Do Žarnovice príde majster sveta na dlhej plochej dráhe

0
1783

Tak ako sa pomaly blíži termín veľkého podujatia – Kvalifikácie do Grand Prix na žarnovickej plochej dráhe, priamo úmerne stúpa aj zvedavosť fanúšikov, koho budú v sobotu 11. júna vidieť. My od dnešného dňa poznáme ďalšie meno.

Keď v bol v minulosti na žarnovické preteky nominovaný nejaký pretekár z Francúzska, nikdy nepatril medzi najlepších, skôr išlo o jazdca uzatvárajúceho výsledkovú listinu. No posledné roky pretekári z tejto krajiny už nepatria medzi slabých. Zaslúžili sa o to najmä David Bellego, Dimitri Bergé a v posledných sezónach aj junior Steven Goret. O ich kvalitách hovoria mnohé úspechy, tituly majstrov sveta, či Európy v rôznych kategóriách.

My v Žarnovici uvidíme jedného z nich, práve majstra sveta na dlhej plochej dráhe z roku 2019 Dimitri Bergého. Ide o syna slávneho otca, Philippa, ktorý patril medzi širšiu svetovú elitu v 90-tych rokoch nielen na dlhej plochej dráhe, ale aj na tej klasickej. Dimitri, narodený 5. februára 1996, si prešiel podobne ako väčšina francúzskych plochodrážnikov, všetkými možnými nižšími kubatúrami. A všade žal úspech. Kým nemohol regulérne štartovať na klasickej motorke, stal sa majstrom sveta na dlhej plochej dráhe v 250 ccm a tiež majstrom sveta na trávnej dráhe v 125 ccm. V juniorskom veku sa dostal dvakrát do vestového finále MS juniorov. V roku 2016 bol piaty najlepší junior sveta a o rok neskôr ôsmy. Ešte ako 19-ročný vybojoval bronz v MS na dlhej plochej dráhe v roku 2015. V roku 2018 bol strieborný a v roku 2019 vybojoval spomínané zlato. Medzitým bol tiež dvakrát majstrom sveta v MS družstiev na dlhej plochej dráhe (2018, 2019). V roku 2018 sa stal aj majstrom Európy na trávnatej plochej dráhe. Na klasike sa mu taktiež darilo. Spolu so svoji krajanom a rodákom z rovnakého mestečka – Marmande, kde sa jazdí nielen dlhá plochá dráha, ale aj tá klasická, s Davidom Bellegom sa postaral o niekoľko prekvapení. Táto vyrovnaná dvojica získala vlani zlato v ME dvojíc na úkor favorizovaných Poliakov. Už predtým im patril aj bronz. O prekvapenie sa postarali vlani aj počas Speedway of Nations, keď postúpili cez Rusov, či Nemcov a ďalších do finále a tam sa stali piatym najlepším tímom spolu so Steve Goretom.

Dimitri Bergé už teraz dosiahol toľko úspechov, že mnohí to nedosiahnu za dlhú kariéru. Vlani sa stal dokonca najlepším pretekárov celej poľskej 2.ligy a výrazne pomohol postúpiť do 1.ligy prekvapeniu súťaže nemeckému nováčikovi z Landshut. Ten reprezentuje aj v prebiehajúcej sezóne a je jeho výraznou oporou aj v poľskej 1.lige. Darí sa mu aj vo Švédsku, kde háji farby Lejonenu Gislaved a samozrejme doma vo Francúzsku za Marmande. V Žarnovici tento kvalitný pretekár ešte neštartoval, no aj tak ho môžeme zaradiť medzi favoritov na postupovú štvoricu miest.

Čerstvou informáciou je, že v dobe písania tohto článku, skončil Dimitri Bergé druhý v semifinále ME jednotlivcov v maďarskom Debrecene, kde bol od neho lepší iba Janusz Kolodziej. Tretí skončil ďalší pretekár, na ktorého sa môžeme tešiť v Žarnovici, Švéd Jacob Thorsell.

1 Veľká Británia

2 Pontus Aspgren/Jacob Thorsell, Švédsko

3 Veľká Británia

4 Slovinsko

5 Dánsko

6 Taliansko

7 USA

8 Jan Kvěch, Česká republika

9 Nemecko

10 Lotyšsko

11 Pontus Aspgren/Jacob Thorsell, Švédsko

12 Eduard Krčmář, Česká republika

13 Martin Vaculík, Slovensko

14 Fínsko

15 USA

16 Dimitri Bergé

Náhradníci

17 Slovensko

18 Slovensko

Dimitri Bergé v akcii počas semifinále ME dvojíc 2019 v talianskom Terenzane

Predchádzajúci článokJakub Valkovič pomohol Lublinu k víťazstvu
Ďalší článokJakub Valkovič potiahol Lublin k remíze
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.