Žarnovická plochodrážna sezóna 2023 v skratke

0
1169

Plochodrážna sezóna 2023 je za nami. U nás v Žarnovici to bola výnimočná sezóna. V prvom rade išlo o významné 70. výročie vzniku tohto športu v našom meste, ktorého okrem iného bolo ozdobené ziskom historického bronzu v Speedway Grand Prix v podaní Martina Vaculíka. No aj dianie na žarnovickej plochej dráhe dáva nádej, že táto naša slovenská jedinečnosť sa bude aj naďalej rozvíjať.

Začalo to plesom a spomienkou

Prvou akciou Speedway Clubu Žarnovica v roku 2023 bola organizácia už 10. ročníka Plochodrážneho plesu na konci januára. Niečo cez 70 účastníkov sa skvele zabavilo a naladilo počas zimy na sezónu. Na začiatku februára sme si v klube zase pripomenuli smutné, 10. výročie tragickej smrti nášho plochodrážnika a kamaráta Matiju Duha zo Slovinska, ktorý reprezentoval aj Žarnovicu. Spomienka sa konala aj pri sv. omši v žarnovickom kostole.

Sústredenie na bežkách aj na dráhe

Cez víkend 10. až 12. februára sa uskutočnilo zimné sústredenie našej plochodrážnej mládeže zo Speedway Academy na chate vo Vyhniach, pričom okrem bežkovania na Skalke, si vyskúšali aj streľbu na terč. To už bola v plnom prúde príprava dráhy na prvé tréningy. Podobne ako rok predtým, sa u nás uskutočnilo jarné sústredenie pre poľský klub z Lublina, kde počas sezóny jazdil náš Jakub Valkovič. Následne prišiel so svojim extraligovým tímom vicemajster Poľska Gorzów. Celý extraligový mančaft mohli vidieť fanúšikovia počas dvoch dní spoločne aj s Martinom Vaculíkom.

Medzinárodné výstavy aj beseda na škole

V piatok a sobotu 3. a 4. marca sa klub zúčastnil spoločne s Regiónom Gron na medzinárodnej výstave cestovného ruchu v Ostrave, kde oslovoval návšetvníkov a pozýval ich do Žarnovice.

V utorok 7. marca zorganizoval klub spoločne s Martinom Vaculíkom jeho besedu na ZŠ Andreja Kmeťa v Žarnovici.

V dňoch 9. až 12. marca bol Speedway Club Žarnovica súčasťou výstavného stánku SMF na výstave Motocykel v bratislavskej Inchebe, ktorú navštívili desaťtisíce ľudí. Klub vystavoval motocykle a aktívne oslovoval návštevníkov, rozdával plagáty, propagačné materiály a nálepky.

Prvé preteky vo veľkom štýle

V nedeľu 2. apríla bola potom odštartovaná sezóna 2023 už na ostro aj na našej dráhe. Vďaka zlému počasiu sa v Poľsku nejazdilo a do Žarnovice tak prišiel pretlak kvalitných jazdcov, ktorí jazdili o medzinárodného majstra Slovenska. A tak približne 3 000 fanúšikov videlo v akcii napríklad trojnásobného majstra sveta a jazdca Grand Prix Tai Woffindena. Z titulu sa nakoniec tešil Martin Vaculík, ktorý tak ziskom piateho zlata prekonal aj rekord svojho otca Zdena. Z víťazstva sa tešil aj v Memoriáli Ladislava Eliáša, keďže bol najlepším aj v základnej časti pretekov.

Ostrý štart ligy a Jakuba Valkoviča

O týždeň na to, na Veľkonočný pondelok, mieril náš tím do slovinského Krška na úvodné kolo českej 1.ligy. Spočiatku sme síce držali druhé miesto no záver nám už nevyšiel podľa predstáv a naši chalani skončili na nepopulárnom štvrtom mieste. 1. mája zase štartoval náš reprezentant Jakub Valkovič v semifinále Majstrovstiev Európy jednotlivcov v maďarskom Debrecene, kde so ziskom piatich bodov skončil jedenásty.

