Žarnovica videla tesné víťazstvo Ukrajincov

0
585

V poslednú prázdninovú nedeľu sa opäť jazdilo na plochej dráhe v Žarnovici. Pohár priateľstva tu pokračoval svojim tretím kolom, pričom pretekári ukázali fanúšikom množstvo súbojov a o víťazstve sa rozhodovalo až do posledných jázd.

Pekné až horúce slnečné popoludnie privítalo na žarnovickej plochej dráhe fanúšikov, ktorí boli zvedaví na meranie si síl štyroch klubov zo štyroch krajín. Všetky tímy podali kvalitatívne vyrovnané súpisky, čo dalo predpoklad k pekným súbojom. A kto prišiel v nedeľu 1. septembra na štadión, neľutoval. 

Žarnovický tím prvýkrát v prebiehajúcej súťaži nastúpil v plnej sile, keď z piatich reprezentantov, štyria doliečili svoje zranenia. Hneď sa to ukázalo aj na dráhe. Už v prvej jazde sa predbiehalo. Po štarte išiel dopredu Talian Vicentin, ktorý svojou „crazy“ jazdou pripomína svojho staršieho krajana Guglielma Franchettiho. Za ním sa usadil Ukrajinec Rozaljuk, ktorého atakoval Ján Mihálik. Ten však už od druhého kola mal čo robiť s mladým Petrom Macekom, ktorý sa nechcel uspokojiť s posledným miestom. V treťom kole odsunul nášho pretekára na poslednú priečku a dokonca si stihol vyšliapnuť aj na druhého Rozaljuka, ktorého v posledných metroch jazdy aj porazil.

V druhej jazde z výjazdu prvej zákruty išiel plece pri pleci s Nemcom Hillebrandom náš David Pacalaj. Od cieľa prvého kola však bol neohrozene vpredu David a Žarnovica tak začala odrábať stratu z prvej jazdy. 

V tretej jazde sa rázne s konkurenciou vysporiadal Jakub Valkovič. V prvej zákrute mu ešte sekundovali Michal Škurla a Marko Levišin, no potom Jakub už nemal konkurenciu. Za jeho chrbtom sa cez Škurlu dostal ešte Nemec Maassen.

V poslednej jazde prvej série sa ukázal na dráhe aj Michal Tomka. Po štarte išiel dopredu Zdeněk Holub, no hneď za ním Michal, na ktorého dotieral Ukrajinec Kobrin. Tomu sa cez Slováka podarilo dostať a Michal skončil s jedným bodom na treťom mieste.

Podobne ako v ďalšom priebehu pretekov sa cez prestávky predviedli na dráhe aj členovia Speedway Academy Rastislav Cíferský, Juraj Šuška a Sebastián Matejov spoločne s rakúskym veteránom Antonom Wannasekom. 

V ďalšom priebehu jázd sa ako ťahúni žarnovického tímu ukázali opäť David Pacalaj a Jakub Valkovič. Chýbali trochu body Michala Tomku, ale najmä Jančiho Mihálika. Pokým víťazstvo Davida Pacalaja v šiestej jazde bolo bezproblémové, Jakub Valkovič to mal v siedmej jazde náročnejšie. Po štarte išiel perfektným štýlom vonkajškom dopredu a zastavili ho len červené svetlá pre letmý štart Fazekasa. Po opakovanom štarte urobil Jakub opäť to isté a nikto na neho nemal. Za jeho chrbtom sa z tretieho miesta porúčal k zemi Rozaljuk, no našťastie zdvihol motorku a pokračoval v jazde do cieľa. Vo ôsmej jazde sa po slabom štarte ocitol na štvrtom mieste Michal Tomka. Potom však razantne zaútočil na Maceka a dokonca aj Maasena. Kým českého súpera predbehol, Nemec mu odolával až do cieľa. Po dvoch sériách jázd videla Žarnovica so 14 bodmi o bod pred Rivne o dva body pred Diedenbergenom a o päť bodov pred Prahou.

