostavy na nedeľnú Extraligu
Ďalší článokPrebieha predpredaj vstupeniek na Kvalifikáciu do Grand Prix
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.