Jakub Valkovič nevyužíval možnosť viacerých štartov v českom Prebore jednotlivcov, no 8. mája na Severnej Morave v Kopřivnici štartoval a skončil na peknom treťom mieste, pričom v memoriálovej jazde Michala Matulu bol dokonca druhý.

Ďalšie svetové podujatie v Žarnovici

Máj na žarnovickej plochej dráhe bol poznačený prípravami na veľké preteky. Kvalifikácia do Grand Prix bola najvýznamnejším podujatím sezóny a na štart sa malo postaviť hneď niekoľko pretekárov z Grand Prix. V spolupráci s oddelením Kultúry, mládeže a športu v Žarnovici, organizoval SC Žarnovica sprievodné kultúrne akcie pred a počas pretekov. Akýmsi predkrmom bola v piatok 26. mája Hudba v parku  a na druhý deň už spomínané podujatie. Z víťazstva za prítomnosti televíznych kamier RTVS, ktoré vysielali preteky naživo, si na najvyšší stupeň víťazov vykročil Martin Vaculík. Tam mu sekundovali Američan Luke Becker a Poliak Szymon Woźniak, ktorý si potom v pretekoch Challenge zabezpečil účasť do ďalšieho ročníka Grand Prix. Pretekom sa prizeralo 5 000 fanúšikov a reportáž z nich vysielali všetky slovenské televízie s celoštátnym pokrytím.

Ostrá premiéra Speedway Academy

Na druhý deň po žarnovických pretekoch odštartoval svoj kariéru prvými pretekmi odchovanec Speedway Academy 14-ročný Filip Kasan. Postaral sa o slovenskú premiéru, keď v Liberci štartoval v pretekoch majstrovstiev Českej republiky na 125 ccm, kde sa stal prekvapením pretekov, keď obsadil výborné štvrté miesto.

Akcie pre deti

3. júna organizoval SC Žarnovica v rámci Dňa detí podujatie pre svojich najmenších fanúšikov – Plochú dráhu detí. Takmer 50 detí súperilo medzi sebou v rôznych kategóriách o plochodrážne ceny. Popoludní mal potom klub svoj propagačný stánok aj s motorkami na štadióne počas akcie mesta.

O necelé dva týždne klub opäť propagoval plochú dráhu, tentoraz na Olympijskom dni v Nitre, kde sa tak o našom meste a plochej dráhe mohli dozvedieť stovky detí a mládeže zo škôl z Nitry a okolia.

Do Gorzówa aj do Prahy, či Liberca

V sobotu 24. júna organizoval klub autobusový zájazd fanúšikov na Grand Prix do Gorzówa, aby tu povzbudzovali Martina Vaculíka. V ten istý deň štartovali v MČR 125 ccm v Prahe nielen Filip Kasan, ale aj ďalší nováčik Jaroslav Hajko. Na rovnakých pretekoch potom naša dvojica štartovala aj v Liberci 8. júla.

Academy na tréningu v Maďarsku

15. júla cestovala na medzinárodný tréning do maďarského Debrecenu celá naša Speedway Academy. Tu mali naši začínajúci pretekári možnosť vyskúšať si dráhu, na ktorej sa pravidelne jazdia svetové a európske podujatia. Nechýbala tu ani najväčšia osobnosť maďarskej plochej dráhy Zoltán Adorján. V ten istý deň mal klub propagačný stánok na Zetor 25 Cupe v Malej Lehote, kde niekoľko tisíc návštevníkov videlo aj ukážkové jazdy v podaní Jakuba Valkoviča.

Dvakrát liga

20. júla štartoval náš tím v druhom kole českej 1.ligy v Prahe. Aj napriek zraneniu Eduarda Krčmářa skončil náš tím na stupňoch víťazov, keď obsadil tretiu priečku. Na druhý deň sa pokračovalo tretím kolom v Pardubiciach a tu bolo ešte lepšie, keď sme skončili druhí.

