David Pacalaj končí svoju plochodrážnu kariéru

0
647

Už priebeh uplynulej sezóny dával najavo, že niečo nie je v poriadku. Odchod dedka – Zdena Vaculíka z tímu, júnová operácia pruhu, rekonvalescencia, niekoľkotýždňová prestávka kvôli angíne, niekoľko odrieknutých pretekov kvôli koronavírusu a technické problémy, poznačili sezónu 2020 v podaní Davida Pacalaja. Nakoniec odjazdil iba jedenásť pretekov, v ktorých striedal výborné výkony s priemernými, aby na záver sezóny povedal, že s plochou dráhou končí.

David Pacalaj bol od začiatku svojej kariéry úzko spätý so svojim strýkom Martinom Vaculíkom a hlavne dedkom Zdenom Vaculíkom, ktorý bol jeho trénerom, mechanikom, mentorom, manažérom, šoférom…jednoducho stál za svojim vnukom a celou jeho príhodou s plochou dráhou. Profesionálne poňatie plochej dráhy v rodine Vaculíkovcov sa prejavilo už počas kariéry dedka – Zdena, no najmä pri Maťovi. Pokračovanie malo byť aj v prípade Davida. Doslova puntičkárske vedenie dedka Zdena a do toho bojovnosť Davida boli veľkou nádejou pre slovenskú plochú dráhu, že v krátkom čase bude mať ďalšieho kvalitného pretekára schopného porážať aj profesionálov z poľských líg. Všetko k tomu smerovalo, celá rodina podriadila svoje fungovanie, pomoc prichádzala aj od Maťa, či sponzorov a samozrejme aj klubu. 

7. septembra 2013 sa na tréningu na žarnovickej dráhe popri Fritzovi Wallnerovi, Adamovi Čaradovi, Michalovi Tomkovi a Jánovi Mihálikovi objavil prvýkrát aj 11-ročný David Pacalaj. Za tri roky intenzívnych tréningov, ktorých si v Žarnovici odkrútil takmer 70, absolvoval aj množstvo ukážkových jázd cez prestávky pretekov, bol David „ostaršený“ o niekoľko mesiacov a ako 14 ročný absolvoval 26. júna 2016 svoje prvé preteky. Za necelých päť sezón, ktoré strávil ako pretekár v sedle plochodrážneho stroja, stihol odjazdiť 102 pretekov rôzneho významu. Za toto obdobie sa mu okrem jedného prípadu vyhýbali zranenia, aj keď pády samozrejme nechýbali. Začiatkom júna 2019 si v nemeckom Gustrowe v nezavinenom páde poškodil šľachy a väzivá v ľavom členku. No našťastie sa rýchlo z toho dostal a po dvoch mesiacoch jazdil ďalej. 

Za toto obdobie odjazdil spomínaných 102 pretekov v Maďarsku, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Ukrajine, Slovinsku, Fínsku, Čechách a samozrejme doma v Žarnovici. 

Počet pretekov v sezóne:

2016 – 6
2017 – 22
2018 – 39
2019 – 24
2020 – 11

Najlepšie výsledky:

  • 2017 – MČR juniorov – 9.miesto; MČR do 19 rokov – 7.miesto; Pohár Mesta Žarnovica – 3.miesto; Extraliga – 4.miesto
  • 2018 – MČR juniorských družstiev – 1.miesto; MČR juniorov – 5 miesto; MČR do 19 rokov – 3. miesto; Postup zo semifinále EP do 19 rokov;  EP do 19 rokov – 11.miesto; Extraliga – 4. miesto; MACEC Cup Rawicz – 4, miesto
  • 2019 – MČR juniorských družstiev – 2.miesto; MČR juniorov – 8. miesto (vynechal jedno z troch kôl, raz bol druhý); MČR do 19 rokov – 5.miesto (odjazdil 2 z 3 kôl); MSR – 9.miesto; MSR juniorov – 1.miesto; Postup zo semifinále EP do 19 rokov; MACEC Cup Pardubice – 2.miesto; Extraliga – 3.miesto; Pohár priateľstva – 3.miesto; 1.liga – 3.miesto
  • 2020 – MSR – 10.miesto; Pohár priateľstva – 3.miesto; Postup zo semifinále ME juniorov

Za celý čas reprezentoval nielen farby SC Žarnovica, ale aj Slovensko v pretekov MS juniorov, MS juniorských družstiev; ME jednotlivcov; ME dvojíc, ME juniorov; ME juniorských družstiev; EP do 19 rokov; EP do 19 rokov dvojíc; MACEC Cup a podobne.

Davidovi záverom patrí vďaka za výkony a výsledky, ktoré zaznamenal ako náš pretekár a určite mu patrí vďaka aj za fanúšikov, pre ktorých mnohokrát išiel na hranu svojich možností.

Predchádzajúci článokNovinky zo žarnovickej plochej dráhy
Ďalší článokV utorok začína 1.liga aj s účasťou SC Žarnovica
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.