Žarnovická plochá dráha oslávila 70 rokov svojej existencie

0
431

Nedeľa 30. júla sa na žarnovickom štadióne niesla v duchu osláv významného jubilea – 70 rokov plochej dráhy. Speedway Club Žarnovica v spolupráci s mestom Žarnovica pripravil podujatie, ktoré aj napriek nepriazni počasia pritiahlo na štadión takmer 5 000 fanúšikov.

Po sobotných ME juniorov a následnom prudkom daždi sa organizátori nemohli dostať na dráhu skôr ako na druhý deň ráno, kedy vedúci dráhy Ján Chmola so svojim tímom začal pripravovať trať na nedeľné preteky. Počasie bolo milosrdné a pršať začalo až po obede. To sa už ale na štadión zbiehali hostia pozvaní mestom Žarnovica, ktoré si ich chcelo uctiť okrem iného aj pamätnými medailami, či zápisom do mestskej Kroniky a pohostením. Išlo o bývalých žarnovických plochodrážnikov a činovníkov, bez ktorých by tento šport v Žarnovici neexistoval. Súbežne s príchodom mnohí fanúšikovia a hostia mierili do stanu v blízkosti vchodu na štadión, kde boli vystavené fotografie mapujúce históriu plochej dráhy v Žarnovici. Taktiež tam boli umiestnené tri plochodrážne špeciály predstavujúce začiatok 70-tych rokov, 80-te roky a súčasnosť. O poludnia boli k dispozícii detské atrakcie – skákací hrad a šmýkačky zadarmo pre všetky deti, vďaka sponzorským darom niektorých poslancov mestského zastupiteľstva. Od 13.00 hod. prebiehala autogramiáda s Martinom Vaculíkom, Janom Kvěchom a Jakubom Valkovičom, ktorá sa tešila veľkej návšteve. Potom nasledoval už spomínaný program pre pozvaných hostí. Medzitým ožilo depo typickým hlučným ruchom a všetko sa blížilo k dôležitému nástupu, tentoraz dvom nástupom pred hlavnú tribúnu. To už sa rozozvučala dychová hudba Hodrušanka, v minulosti neodlučiteľná súčasť významných plochodrážnych podujatí v Žarnovici. Pred hlavnú tribúnu prichádzali v jej sprievode ocenení bývalí pretekári a významní činovníci žarnovickej plochej dráhy. Najprv si všetci uctili minútou ticha všetkých pretekárov a činovníkov, ktorí sa tejto udalosti nedožili. Potom primátorka mesta Žarnovica Ing. Alena Kazimírová po príhovore ocenila prítomných, medzi nimi aj jubilujúceho 80-ročného Vladimíra Ceglédyho, jedného z prvých žarnovických plochodrážnikov. Ocenenia sa dostalo aj pani primátorke zo strany prezidenta a čestného prezidenta Slovenskej motocyklovej federácie Petra Lazára a Petra Smižíka, ktorý ocenili prístup mesta k tomuto športu. Za spevu Tatiany Hockovej Slovensko moje, otčina moja, naskakovali prítomným zimomriavky. Škoda len, že musel byť zrušený zoskok parašutistov, počas tejto piesne, nakoľko na letisku v Očovej boli príliš silné dažde, než aby mohlo vzlietnuť lietadlo.

Po tejto slávnostnej chvíli nasledoval už klasický nástup jazdcov pred hlavnú tribúnu. O zaspievanie Hymny Slovenskej republiky sa tentoraz postarala Adriana Antalová za hudobného doprovodu Hodrušanky. 20 pretekárov z dvanástich krajín predstavili moderátori podujatia Alex Štefuca a Roman Hájek. Na nástupe najväčšie ovácie zožal už tradične martin Vaculík a tentoraz aj jeho mladší, 5-ročný syn Max, ktorý sa potom predstavil aj počas prestávok v ukážkových jazdách na malej motorke. Na nástupe nechýbali ani najmladšie nádeje žarnovickej plochej dráhy súrodenci Hajkovci, Filip Kasan a 7-ročný Sebastián Ondruš.

Ďalším sprievodným programom boli aj dve vystúpenia počas prestávok jedného z najlepších slovenských trialistov Šimona Sordyla. Jeho skoky na auto, palety a neskutočné pohyby bez dotyku zeme nohou, vyrážali dych a aj vďaka perfektnému komentáru Alexa Štefucu, dostávali divákov do varu.

Samotné preteky možno nepriniesli také množstvo súbojov a predbiehaní ako deň predtým ME juniorov, no fanúšikovia si aj tak mohli prísť na svoje. Úvodné jazdy vyhrali traja najväčší favoriti pretekov Martin Vaculík, Antonio Lindbäck a Jan Kvěch. Okrem nich sa z víťazstva tešil tohotoročný objav v Poľsku žijúci Ukrajinec Nazar Parnickij. V druhej sérii jázd si neporaziteľnosť udržala už len slovenská jednotka a Švédsky Lindbäck. Kvěch prehral s domácim Vaculíkom a Parnickij nestačil na Lindbäcka a svojho krajana Marka Levišina. Naopak, po nevydarenej prvej jazde sa k veľkému výkonu vypäl juniorský kolega Martina Vaculíka z Gorzówa, Oskar Paluch. Ten po úvodnom štvrtom mieste trikrát vyhral, keď si okrem iných pripísal aj skalpy Jana Kvěcha a Matica Ivačiča. Pozornosť pútal aj francúzsky pretekár a predstaviteľ plochodrážnej rodiny, Steven Goret. Nevyhral síce ani jednu jazdu, no trikrát bol druhý a raz tretí, pričom podal bojovný výkon, keď sa niekoľkokrát počas svojich jázd dostal cez niekoľkých súperov.