Oslavy jubilea

Koniec júla už zase patril v Žarnovici pretekom a to nie hocijakým. Vyvrcholiť mali oslavy 70. výročia plochej dráhy v našom meste. 26. júla ešte zavítali na náš štadión do klubu účastníci žiarskeho letného športového kempu, no a v sobotu 29. júla to už boli preteky majstrovstiev Európy juniorov – semifinále. Na druhý deň vyvrcholili oslavy hlavným programom, ktorý nepokazilo ani nevyspytateľné počasie. 5 000 divákov si našlo cestu na štadión, aby videli víťazstvo Martina Vaculíka, ale aj bohatý sprievodný program: výstavu fotografií mapujúcich žarnovickú plochodrážnu históriu, oceňovanie bývalých pretekárov a činovníkov, vystúpenie dychovej hudby Hodrušanka, vystúpenie trialistu Tomáša Sordela a ďalší sprievodný program.

Nábor aj propagačné akcie

V sobotu 12. augusta bol SC Žarnovica dokonca na troch akciách. V Žarnovici pred tréningom zorganizoval nábor nových záujemcov o jazdenie a mechaničenie, na Brehoch sa zúčastnil so svojim stánkom na Brežských dňoch a v Tužinej zase na motozraze veteránov Jawa.

Dvakrát Valkovič

20. augusta štartoval na Veľkej cene Debrecenu v Maďarsku Jakub Valkovič, no výraznejšie sa nepresadil. O tri dni na to zavítal do klubu opäť ďalší turnus účastníkov žiarskeho športového kempu, ktorí sa mohli zoznámiť bližšie s plochou dráhou. Potom v nedeľu 27. augusta štartoval Jakub Valkovič na Zlatej prilbe SNP, kde postúpil do semifinálových jázd.

Zase propagačne

29. augusta organizoval bývalý žarnovický plochodrážnik a trojnásobný majster Slovenska Ivan Dedina v Banskej Bystrici zraz motocyklových veteránov a samozrejme tu zase nechýbal ani náš propagačný stánok s motorkou. O dva dni na to bol stánok aj na Vatre SNP v Ostrom Grúni, kde pretekár Michal Baštecký vozil deti na plochodrážnej motorke.

V Žarnovici aj Debrecene

9. septembra bol klub opäť zastúpený hneď na dvoch podujatiach. V maďarskom Debrecene si štvrté miesto v majstrovstvách Maďarska vybojoval Jakub Valkovič a v Žarnovici počas Dňa mesta, sa prítomným predstavili členovia Speedway Academy a nechýbal ani stánok s motorkami, suvenírmi a cenami. Na druhý deň náš tím štartoval v štvrtom kole 1.ligy v Kopřivnici, no bohužiaľ ani jeho silné zloženie nepomohlo k umiestneniu na stupňoch víťazov, keď skončil štvrtý.

O dva týždne na to sa Jakub Valkovič predstavil na slávnej Zlatej prilbe v Pardubiciach, no jeho cesta sa skončila už v kvalifikačnej skupine pretekov.

Opäť veľká akcia v Žarnovici

Cez víkend 7. a 8. októbra organizoval klub posledné preteky sezóny. V sobotu to bol Pohár priateľstva za účasti siedmych dvojíc. Putovná cena opäť zostala doma vďaka víťazstvu našej dvojice Jakub Valkovič, Sebastian Kossler. Večer sa potom konala pietna spomienka na bývalého pretekára a činovníka Ing. Jána Danihela Na druhý deň u nás vyvrcholila 1. ligy posledným stretnutím, no pre našich fanúšikov to bolo predovšetkým privítanie čerstvo bronzové z Grand Prix Martina Vaculíka. 3 000 fanúšikov bolo svedkami gratulácií zo strany vedenia mesta, Slovenskej motocyklovej federácie, SC Žarnovica a tiež RTVS. Tiež videli víťazstvo nášho tímu a neporazeného Martina Vaculíka.

