Na štarte sa predstavia plochodrážni bojovníci

0
1081

Každý plochodrážnik má svoj charakteristický štýl jazdy. No na divákov vždy platili najmä tí, plochodrážnici – bojovníci. Sú to pretekári, ktorí nenechajú divákov chladnými a dokážu dostať štadión do varu. Oni nikdy neukončia jazdu „lebo je to stratené“. A práve takíto sú aj v štartovnej listine Medzinárodných majstrovstiev Slovenska.

Už sme si predstavili reprezentantov Fínska, Švédska, USA, či nášho najlepšieho plochodrážnika – Martina Vaculíka, ktorí budú súperiť o slovenský titul. Teraz si posvietime do štartovnej listiny na „bojovníkov“.

Prvého z nich musíme vymenovať Ukrajinca Marka Levišina. Toho v Žarnovici netreba zvlášť predstavovať. Jeho súboje na našej dráhe boli vždy plné napätia a dramatickosti. Vlani dokonca siahal po víťazstve v Zlatej prilbe SNP, či v MACEC Cupe. Diváci sa majú na čo tešiť. Marko sa bude snažiť preraziť v Poľsku, kde je v klube z Krosna. Pomôcť k tomu, mu môže aj dobrý výsledok v Žarnovici.

V pamäti každého fanúšika, ktorý sa zúčastnil posledných minuloročných pretekov sa určite vybaví nádherný súboj o tretie miesto vo finálovej jazde majstrovstiev Slovenska. Prakticky až do cieľovej rovinky oň súperil Daniel Klíma s Petrom Chlupáčom. Druhý menovaný ho Danielovi vyfúkol až na cieľovej čiare. A práve Petr Chlupáč bude mať možnosť ukázať svoju bojovnosť žarnovickému publiku aj v nedeľu 2. apríla.

Sebatian Kossler z Rakúska, typický so svojou červenou kombinézou, prekvapil na žarnovických pretekoch pred dvomi rokmi. Jeho pekný štýl jazdy, počas ktorej sa dokázal vysporiadať so svojimi súpermi, podčiarkol fakt, že vtedy mal iba 17 rokov. Dnes je už skúsenejší. Je tímovým kolegom Jakuba Valkoviča v U24 Extralige v Lubline a veríme, že mu nebude chýbať jeho bojovnosť spred dvoch rokov.

V Žarnovici štartoval vlani dvakrát….a dvakrát zvíťazil. Reč je o Poliakovi Robertovi Chmielovi. Vlani totiž vyhral nielen MACEC Cup, ale aj Zlatú prilbu SNP. Aj on sa u nás predviedol peknými predbiehacími manévrami. Ostáva dúfať, že podobne bude tomu aj tentoraz.

Pokým minuloročný MACEC v Žarnovici vyhral Chmiel, druhý bol Levišin, na treťom mieste skončil Jakub Valkovič. A práve on bude prirodzene na štarte aj v najbližších pretekoch. Bolo by úžasné, keby zopakoval svoje umiestnenie z MACECu.

Jedným z posledných plochodrážnych mohykánov u našich južných susedov je nestarnúci, takmer už päťdesiatnik, Norbert Magosi. Norbi je v Žarnovici dobre známy a patrí do prvej päťky najčastejšie štartujúcich zahraničných pretekárov na našej dráhe. Od roku 1995 tu stihol absolvovať 34 pretekov! Dokázal tu víťaziť (2x Zlatá prilba SNP, 1x majster Slovenska), ale aj končiť preteky s minimálnym bodovým ziskom. Je však známy veľkou bojovnosťou, ktorá je mnohokrát na hranici pravidiel. Uvidíme s čím sa predvedie tentoraz.

Doteraz úplne neznámym v Žarnovici je mladý, 21-ročný Dán Patrick Baek. V minulom roku sa presadil v majstrovstvách Dánska juniorov, vďaka čomu sa dostal do tímu Grudziadzu, kde bude jazdiť U24 Extraligu a kde mu bude pomáhať sám Nicki Pedersen. Okrem toho bude štartovať ešte v ligách v Dánsku, Švédsku a Nemecku. Jeho cieľom je dostať sa do finále MS juniorov, ktoré sa pôjdu pod názvom SGP2. V Žarnovici tak budeme môcť vidieť ďalší mladý dánsky talent.

Trojica najlepších z minuloročného MACEC Cupu nebude chýbať ani tentoraz
Predchádzajúci článokŽarnovica zažila poriadnu dávku plochodrážneho života
Ďalší článokŠtartovná listina je poriadne nabitá
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.