Hneď vo svojej úvodnej jazde sa dobrý štartom a jazdou blysol Jakub Valkovič. Parnického síce za sebou neudržal, no Sebastiana Kosslera, Oskara Palucha a Jakuba Krawczyka áno. V ďalších jazdách to už také dobré nebolo, keď aj po dobrom štarte strácal lepšie pozície. Nakoniec nazbieral sedem bodov, rovnako ako Krawczyk, no väčší počet lepších umiestnení poslal do semifinále Poliaka a Jakub sa musel uspokojiť s 12. miestom.

Do semifinálových jázd postupovali pretekári na 2. až 11. mieste, keď víťaz základnej časti, ktorým sa stal Martin Vaculík, postupoval do finále priamo. Smoliarom pretekov bol majster ČR juniorov spred dvoch rokov Jan Macek, ktorému sa na štarte prvých dvoch jázd vždy roztrhla reťaz. Dobrý začiatok mal naopak Rakúšan v službách SC Žarnovica Sebastian Kossler, ktorý po dvoch jazdách odstúpil pre obnovené zranenie.

Vložené preteky na 125 ccm, ktorých sa zúčastnila trojica domácich pretekárov v originálnych vestách s nápisom Preglejka Žarnovica, ktoré boli naposledy používané pred vyše tridsiatimi rokmi, Filip Kasan, Jarko a Anička Hajkovci a český majster a svetový medailista v tejto kubatúre Karel Prúša, sa mali ísť pôvodne ako štyri jazdy. Pre problémy s počasím boli skrátené na tri jazdy. Vyhral suverénne český majster pred Jarkom Hajkom a debutantkou Aničkou Hajkovou a Filipom Kasanom.

Semifinálové jazdy sa už išli za drobného dažďa. Ten padal vo forme slabých prehánok niekoľkokrát počas pretekov. Do prvého semifinále nenastúpil Krawczyk. Najpepšie sa v skrumáži v prvej zákrute zorientoval Matic Ivačič, ktorý dovtedy jazdil nenápadne. Jazdu sa mu podarilo vyhrať pred Lindbäckom a obaja postúpili do finále. To bolo nad sily minuloročného víťaza Memoriálu Luboša Tomíčka Marka Levišina aj Francúza Goreta.

V druhom semifinále videli diváci pekný súboj o prvé miesto, ktorý nakoneic pre seba rozhodol v poslednom kole Jan Kvěch pred svojim tímovým kolegom z Rybnika Poliakom Patrykom Wojdylom. Obaja boli nad sily Austrálčana Michaela Westa, ktorého na druhý deň predstavil Gorzów ako svoju novú posilu a Nazara Parnického. Pre poruchu jazdu nedokončil Oskar Paluch.

To už začalo pršať so silnejšou intenzitou a v depe sa rozbehli debaty, čo s finálovou jazdou. Našťastie po pár minútach dážď začal ustupovať a jazdci vyšli na kontrolu dráhy, ktorá ich presvedčila o svojej zjazdnosti. Dokonca všetci absolvovali už tradičný finálový výber dráhy pred hlavnou tribúnou. Finále sa však na rozmočenej dráhe ukázalo ako jednoznačná záležitosť domáceho Martina Vaculíka, ktorý tak stál už na štvrtých stupňoch víťazov v žarnovických pretekoch v tejto sezóne. Druhé miesto si udržal Jan Kvěch a tretí skončil Slovinec Ivačič. So štvrtým miestom sa musel uspokojiť Lindbäck. Jazdu nedokončil Wojdylo.

Výsledky:

 1. Martin Vaculík, Slovensko 16
 2. Jan Kvěch, Česká republika 13
 3. Matic Ivačič, Slovinsko 12
 4. Antonio Lindbäck, Švédsko 13
 5. Patryk Wojdylo, Poľsko 9
 6. Marko Levišin, Ukrajina 13
 7. Michael West, Austrália 9
 8. Nazar Parnickij, Ukrajina 13
 9. Steven Goret, Francúzsko 11
 10. Oskar Paluch, Poľsko 13
 11. Jakub Krawczyk, Poľsko 7
 12. Jakub Valkovič, Slovensko 7
 13. Norbert Magosi, Maďarsko 6
 14. Sebastian Kossler, Rakúsko 5
 15. Jaroslav Vaníček, Česká republika 4
 16. Milen Manev, Bulharsko 3
 17. Jan Macek, Česká republika 3
 18. Facundo Cuello, Argentína 2
 19. Roman Kapustin, Ukrajina 2
 20. Michal Baštecký, Česká republika 1

Vložené preteky 125 ccm

 1. Karel Prúša, Česká republika 9
 2. Jaroslav Hajko, Slovensko 4
 3. Anička Hajková, Slovensko 3
 4. Filip Kasan, Slovensko 1
Predchádzajúci článokEurópske juniorské plochodrážne nádeje sa predstavili v Žarnovici
Ďalší článokŽarnovickí plochodrážnici od A po Ž
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.