Úspešný Jakub Valkovič

14. októbra štartoval Jakub Valkovič v prvom kole MACEC Cupu v Pardubiciach, kde obsadil šieste miesto.  V sobotu 21. októbra štartoval v rovnakých pretekoch tentoraz v rumunskej Braile, kde skončil na peknom druhom mieste. V celkovom poradí dvojkolovej súťaži mu patrí druhé miesto.

Tréningy na žarnovickej plochej dráhe pokračovali až do decembra, keď sa 16.12. jazdilo naposledy a tak trochu aj na snehu.

Akcie na ktorých sa zúčastňoval, alebo ich organizoval Speedway Club Žarnovica v roku 2023

DátumAkciaMiesto konania
28.1.10. Plochodrážny plesŽarnovica
9.2.Spomienka a sv. omša k 10 výročiu smrti Matiju DuhaŽarnovica
10.-12.2.Zimné sústredenie jazdcov a začiatočníkov SCVyhne
7.3.Beseda s Martinom Vaculíkom na ZŠ A. KmeťaŽarnovica
2.-4.3.Účasť na Medzinárodnej výstave s Regiónom GronOstrava (CZ)
10.-12.3.Účasť s propagačným stánkom na výstave MotocykelBratislava
16.-19.3.Organizácia Jarného sústredenia na dráhe s Lublinom a GorzówomŽarnovica
2.4.Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Memoriál EliášaŽarnovica
10.4.1.ligaKrško (SLO)
1.5.Majstrovstvá Európy jednotlivcov – semifináleDebrecen (H)
8.5.Prebor ČR jednotlivcovKopřivnice (CZ)
26.7.Spoluorganizácia Hudby v parkuŽarnovica
27.5.Kvalifikácia do GP – majstrovstvá svetaŽarnovica
28.5.MČR 250 ccmLiberec (CZ)
3.6.Plochá dráha detíŽarnovica
3.6.Propagačný stánok a motorky na Deň detíŽarnovica
16.6.Propagačný stánok s motorkou na Olympijskom dniNitra
24.6.Organizovanie zájazdu na Grand PrixGorzów (PL)
24.6.MČR 125 ccmPraha (CZ)
júlMedzinárodný kongres FIM EuropeZaragoza (ESP)
8.7.MČR 125 ccmLiberec (CZ)
15.7.Propagačný stánok na Zetor 25 CupMalá Lehota
15.7.Tréningový výjazd so Speedway AcademyDebrecen (H)
20.7.1.ligaPraha (CZ)
21.7.1.ligaPardubice (CZ)
26.7.Prezentácia plochej dráhy pre účastníkov športového kempu zo Žiaru nad Hronom a okoliaŽarnovica
29.7.Majstrovstvá Európy juniorov – semifináleŽarnovica
30.7.Preteky 70 rokov plochej dráhyŽarnovica
12.8.Nábor do Speedway AcademyŽarnovica
12.8.Propagácia plochej dráhy na zraze Jawa veteránovTužiná
12.8.Propagačný stánok na Brežských dňochBrehy
20.8.Veľká cena DebrecenaDebrecen (H)
23.8.Prezentácia plochej dráhy pre účastníkov športového kempu zo Žiaru nad Hronom a okoliaŽarnovica
27.8.Zlatá prilba SNPŽarnovica
29.8.Propagačný stánok na zraze veteránovBanská Bystrica
31.8.Propagačný stánok na Vatre SNPOstrý Grúň
9.9.Majstrovstvá MaďarskaDebrecen (H)
9.9.Prezentácia počas Dňa mesta ŽarnovicaŽarnovica
10.9.1.ligaKopřivnice (CZ)
24.9.Zlatá prilba PardubicePardubice (CZ)
7.10.Pohár priateľstvaŽarnovica
8.10.1.ligaŽarnovica
14.10.MACEC CupPardubice (CZ)
21.10.MACEC CupBraila (R)
Predchádzajúci článokFIM podporila nákup nafukovacích mantinelov pre SC Žarnovica
Ďalší článokKrátky návrat k žarnovickým pretekom sezóny 2023
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.