V deviatej jazde sa k prvému, a ako sa neskôr ukázalo aj poslednému bodu dostal Ján Mihálik. Po štarte bol síce štvrtý, no potom mal technické problémy Klíma, ktorého predbehol a získal spomínaný bod. O jazdu neskôr videli diváci asi najhorší moment pretekov. Od štartu išiel dopredu Petr Macek. Tesne pri ňom bol David Pacalaj, ktorý bol rýchlejší a vonkajškom začal obiehať súpera. Ten ho v zákrute pri depe vytláčal stále viac na nafukovačky, až to skončilo kolíziou a pádom oboch súperov, pričom kotrmelce Davida nevyzerali veľmi bezpečne. Našťastie nič vážneho sa nestalo a Davidova udretá ruka vydržala do konca pretekov aj vďaka obstrekom od doktora. Vylúčený bol Macek. Opakovaný štart už vyšiel najlepšie Levišinovi, ktorý pred seba nepustil nášho juniora. Zaváhanie na štarte obralo o body aj Jakuba Valkoviča. Inak perfektný výkon domáceho pretekára, trochu naštrbila práve táto jazda. V nej sa predviedol Talian Vicentin v nemeckých službách, ktorý zviedol nádherný víťazný súboj s Holubom. Ukrajinec Mielničuk udržal Jakuba za sebou. V dvanástej jazde pookrial Michal Tomka. Na Nemca Hillebranda síce nemal, no Škurlu a a Rozaljuka za sebou udržal. Po troch sériách bol stav nasledujúci: Diedenbergen 21, Rivne 20, Žarnovica 19, Praha 12.

Štvrtú sériu jázd otvoril suverénnym víťazstvom David Pacalaj. Za jeho plecami sa však tvrdo bojovalo. Na druhé miesto sa prebojoval Rozaljuk a vyšliapol si to dokonca aj na Davida. V treťom kole v zákrute pri depe však nezvládol jazdu vonkajškom v hutnejšom materiály a spadol. Jazdcom boli preto pridelené technické body. Žarnovica sa tak vyrovnala bodmi prvému Diedenbergenu. V ďalšej jazde však nebodoval Ján Mihálik. V pätnástej jazde sa k víťaznej sérii vrátil Jakub Valkovič a došlo k zaujímavému úkazu, keď po 25 bodov mala Žarnovica, Diedenbergen a aj Rivne. V nasledujúcej jazde však ostal vzadu Michal Tomka a to znamenalo, že Žarnovica začal strácať na Nemcov a Ukrajincov.

Nasadzovacie jazdy dali dokopy z každého tímu pretekárov ktorým sa približne rovnako darilo. V tej úvodnej, celkovo sedemnástej, štartoval Michal Danko, no jazdu pre poruchu nedokončil. V ďalšej jazde si však chuť napravil Michal Tomka, keď po štarte prakticky nepoznal súperov a vyhral a to posledné kolo išiel už na defekte zadného kolesa. Potom sa však s jedným bodom na úkor Daniela Klímu musel uspokojiť Jakub Valkovič a druhé miesto v poslednej jazde v prípade Davida Pacalaja už pre Žarnovicu nič neriešilo. Tu sa tentoraz o vzruch na dráhe postaral Levišin, ktorému doslova strelila zadná pneumatika v druhom kole v zákrute pri depe. Aj tak však zvládal prejsť na druhom mieste ešte jedno kolo, no potom padol a jazdu nedokončil.

Preteky o jeden bod vyhralo Rivne pred Diedenbergenom. Žarnovica obsadila tretie miesto a prekvapením bolo štvrté miesto Prahy. Aj tu sa ukázalo, že ligová súťaž má zmysel, keď mladí pretekári v kombinácii so skúsenejšími, ktorí tých pretekov nemajú veľa, dokážu urobiť skvelé preteky a zviesť okulahodiace súboje.

Výsledky:

  • Rivne 35 (Marko Levišin 11, Amdrij Kobrin 11, Stanislav Mielničuk 10, Andrij Rozaljuk 3)
  • Diedenbergen 34 (Nicolas Vicentin 11, Marius Hillebrand 9, Danny Maassen 7, Dennis Fazekas 7)
  • Žarnovica 31 (David Pacalaj 13, Jakub Valkovič 10, Michal Tomka 7, Ján Mihálik 1, Michal Danko 0)
  • Praha 20 (Zdeněk Holub 12, Daniel Klíma 3, Jan Macek 3, Michal Škurla 2)

Predchádzajúci článokNa tradičnej Vatre SNP nechýbali tentoraz ani plochodrážnici
Ďalší článokPraha nás vystriedala na pozícii lídra
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.