Žarnovica zažila poriadnu dávku plochodrážneho života

0
493

Stále teplejšie počasie a kvalitne pripravená dráha, prilákali na žarnovický štadión dva špičkové tímy z Poľska, aby tu absolvovali tréningové dni. Slovenskí fanúšikovia tak mali možnosť vidieť kvalitných pretekárov, ako si dolaďujú svoju techniku na sezónu.

Minulý rok sa trojdňového sústredenia v Žarnovici zúčastnili tímy z Prahy a Lublinu, tento rok, to bol opäť Lublin a doplnil ho Gorzów. Paradoxom je, že ide o oboch finalistov minuloročnej poľskej Extraligy.

Vo štvrtok a piatok patrila žarnovická plochá dráha Lublinu. Neprišiel síce s prvým tímom, no aj U24 tím ukázal, že sú v ňom aj kvalitní pretekári. Spolu s nimi trénoval aj náš Jakub Valkovič, ale napríklad aj dvaja Švédi, či Adrian Gala, ktorý v minulosti obliekal vestu Žarnovice v českej Extralige. V prvý deň bolo síce pekné počasie ale aj silný vietor. Na druhý deň už toľko nefúkalo. Jazdilo sa po oba dni medzi 10.00 až 13.00 hod. To využili nielen celé triedy základných škôl, ale aj škôlkári, ktorí si prišli pozrieť plochodrážnikov v akcii.

V sobotu a nedeľu patrila dráha zase Gorzówu, ale tomu extraligovému. Na dráhe to bolo vidieť, keď koliečka krúžil Martin Vaculík, Szymon Wozniak, Oskar Fajfer, či v nedeľu aj Anders Thomsen. Zahanbiť sa nenechali ani ostatní juniori. Väčšina z účastníkov bola v Žarnovici prvýkrát a boli ohúrení nielen kvalitou dráhy, ktorá sa tešila mnohým superlatívom, ale aj okolitou prírodou, kopcami. To nenechalo chladným ani trénera Stanislawa Chomskeho (tréner majstrov sveta družstiev 2005), ktorý sa svojmu remeslu venuje už do roku 1980 a v Gorzówe z toho trénuje už vyše dvadsať rokov, pričom momentálne plní aj rolu manažéra. Už v úvode sobotného tréningu sa vyjadril, že chce aby Žarnovica bola miestom budúcoročného zimného sústredenia extraligového Gorzówa. Blízkosť hotelov, kúpeľov, kopcov a rôznych možností kondičných tréningov a relaxu, je veľkým lákadlom. Dokonca prisľúbil, že ich sústredenia sa môžu zúčastniť aj domáci pretekári. Viac o spolupráci bolo preberané počas večere celého tímu vo bzenickej Kolibe, kde pozvali aj predsedu SC Žarnovica a tiež trénera Jána Daniela. Vytvorili sa nové priateľstvá a naplánovali rôzne formy spolupráce.

Fanúšikovia si užili cez víkend ešte krajšie a poriadne teplé počasie. Na štadióne sa ich vystriedalo niekoľko stoviek, dokonca nechýbali ani zo susedného Rakúska. Niekedy to vyzeralo ako na normálnych pretekoch.

Záverom sa treba poďakovať všetkým, vďaka ktorým sa obe sústredenia mohli uskutočniť. Každý svoju prácu robil popri zamestnaní, škole a po večeroch sa vždy musela pripravovať dráha na ďalší deň. To by nebolo možné bez ľudí zapálených tomuto športu. Sme radi, že ten zápal ani po 12 rokoch existencie klubu nevyprchal 😉

Predchádzajúci článokKúpte si vstupenky na prvé preteky v predpredaji
Ďalší článokNa štarte sa predstavia plochodrážni bojovníci
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.