Keď sa ľady pohnú…

0
637

Speedway Club Žarnovica, ktorý vznikol pred sezónou 2011, prebral štafetu po pôvodnom klube aj v organizovaní významných podujatí Majstrovstiev sveta, či Európy. Od roku 2012 nepretržite organizuje jedno až dve takéto podujatia v sezóne, čo nemá v histórii slovenskej plochej dráhy obdobu. Že ide o podujatia náročné na organizáciu, ktorá sa musí riadiť prísnymi pravidlami FIM a FIM Europe a ktorá je náročná aj po finančnej stránke, netreba asi nikomu hovoriť.

SC Žarnovica za posledné roky zorganizoval až 11 pretekov majstrovstiev sveta, Európy, či Európskych pohárov. Už dvakrát na našej dráhe vyvrcholila európska súťaž. To stálo množstvo úsilia, ale aj financií. Našťastie početná divácka kulisa a sponzori, dokázali z veľkej časti pokryť náklady na tieto podujatia. Každým rokom sa však situácia zhoršovala okolo dotácií. Už niekoľko rokov nemôže klub použiť peniaze z mestskej dotácie a ani z dotácie od VÚC na takéto podujatia. Aj napriek tomu, že v iných športových disciplínach sa tak deje, SC Žarnovica podľa zmlúv so spomínanými inštitúciami toto nemôže. Je to z dôvodu, že podľa názoru niektorých právnikov ide o štátnu pomoc a tú má poskytovať štát (ďalší právnici tvrdia zase iné). Problém však je, že v posledných rokoch sa aj štát správal macošsky nielen k plochej dráhe, ale aj celkovo k motoristickému športu. Boli roky, kedy dotáciu na významné podujatie nedostal žiadny organizátor v motocyklových, či automobilových disciplínach. A popritom sa tu na Slovensku preteky MS a ME organizovali. Úplne za čiarou sa v posledných rokoch ocitli významné juniorské európske šampionáty. Paradoxom je, že vždy bolo vrcholnými inštitúciami proklamované, že treba podporovať mládež, ale keď tá mládež dosiahne európsku, či svetovú úroveň, podpora sa buď zmenší na minimum, alebo skončí úplne. Podobne aj so spomínanými podujatiami pre mládež na vrcholnej úrovni. Nemôžete na ne použiť dotácie zo samosprávy, nedostanete dotácie od štátu…

Jedna garnitúra končí, druhá prichádza. Po rozporuplných vyjadrenia nového štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu spred niekoľkých týždňov, ktorý sa vyjadril, že nebude podporovať finančne náročné športy a športovci, ktorí ich chcú vykonávať si ich majú platiť sami, prišla na um organizátorom významných podujatí veta – Z blata do kaluže. Pred pár dňami však prišla úplne iná správa aj do Žarnovice. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu sa rozhodlo podporiť žarnovické finále Európskeho pohára do 19 rokov a tým pokryť časť nákladov spojených s týmto podujatím. Po posledných rokoch ide o záblesk svetielka na konci tunela. Ostáva dúfať, že nejde len o ojedinelú dotáciu v čase, keď drvivá väčšina organizátorov zrušila vo svojom kalendári významné podujatia. Veď Speedway Club Žarnovica je jediný v celej Slovenskej motocyklovej federácii, ktorý tak neurobil a organizuje EP aj napriek tomu.

Finále Európskeho pohára do 19 rokov v nedeľu 16. augusta tak bude s podporou a záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu!

Predchádzajúci článokPrvý žarnovický plochodrážny tréner a kapitán oslavuje 85 rokov
Ďalší článokV sobotu čaká slovenskú plochodrážnu reprezentáciu historická premiéra
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.