V sobotu čaká slovenskú plochodrážnu reprezentáciu historická premiéra

0
758

Ťažko začať správu o dianí vo svetovej plochej dráhe bez slov o COVIDe 19. Ale presne toto je dôvodom, prečo sa paradoxne juniori zo Speedway Clubu Žarnovica postarajú o historickú premiéru slovenskej plochodrážnej reprezentácie v Majstrovstvách sveta juniorských družstiev. Štartovať budú v semifinále v českých Pardubiciach. 

Iba šesť krajín vo svete plochej dráhy je schopných postaviť juniorský tím pre MS juniorských družstiev. Medzi veľmocami svetovej plochej dráhy, ktoré majú početnú mládežnícku základňu a množstvo plochodrážnych štadiónov s desiatkami klubov ako Poľsko, Dánsko, Veľká Británia, či Česká republika a v menšom aj Lotyšsko, sa teraz ocitlo aj Slovensko s jediným plochodrážnym oválom a jediným klubom starajúcim sa o výchovu plochodrážnej mládeže. Momentálne síce slovenská plochá dráha disponuje štvoricou juniorských pretekárov, no to stačí na štart v tomto šampionáte. No je to stále viac ako má Slovinsko, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Holandsko a ďalšie krajiny, ktoré boli donedávna s oveľa početnejšou pretekárskou základňou. Paradoxom je, že zo šampionátu sa odhlásila plochodrážna mocnosť Švédsko, ktorá nevie nájsť financie na testy COVIDu, či Austrália, ktorá sa odhlásila, keďže v Európe po zrušení sezóny vo Veľkej Británii, nemá dostatok juniorov. V šampionáte chýbajú tiež Rusi, Nemci, Francúzi, Ukrajinci a ďalšie krajiny. 

Viceprezident SMF pre plochú dráhu Ing. Jakub Zliechovec preto v tejto situácii reagoval pohotovo a prihlásil dodatočne náš tím do súťaže, aby tak zachránil zmysel postupových bojov do finále. Tam sú nasadení priamo Poliaci, Dáni a Briti. V Pardubiciach už túto sobotu 15. augusta budú o posledné finálové miesto bojovať Česi, Lotyši a Slováci, pričom postúpiť môže iba najlepší. Naše farby bude hájiť najskúsenejší spomedzi našich a zároveň aktuálny majster Slovenska juniorov Jakub Valkovič, tiež momentálne s lepšiacou sa formou jazdiaci David Pacalaj, skúsený Ján Mihálik a nováčik v slovenskej reprezentácii Rastislav Cíferský. Všetci absolvovali pod pozorným okom reprezentačného manažéra Krzysztofa Capa a jeho pomocníka Patrika Búriho, tréning a prípravu uplynulú sobotu na dráhe v Žarnovici. Trénovali štarty, jazdu v dvojiciach, skúšali rôzne nastavenia, utužovali kolektív a podobne. Ostáva dúfať, že dokážu zabojovať a nestratia sa ani pri silných súperoch.

Predchádzajúci článokKeď sa ľady pohnú…
Ďalší článokPoznáme kompletnú štartovnú listinu a všetky dôležité informácie na nedeľné preteky
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.