Keď Vaculík poráža Sagana a žarnovická plochá dráha preráža v Argentíne

0
364

Uhorková plochodrážna sezóna, ktorá by mala byť aj v Žarnovici, nie je uhorková. Speedway Club Žarnovica síce ešte stále nemôže vykonávať svoju činnosť na dráhe, či už formou tréningov alebo pretekov, no to neznamená, že sa okolo žarnovickej plochej dráhy nič nedeje. 

To, že umĺklo dianie na plochodrážnom štadióne, neznamenalo, že v Speedway Clube začala uhorková sezóna. Naopak. Len za toto dvojmesačné obdobie sa podarilo dostať žarnovickú plochú dráhu do celoštátnych televízii tak často ako ani počas niektorých celých sezón nie. Všetko odštartovalo vlastne zastavenie propagácie na jednotlivé preteky. Propagácia bola preto sústredená na plochú dráhu a Žarnovicu všeobecne ako mesto plochej dráhy. Ako sa nakoniec ukázalo, zámer vyšiel. Zábavné videá, so sledovanosťou desiatok tisíc ľudí na sociálnych sieťach, sa dostali aj do športových správ na Markíze, či RTVS. Vo videách sa predviedli nielen žarnovickí juniori, či začiatočníci, ale aj Martin Vaculík. To čo platilo dlhé roky, sa odrazu zmenilo. Vždy totiž najviac pútali videá, či články o Martinovi Vaculíkovi a odrazu sa zistilo, že dobre cielená reklama, propagácia s dobre spracovanou témou, pritiahnu ešte viac sledovateľov, než meno najlepšieho slovenského plochodrážnika! Popri tom všetkom sa nezabúdalo ani na postupné spracovávanie histórie žarnovickej plochej dráhy. Po senzačnom objave videa zo stavby plochej dráhy a prvých žarnovických pretekoch ešte počas zimy, pribudlo totiž spracovanie témy o týfusovej epidémii na žarnovickej plochej dráhe z roku 1958. V slovenskej televízii ale aj v rádiu sa objavila reportáž pripravená s SC Žarnovica, kde nechýbalo ani video zo spomínaných pretekov. 

Po prvých dvoch tréningoch Martina Vaculíka na žarnovickej dráhe pokračoval záujem médií aj o našu plochodrážnu jednotku. Na prvom tréningu nechýbali kamery dvoch televízií – RTVS a Markíza a na druhom aj TA3. Zaujímavosťou určite je, že reportáž o Martinovom tréningu mala najvyššiu sledovanosť medzi športovými správami na facebookovom profile RTVS, kde prekonal aj najväčšie hviezdy slovenského športu.

Ďalšou novinkou je aj práca SC Žarnovica s fanúšikmi na svojej facebookovej stránke. Počet fanúšikov na nej sa zdvojnásobil a sledovanosť a aktivity fanúšikov išli niekoľkonásobne nahor. Okrem už spomínaných zábavných videí našich pretekárov, sa aj tu pravidelne objavovali a objavujú rôzne informácie a zaujímavosti zo súčasnosti, či minulosti žarnovickej plochej dráhy. Video z finále minuloročných Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, ktoré by mohlo ašpirovať za jednu z najlepších jázd v histórii žarnovickej plochej dráhy, videlo takmer 50 000 ľudí len cez našu stránku. Ďalších takmer 30 000 toto video videlo….v ďalekej Argentíne. 

K tomu všetkému treba pripočítať pravidelné články o dianí okolo žarnovickej plochej dráhy, či jej histórii. Spracovanie histórie žarnovickej plochej dráhy si mohli prečítať čitatelia regionálnych novín MY Žiar. Rozhovor s predsedom SC Žarnovica sa objavil zase v poľských plochodrážnych novinách – Tygodnik Źuźlowy. Okrem správ a článkov pre verejnosť sa podarilo v tomto období aj naskenovať Kroniku plochej dráhy v Zohore mapujúcu stavbu tejto dráhy a jej prvé dva roky fungovania, čo môže do budúcna poslúžiť pri kompletnom spracovaní histórie tohto športu na Slovensku.

Prehľad žarnovickej plochej dráhy v TV:

RTVS 

  • 14.4. – Plochá dráha 1958 – Týfusová epidémia
  • 20.4. – Plochá dráha 1958 – TV Regina
  • 20.4. – Plochá dráha 1958 – Rádio Regina
  • 1.5. – Tréning Martina Vaculíka – Góly Body Sekundy

Markíza

  • 3.4. – Zábavné video (pretekári SC) – Športové správy
  • 4.4. – Zábavné video (pretekári SC) + Martin Vaculík doma – Športové správy
  • 3.5. – Tréning Martina Vaculíka – Športové správy

JOJ

  • 6.4. – Zábavné video (pretekári SC) – Šport

TA3

  • 14.4. – Karanténa Martin Vaculík
  • 1.5. – Tréning Martina Vaculíka

Predchádzajúci článokSezóna v Čechách začne už o mesiac
Ďalší článokĎakujeme všetkým, ktorí pomáhajú žarnovickej plochej dráhe
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.